DZIŚ i JUTRO - 30 LISTOPADA 1947 NR 48
"Dziś i Jutro" - katolicki tygodnik społeczny, a raczej katolicko-społeczno-polityczny. Czasopismo wydawane przez grupę dziennikarzy katolickich i narodowych lojalnych wobec władzy komunistycznej. Jeżeli chodzi o pierwszy okres powojennej działalności, to zbyt ostre wydaje się sformułowanie, iż byli to katolicy "popierający działania obozu komunistycznego". Raczej należałoby powiedzieć, że byli to ludzie godzący się z tym, co nieuniknione i zdecydowani działać legalnie i jawnie w granicach możliwości, jakie dawała powojenna polska rzeczywistość. Najważniejszymi postaciami w tygodniku byli Bolesław Piasecki (przedwojenny działacz faszystowskiego ONR) oraz Jan Dobraczyński (przed wojną członek Stronnictwa Narodowego). Pisało też wielu innych publicystów. Pierwszy numer Dziś i Jutro ukazał się 25 listopada 1945 roku. W pierwszych latach tygodnik publikował (oprócz tekstów religijnych, filozoficznych i innych) wiele interesujących artykułów na temat Armii Krajowej, na temat Powstania Warszawskiego i konsekwentnie bronił dobrego imienia AK. Starał się zachowywać pewną niezależność wobec władz. Dopiero z czasem, pod naciskiem obozu władzy, tygodnik stawał się coraz bardziej uległy, starając się za wszelką cenę uniknąć tragicznego losu Tygodnika Warszawskiego. Doprowadziło to do tego, że Dziś i Jutro znalazło się na indeksie pism zakazanych przez Kościół Katolicki, a co gorsza straciło swój pierwotny charakter. Ostatecznie Dziś i Jutro zostało zlikwidowane w maju 1956 roku.
Numery tygodnika Dziś i Jutro, zwłaszcza te wydane przed sfałszowanymi wyborami 1947 roku, są ciekawe i bardzo wartościowe pod względem poznawczym, historycznym. Na szczególną uwagę zasługują teksty dotyczące AK i Powstania Warszawskiego, polemiki z publikacjami
szkalującymi żołnierzy Polski Podziemnej oraz inne teksty dotyczące najnowszej historii Polski. Znajdujemy tu wiele tekstów rzadkich, później nie publikowanych.
W numerze między innymi:
Juliusz Nowak-Dłużyński - O typ kultury przyszłości.
Wanda Kieszkowska - Prawdziwe oblicze belwederskiej szkoły podchorążych piechoty.
Tydzień kulturalny.
Włodzimierz Wnuk - "Przegląd Zachodni".
Monique de la Bruchollerie.
Stefan Kisielewski - Zbrodnia w Dzielnicy Północnej.
Z zagadnień gospodarczych.
Czytelnik uważa że...
Nasz komentarz:
Na uwagę zasługuje bardzo obszerny artykuł Wandy Kieszkowskiej. Jest to jedyny tekst w jakimś stopniu nawiązujący do Powstania Listopadowego.
Wymiary - objętość - stan:
Około 35 x 70 cm - 8 stron. Stan przeciętny, możliwe nieznaczne postrzępienie bez szkody dla tekstu, zażółcenia i drobne przetarcia.
|
|