Przystanek Alaska 43. kolekcja DVD (odc.85,86)
tylko 9.95
Latem 1990 roku telewizja CBS wyemitowała pierwszy odcinek „Przystanku Alaska". Serial szybko został okrzyknięty sensacją – po pierwsze, wprowadził na małe ekrany nową jakość – połączył w sobie dwa różne żywioły telewizyjne, dramat i komedię, po drugie, widz mógł śledzić losy mieszkańców małego miasteczka, a każdy z nich miał do opowiedzenia niepowtarzalną historię. Zderzenie dwóch światów – miasteczka i metropolii – gwarantowało widzowi mnóstwo emocji. Wyjątkowości produkcji przydawała aura poetyckości, oniryczne krajobrazy i wolny rytm – nie tylko montażu, ale i życia bohaterów. Serial był zjawiskiem wyjątkowym na tle produkcji telewizyjnej tego okresu. W czwartym roku, na przełomie 1[zasłonięte]994-19 roku, został zawieszony. Później okazało się, że był to koniec pracy nad serialem. Zanim to jednak nastąpiło, „Przystanek Alaska" zapracował na dwa Złote Globy, liczne nagrody Emmy i olbrzymią popularność wśród widzów. Tuż po rozpoczęciu emisji serialu powstało mnóstwo fanklubów, w 1999 roku zainaugurowano także Moose Days – festiwal wielbicieli „Przystanku".
Niski budżet - wielkie wyzwanie
Pomysłodawcami serialu są Joshua Brand i John Falsey, którzy już wcześniej święcili triumfy w show-biznesie, a to za sprawą serialu „St. Elsewhere" kręconego w latach 1[zasłonięte]982-19 z Denzelem Washingtonem w jednej z ról. Produkcja miała być przedsięwzięciem niskobudżetowym. W praktyce okazało się, że rzeczywistość przerosła najgorsze wyobrażenia twórców: gaże były bardzo niskie, a film kręcono nie na Alasce, lecz w Roslyn w stanie Waszyngton. Do serialu zaangażowano nikomu nieznanych aktorów: oficjalnie, by przydać serialowi autentyczności, za kulisami jednak mówiono, że przyczyną był bardzo niski budżet. Jedno było pewne – pomysłodawcy i producenci serialu nie obawiali się pułapek i niebezpieczeństw związanych z niskimi nakładami finansowymi, wkrótce okazało się, że skłonność duetu Brand-Falsey do ryzyka została uwieńczona sukcesem.
„Zwolnij!" jest trendy
Pierwszy odcinek „Przystanku" wyemitowano 12 lipca 1990 roku na antenie amerykańskiej stacji CBS. Produkcja niemalże natychmiast zyskała widzów. Akcja serialu rozgrywa się w miasteczku na Alasce – w Cicely. Głównym bohaterem serialu uczyniono absolwenta medycyny, doktora Joela Fleischmana, który w ciągu czterech lat miał odpracować dług zaciągnięty na poczet studiów. Nowa sytuacja nie była dla niego komfortowa, był bowiem nowojorczykiem z krwi i kości i nie wyobrażał sobie życia poza metropolią. Co więcej, okazało się, że nie będzie mógł, tak jak do tej pory, kontrolować swojego życia. Z dala od cywilizacji będzie musiał poddać się wpływowi natury: o jego zachowaniu miały od tej pory decydować m.in. sezonowe wiatry, zorza polarna i białe noce. Mimo że Fleischman przybył na Alaskę z wielokulturowego Nowego Jorku, Cicely z 214 mieszkańcami, którzy wywodzili się z różnych kultur i generacji, bardzo go zaskoczyło. Okazało się, że miasteczko na końcu świata może zaoferować równie wiele emocji co metropolia. Najważniejszymi tematami „Przystanku" są relacje międzyludzkie, stosunek do życia i natury, zwyczajne sytuacje, z których można czerpać radość. Serial lansuje trend, którego naczelne hasło brzmi „Zwolnij!".
Metropolia kontra miasteczko
Serialowe Cicely nie jest jedynym tego rodzaju miejscem na mapie seriali. Podobny charakter ma Elmo na Alasce, do którego z Nowego Jorku przybywa w poszukiwaniu miłości Marin First, bohaterka serialu „Uwaga, faceci!". Charakterystyczne dla tych produkcji jest przede wszystkim zderzenie dwóch perspektyw: małe miasteczko na końcu świata kontra metropolia. Na tym jednak nie kończą się podobieństwa: do najbardziej znamiennych należą m.in. sposób prowadzenia kamery, naczelny temat, czyli relacje międzyludzkie, sylwetki bohaterów.
Grand prix (odc. 85)
Więzy krwi (odc. 86)
Format nośnika DVD-Video |
Region 2 (DVD-5) |
Format obrazu 4:3 |
Dźwięk Dolby Digital Stereo 2.0 |
Język Polski (lektor), Angielski |
Napisy Polskie |
Czas 86 min |
Obraz Kolor PAL |