Utrzymująca się głównie z darowizn i składek członkowskich Liga Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej odgrywała w międzywojennej Polsce wielką rolę, propagując lotnictwo i kwestie zagrożeń bronią chemiczną czy biologiczną. Do działalności Ligi można zaliczyć szkolenia młodzieży, zakładanie ośrodków modelarskich, zakup sprzętu, szybowców, samolotów dla wojska, budowa szkół, lotnisk, instytucji badawczych, wież spadochronowych, czy wysokogórskiego obserwatorium astronomicznego. Również szerokie pole stanowiła działalność wydawnicza, którą reprezentuje niniejsza książka.
W latach 30-stych, gdy rozwój lotnictwa wojskowego postępował bardzo gwałtownie, trwały dyskusje nad jego rolą w przyszłej wojnie. Z jednej strony pracowano nad koncepcjami jego użycia, z drugiej powstawały wizje, jakie niesie zagrożenia. Książka przedstawia koncepcje wojny lotniczej, jej skutków oraz sposobów przeciwdziałania, opracowane przez podpułkownika francuskiego Vauthier. Autor rozważa te kwestie z perspektywy końca lat 20-stych (wyd. oryg. 1930), a więc bez doświadczeń wojny domowej w Hiszpanii czy późniejszego konfliktu światowego. Na ile realne stały się jego przewidywania Czytelnik ocenić może sam. Książka to nie tylko zabytek, lecz również ciekawa lektura, daje pogląd na ówczesne wyobrażenia przyszłej wojny i konsekwencji zastosowania nowoczesnego lotnictwa.
"Dociekanie - komu przypadnie w udziale palma pierwszeństwa w dążeniu do udostępnienia polskiemu czytelnikowi dzieła pułkownika Vauthier - jest rzeczą dość zawiłą. Nad koniecznością przekładu polskiego mówiono szeroko w sferach lotniczych, debatowano nad tem w szkołach wojskowych, sprawę przekładu posunięto dość daleko w sferach artylerzystów przeciwlotniczych - aż wreszcie dokonała tego Liga Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej, staraniem której tak cenne dzieło zostało udostępnione szerokim warstwom społeczeństwa.
Śmiało przeto rzec można, że zainteresowanie się dziełem pułkownika Vauthier - było powszechne, a to dzięki temu, że jednym z zasadniczych walorów tego dzieła jest wszechstronność poruszanego zagadnienia, oraz objektywność w traktowaniu go. [...]
Dzieło pułkownika Vauthier stanowi bodajże pierwszy poważny wyłom w piśmiennictwie obrony przeciwlotniczej. [...] [Ze wstępu, pisownia oryginalna]
Treść składa się z trzech części, z których każda podzielona jest na rozdziały i podrozdziały. Tytuły głównych bloków to:
NIEBEZPIECZEŃSTWO LOTNICZE
OBRONA KRAJU PRZED NIEBEZPIECZEŃSTWEM LOTNICZEM
PRZYSTOSOWANIE KRAJU DO OBRONY PRZECIW NIEBEZPIECZEŃSTWU LOTNICZEMU
Książka, jak na swój wiek, jest w doskonałym stanie. "Tłomaczenie" z francuskiego pod redakcją dypl.mjr.-pilota M. Romeyko. Nakładem Gł. Zarządu Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej, Warszawa 1932; okładka z miękkiej tektury, 270 stron, format 177 x 250 mm.
Polecam!
SZCZEGÓŁY DOTYCZĄCE PŁATNOŚCI I WYSYŁKI NA STRONIE "O MNIE".
|