Rocznik Statystyczny Rzeczypospolitej Polskiej 2010
ISSN:
1[zasłonięte]506-06
Częstotliwość:
roczna
Wersja językowa:
polsko-angielska
Przekroje:
wybrane tablice
Opis:
Główny Urząd Statystyczny ma zaszczyt zaprezentować siedemdziesiąte wydanie Rocznika Statystycznego Rzeczypospolitej Polskiej. Podobnie jak we wcześniejszych edycjach, publikacja zawiera bogaty zestaw zbiorczych informacji pozwalający na analizę zmian poziomu życia ludności oraz sytuacji gospodarczej Polski, z elementami porównań międzynarodowych.
Pierwszy Rocznik Statystyki Rzeczypospolitej Polskiej opracowano i wydano kilka lat po powstaniu Głównego Urzędu Statystycznego (1918 r.). Rocznik został opublikowany w wersji polsko-francuskiej i składał się z dwóch części (pierwszej – wydanej w 1921 r. i drugiej – w 1923 r.). Stopniowo rozwijanai doskonalona publikacja ukazywała się do 1930 r. W latach kryzysu gospodarczego, ze względu na ograniczenia finansowe, Rocznik został zastąpiony Małym Rocznikiem Statystycznym, którego 10 kolejnych edycji wydano w latach 1930–1939.
Po II wojnie światowej, wznawiając w 1947 r. wydawanie rocznika przyjęto nazwę Rocznik Statystyczny i w nawiązaniu do tradycji zachowano numerację przedwojenną. Od 1947 r., przez trzy kolejne lata wydań, Rocznik miał jeszcze odpowiedniki w języku angielskim. W latach 1950–1954, na skutek ingerencji służb bezpieczeństwa zahamowana została działalność publikacyjna GUS. Nastąpiła również przerwa w wydawaniu Rocznika. Zgromadzone dane statystyczne za lata 1950–1952 zostały zarekwirowane, a zestaw danych dla lat 1953 i 1954 ukazał się w formie tablic statystycznych opatrzonych klauzulą „do użytku służbowego bez prawa publikacji". Na ich podstawie przygotowano Rocznik Statystyczny 1955 wydany w 1956 r. i od tego roku nastąpił dynamiczny rozwój aktywności wydawniczej GUS. W latach 1957 i 1958 r. Rocznik ukazywał się w potrójnej wersji językowej: polsko-rosyjsko-angielskiej. W tym też okresie rozpoczęto opracowywanie dwóch roczników w jednym roku: Rocznika Statystycznego (tzw. „dużego”) i Małego Rocznika Statystycznego.
Okres transformacji ustrojowej początku lat dziewięćdziesiątych XX w. rozpoczął proces dostosowywania systemu statystyki publicznej do nowych realiów życia społeczno-gospodarczego oraz standardów stosowanych w statystyce międzynarodowej. Działania te znajdowały odzwierciedleniew kolejnych edycjach publikacji i koncentrowały się na wprowadzaniu metodologii, klasyfikacji, nomenklatur i pojęć zalecanych głównie przez ONZ, OECD, a następnie przez Komisję Europejską. Obecnie polska statystyka publiczna jest zharmonizowana z wymogami Unii Europejskiej, a informacje prezentowane w Roczniku są opracowane zgodnie z najlepszymi praktykami i standardami międzynarodowymi. Dokonywane modyfikacje sposobu i zakresu publikowanych informacji wynikają z bieżących potrzeb dostosowywania statystyk do zmian zachodzących w gospodarce i procesach społecznych.
Od 1998 r. Rocznik pod zmienionym, aktualnie obowiązującym tytułem Rocznik Statystyczny Rzeczypospolitej Polskiej, opracowywany jest i wydawany w wersji polsko-angielskiej, a oprócz formy książkowej dostępny jest również w formie elektronicznej (na nośnikach CD oraz na stronie internetowej GUS – wybrane tablice).