Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

DZIEŃ PIERWSZY-DZIEŃ DZIEJSZY POLSKI LUDOWEJ W ...

24-01-2012, 1:38
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Cena kup teraz: 6 zł     
Użytkownik keszorg
numer aukcji: 2057383326
Miejscowość Rzeszów
Wyświetleń: 14   
Koniec: 24-01-2012 18:16:30
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Maria Banasik, Magdalena Sieramska, DZIEŃ PIERWSZY-DZIEŃ DZIEJSZY POLSKI LUDOWEJ W DOKUMENCIE FILMOWYM, FOTOGRAFII, GRAFICE I MEDALU, Muzeum Historii Polskiego Ruchu Rewolucyjnego w Warszawie, Warszawa 1984, format B5, stron 60, ilustracje


Wystawę "Dzień pierwszy - dzień dzisiejszy Polski Ludowej" przygotowało Muzeum Historii Polskiego Ruchu Rewolucyjnego w Warszawie dla upamiętnienia czterdziestolecia odrodzenia.
Poprzez dokument filmowy, fotografie, grafikę i medal chcemy zobrazować dzieje Polski Ludowej od chwili ogłoszenia historycznego Manifestu PKWN po dzień dzisiejszy. Nie oznacza to, iż zamierzamy prezentować w sposób chronologiczny nasze dzieje najnowsze. Z wyoranych zagadnień naszej ludowej państwowości ujmujemy jedynie te w^tki i zdarzenia, które wiążą się z wyzwoleniem kraju, kształtowaniem się władzy ludowej, odbudowa powojenna, a także normalizację; życia społecznego i gospodarczego w kraju po wstrząsie lat osiemdziesiątych.
Zwiedzanie ekspozycji proponujemy od obejrzenia filmu dokumentalnego, który wprowadzi nas niejako w atmosferę owych dni. Przygotowaliśmy do wyboru jeden z pięciu bloków tematycznych zatytułowanych: Rok przełomu, Narodziny Polski Ludowej, O władzf ludu, Odbudowa, Kierunek socjalizm.
Film dokumentalny i fotografia oorazuje narodziny nowej Polski, walkę o jej kształt ustrojowy, terytorialny i społeczno-polityczny. Staramy się uwypuklić na tym tle trudne warunki życia i pracy w latach powojennych, ofiarność społeczeństwa w czasie odbudowy, wysiłek w zasiedleniu i zagospodarowaniu ziem zachodnich i północnych.
Przypominamy proces jednoczenia ruchu robotniczego na marksistowsko-leninowskiej podstawie, powstanie Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej jako siły sprawczej przemian i socjalistycznego budownictwa w naszym kraju.
Znaczna cześć ekspozycji fotograficznej poświecona jest niełatwym drogom normalizacji życia społecznego i gospodarczego w kraju po zniesieniu stanu wojennego: ukonstytuowaniu się Patriotycznego Ruchu Odrodzenia Narodowego, postępującej odbudowie ruchu zawodowego, inicjatywom partii i rządu na rzecz porozumienia narodowego.
Poprzez grafikę i medal chcemy pokazać ważkie wydarzenia i procesy społeczne mijającego 40-lecia, tak jak widzieli je twórcy. Zgromadziliśmy na wystawie grafikę, wykonana różnymi technikami artystycznego wyrazu, jak litografia, akwaforta, drzeworyt, które odzwierciedlają stosunek autorów do zachodzących w kraju przemian i zjawisk. Godne uwagi są m. in. takie grafiki jak: "Manifest PKWN" - F. Bunscha, "Pierwszy dzień wolności" - Cz. Podgórskiego, "Słup graniczny na Odrze" - R. Borsa, "Pierwsza defilada" - S. Damskiego, "Robotnicy" - B. Krasnodebskiej-Gradowskiej, "Podział ziemi folwarcznej" - A. Boratyńskiego /praca nagrodzona/, "Trasa W-Z" - E. Arcta, "Odbudowa Starego M i as ta" -M. Obremby, "Śląskie diamenty" -M. Milewskiego, "Petrobudowa" - M. Rojewskiego, "Polski sierpień" - A. Kaliny, "Na straży" - M. Milewskiego i wiele innych.
Zgromadzone na wystawie medale podkreślają w małych formach plastycznych znaczące wydarzenia polityczne, społeczne i gospodarcze mijającego 40-lecia. Upamiętniają także tradycje, do których nawiązuje Polska Ludowa takie jak; 1000-lecie państwa polskiego, 100-lecie polskiego ruchu robotniczego, 40-le-cie PPR, KRN, GL-AL, 30-lecie Polski Ludowej, 40-lecie Ludowego Wojska Polskiego.