|
Tak pisali o nas:
Rzecz o Książkach Źródło : Tomasz Stańczyk, Rzeczpospolita 02.02.2008 Herbarz najwyżej zatwierdzony
Pomysł wydawania reprintów nigdy nie wydaje się bardziej sensowny, niż gdy chodzi o książkę nie tylko rzadką, lecz jednocześnie wyjątkowo niedostępną dla kieszeni czytelnika.
Taki właśnie jest przypadek wydanego w 1853 roku w Warszawie „Herbarza rodzin szlacheckich Królestwa Polskiego najwyżej zatwierdzonego“. Pod koniec ubiegłego roku na aukcji w Warszawie został sprzedany za 14 tysięcy złotych. Niemal jednocześnie ukazało się jego fotooffsetowe wydanie. Jest on zwany herbarzem Pawliszczewa, od nazwiska wysokiego urzędnika carskiego obarczonego zadaniem wydania takiej publikacji. Poprzedziła je lustracja szlachty Królestwa Polskiego, która musiała udowodnić swoje prawa do herbu.
Kolorowym podobiznom 135 herbów wykonanych, jak podkreślono we wstępie, przez najprzedniejszych petersburskich rytowników towarzyszą – oczywiście w dwóch językach – ich skrupulatne opisy i wykazy 389 rodzin, które je noszą. Najciekawsze są informacje o nadaniach szlachectw i herbów przez carów Aleksandra I i Mikołaja I. Mieszane uczucia budzą te, które zostały otrzymane za „niezłomną wierność i przywiązanie do tronu“. Właśnie z tego powodu został hrabią Aleksander Walewski. Jednak w innych przypadkach chodziło o uhonorowanie pracy dla kraju, czyli Królestwa Polskiego, jak w przypadku Wojciecha Langego, budowniczego kanałów żeglownych, lub sumiennej, długoletniej służby urzędniczej dyrektorów, komisarzy, inspektorów. Jeden z nich, Józef Majewski, otrzymał herb o znamiennej nazwie Dosługa. Bywało, że dzieci były podnoszone do stanu szlacheckiego za pełne poświęcenia czyny swoich rodziców. Taki był przypadek dzieci Jana Danielskiego, komisarza obwodu pułtuskiego, który zmarł „przez gorliwość swoją o dobro ludzkości w czasie panującej w tym powiecie choroby cholery“. Nobilitowany aptekarz, także za zasługi w zwalczaniu cholery, dostał w herbie czarę z wężem, a nauczyciel trzy gęsie pióra. Car nie pomijał neofitów, nadając herb i szlachectwo Wołowskim i Fraenklom.
„Herbarz rodzin szlacheckich Królestwa Polskiego najwyżej zatwierdzony“. Reprint wydania z 1853 r.Wydawnictwo graf_ika, Warszawa 2007
|
|
|
|
Wieś Ilustrowana
Rocznik 12 Zeszytów
1910 r.
(reprint)
W okresie poprzedzającym wybuch I wojny światowej Warszawa w zaborze rosyjskim była największym ośrodkiem wydawniczym prasy polskiej. Dwa tytuły miały charakter szczególny, bo nie reprezentowały żadnych orientacji politycznych, a jedynie tradycyjny, ziemiański solidaryzm wsi i dworu. Były to pisma "Wieś Ilustrowana" oraz "Wieś i Dwór" adresowane do sfery ziemiańskiej i założone przez jej przedstawicieli.
"Wieś Ilustrowana" jako miesięcznik pojawiła się na rynku w 1910 roku z inicjatywy poety i prozaika Edwarda Słońskiego. Wkrótce pismo stało się własnością Spółki Ziemiańskiej a redaktorem naczelnym został Kazimierz Laskowski, administrację zaś objął Bolesław Schoen. Pismo stawiało sobie jako cel przybliżenie życia wsi i jej problemów zarówno do dworów jak i do miasta. Propagowało postęp techniczny w rolnictwie, a ponadto w celu pogłębienia poczucia narodowego przedstawiało najważniejsze wydarzenia historyczne i osiągnięcia kultury polskiej. W 1910 roku redakcja tak określiła program pisma: "Wieś Ilustrowana" jest tylko Piękna i Krasy naszej Ziemi odbiciem i tylko Jej Dobru i Potrzebom służyć będzie". Ciekawą inicjatywą podjętą na łamach pisma był cykl felietonów pod wspólnym tytułem "Ze wsi - o wsi" przedstawiający postępowe technicznie i dobrze prosperujące majątki ziemskie. Był dział mody damskiej starannie odnotowujący najnowsze tendencje nadchodzące z Paryża. Pismo popierało także działalność Stowarzyszenia Ziemianek, które stawiało sobie za cel podniesienie statusu ekonomicznego, kulturalnego i zawodowego kobiety wiejskiej. Stowarzyszeniem kierowały Maria Rodziewiczówna, Helena Weychert, doktorowa Rzędzina pod przywództwem Marii Kretkowskiej.
Zeszyt I zawiera
Zdjęcia: chaty we wsi Dzięcisłach Bliższych; Sterdyń; Ceranów – pałac; zaprzęgi konne, konie; polowanie; psy myśliwskie; dwór w Brankowie nad Pilicą; dwór w Ruszkach pow. Kutnowski; dwór w majątku Chlewnia – wł. Antoniego Wieniawskiego; Dwór we wsi Rożdżałach pod Kaliszem – wł. Gościmskich; pałac w Bejscach; chata w Sterdynii; Chata włościańska w Ceranowie; rezydencja hr. Sobańskich na Podolu; Posuchówka – dwór; dwór w Kaczkówce na Podolu – wł. Rakowskich; dwór w dobrach Hrycewicze – wł. Raytanów; Litwa – typy ludowe; hodowla bydła; stado koni w Kruszynie; domy ludowe i karczmy.
Zeszyt II zawiera:
Zdjęcia: dwór obronny w Korzkwi, pow. Olkuski; chata w Pakosławiu; widok Brodnicy; Albigowa w Galicji pod Łańcutem; Hamernia; Zamoyszczyzna; Zwierzyniec; młyn w Maciejowicach; Świeżawy-Kadłubiska, gub. Lubelska – dwór; pałac w Milanowie gub. Siedlecka – rezydencja W. Czetwertyńskiego; Dołhe – pałac i dwór wł. B. Kraszewskiego; chata w Żarczycach; Czarny Las; Minoga – pałac wł. J. Skarbka-Borowskiego; chaty wiejskie i stroje ludowe; połowy na Wiśle; zaprzęgi wiejskie; dwór w Łubienicy; hodowla bydła i ptactwo domowe; budownictwo na wsi.
Zeszyt III zawiera:
Zdjęcia: Kobiety na wsi; chaty spod Proszowic; zwyczaje i obyczaje na wsi; powinności pana wobec chłopa; dwór w Ossolinie wł. Bykowskich; dwór w Konarach pow. Grójecki wł. Saskiego; dwór w Nużewie pow. Ciechanowski wł. Garbolewskiego; Pojoście gub. Kowieńska wł. Meysztowicza; park i pałac, Meyszty; Rohożnica gub. Grodzieńska wł. Meysztowicza; lud galicyjski; polowanie na niedźwiedzia; Żybry; hodowla koni i psów myśliwskich; Pieskowa Skała; uprawa roli, maszyny rolnicze; Krakowskie Przedmieście.
Zeszyt IV zawiera:
Zdjęcia: pierwsza komunia; Andruszówka – pałac i park, wnętrza pałacowe; Wielgolas pod Mińskiem Mazowieckim wł. Wyleżyńskiego; Czaple Wielkie wł. Popiela; Czaple Małe wł. Romera; pałac w Kocku wł. Żółtowskiego; Góry wł. Dembińskiego; oficyna w Żelazowej Woli; dwór w Długiej Kościelnej; Popławy gub. Radomska wł. Karszo-Siedlwskiego; rezydencja w Kurowie pow. sandomierski wł. Karskiego; wielkanocne zwyczaje; Wielki Poniemuń – pałac wł. Krasickiej; Siesiki pałac wł. Dowgiałły; Jesionna pow. sieradzki wł. Załuskowskiego; Pyszków wł. Kobierzyckiego; Bogumiłów wł. Kobierzyckiego; zagroda litewska; ptaki; amazonki na koniach, polowanie, zagroda wiejska.
Zeszyt V zawiera:
Zdjęcia: hr. Zamoyska – opiekunka wiejskiej dziatwy, zdjęcia dzieci, Tarchomin pod Warszawą wł. Kiślańskiego; grzybobranie; Skibińce – dwór wł. Rakowskich; typy z Rusi; praca na roli; stroje ludowe, stroje folwarczne; Łażniew pow. Błoński wł. Toporskiego; Moszny pod Pruszkowem wł. Maciejowskiego; Śmiłowiece gub. Mińska wł. Ogińskich, potem Moniuszki; Łukojmie gub. Wileńska wł. Platera; Jakimiszki gub. Kowieńska wł. Zakrzewskich; Leśkowa rezydencja Dachowskiego; wyścigi konne, z hodowli lubelskiej; historia włościan; Konstancin; czekolada i jej dzieje; Marszałkowska.
Zeszyt VI zawiera: Zdjęcia: pałac w Towianach gub. Kowieńska, wł. Ks. Radziwiłła; dwór w Łukinii; pałac w Rybienku pod Wyszkowem; Wierzbie na Kujawach wł. Krzymuskiego; u brzegów Wisły; wieś Krzczonów pod Lublinem; dwór w Złotej pow. Pińczowski wł. Olszowskich; Złoty Potok gub. Piotrkowska wł. Raczyńskich; Kąty pod Krośniewicami; Cmiszew pod Sochaczewem wł. Grzybowskiego; dwór w Rogowie nad Wisłą; jazda konna, wiejskie chaty; dwór modrzewiowy w Łękach.
Zeszyt VII zawiera:
Zdjęcia: Życie i twórczość Orzeszkowej; park w Łopuchach; Grunwald; Jagiełowym szlakiem; Klasztor w Chełmie; ruiuny zamku krzyżackiego w Działdowie; pomniki na pamiątkę bitwy pod Płowcami; góra zamkowa w Dobrzyniu; Kościół ja Jasnej Górze; Zamek w Bodzentynie; dwór w Czerpowodach; pałac w Dukorze wł. Hartingów; Józefowo wł. Szachny; Giełwany wł. Platera; dwór w Chełmicy pod Włocławkiem; dwór w Miątkiem wł. Świeżawskiego; dwór w Giełbutowie wł. Dzianotta; brama wjazdowa w Minodze; dwór modrzewiowy w Skoszewach; uroczystości ślubene Izabelli Radziwiłówny; ziemia sieradzka; konie.
Zeszyt VIII zawiera:
Zdjęcia: Grunwald – uroczystości w Krakowie; zaprzęgi wiejskie, życie codzienne na wsi; sianokosy; ptaki, ziemia sieradzka – stroje ludowe, zdobnictwo; z dalekiej Rusi; dwór Dobryszyce wł. Skarbka-Borowskiego; melioracje.
Zeszyt IX zawiera:
Zdjęcia: praca na polu; ruiny zamku w Olsztynie; aleja brzozowa w parku w Giełwanach; pałac w Sielnicy na Podolu; ruiny zamku w Rytwianach; Kochanowicze gub. Witebska wł. Chrapowickiego; pałac w Abramowsku; zaprzęgi wiejskie; chaty wiejskie; zamek w Książu Wielkim; zaprzęgi konne; pałac w Zatorach; zamek w Chrząstowie; zamek w Orawie; Zygmunt Gloger; dwór w Brzozówce wł. Iwickich; dwór w Małej Wsi wł. Orlewskich; dwór w Żdżarach wł. Łoskowskiego; Strzałki wł. Okęckich; Chojnata Wola wł. Wierzbickiego; Chociwie wł. Jaśkowskich; dwór w Roszkowej Woli wł. Łoskowskiego; Gostomia wł. Jackowskiej; Stolniki wł. Czapskiego; hodowla koni w Galicji.
Zeszyt X zawiera:
Zdjęcia: polowanie; grzybobranie; pałac w Czerwonym Dworze; pałac i kościół w Berezynie; wykopki; dwór Chwałkowice; pałac w Bejscach wł. Byszewskiego; pałac w Nawrze wł. Szczanieckich; dwór w Nadółkach; pałac w nizinach pow. Stopnicki; dwór Dołpatycze wł. Podczaskich; typy Żydów wiejskich; życie na wski, wszystko o pstrągu; hodowla koni i hodowla ryb w stawach.
Zeszyt XI zawiera:
Zdjęcia: obszerny artykuł i zdjęcia z Niegolewa; zamek w Gołuchowie; pałac Koniuchy wł. Czapskich; zaprzęgi konne; Wiszniew dwór wł. Kiełczewskiej; dwór w Świdnie wł. Bonieckiego; pałac w Kościelnikach wł. Wodzickiego; kominek we dworze modrzewiowym w Litowszczyźnie wł. Wińczów; Hucuły, konie huculskie; Czarnogóra, typy huculskie; polowanie na Polesiu; wystawa w Humaniu.
Zeszyt XII zawiera:
Zdjęcia: ruiny zamku w Lidzie; kolędnicy, Nieżwież; wnętrza w Nieżwieżu; stawy w Nowosiołkach; pałac w Będlewie; wł. Potockiego; hodowla ryb w stawach; Hermanowice wł. Rakowskiego; Korzec na Wołyniu wł. Załęskiej; Łyntupy wł. Biszewskiego; dwór w Adryjankach; chaty wiejskie; s. Hubert, polowanie w Białowieży; Podlasie; dwór w Sosnowicy; hodowla koni.
|
|
|
GALERIA |
Zeta_Ars - W Y B R A N E O F E R T Y |
© 2[zasłonięte]005-20 Net_Studio |
? |
|
|
|
|
|
|
|
|
Ważne
Każdy udział w licytacji lub dokonanie zakupu przez Kup teraz jest wiążące.
Prosimy o przemyślane zakupy i o zapoznanie się z regulaminem. Udział w aukcji oznacza bowiem jego pełną akceptację!
Uprzejmie informujemy, że wysyłki są realizowane w momencie zaksięgowania wpłaty na naszym koncie.
Sprawdź nasze komentarze
O nas:
Naczelną naszą dewizą jest odkopać, odkurzyć, odświeżyć i upowszechnić to co niedostępne dla zwykłych ludzi, to co zakopane w magazynach, na półkach bibliotek, antykwariatów i muzeów. Cymelia... skarby naszej (i nie tylko) kultury i sztuki, architektury, kartografii, literatury... Zeta Ars zajmuje się sprzedażą reprintów białych kruków, cymeliów, starych map, rycin, grafik itp. Na część wydawnictw znajdujących się w naszej ofercie posiadamy wyłączność sprzedaży. Podejmując decyzję o druku i wprowadzeniu do oferty, staramy się, aby produkt końcowy spełniał kryteria najwyższej jakości przy zachowaniu niewygórowanej ceny. Prowadzimy sprzedaż zarówno detaliczną jak i hurtową.
Dane kontaktowe:
PHU "Zeta" Al. W.Korfantego 179B 40-153 Katowice tel.:032 [zasłonięte] 07 faks: 032 [zasłonięte] 15
tel.: 22 [zasłonięte] 94
tel. kom. 660 [zasłonięte] 919 [zasłonięte]@zeta-ars.pl
Numer Rachunku bankowego: 70-[zasłonięte]00076-[zasłonięte]033000[zasłonięte]0638
Nasz komunikator GG:
|
|
|
|