|
Książka lorda Nicholasa Bethella, byłego redaktora "The Times Library Supplement" i BBC, odpowiada na pytanie dlaczego zmieniając instrumenty w uprawianej przez siebie polityce podbojów Hitler we wrześniu 1939r. nie doznał porażki.
Autor koncentruje się przede wszystkim na analizie sytuacji politycznej w Europie we wrześniu 1939 roku. Niewiele więc pisze o przebiegu działań wojennych, a docieka głównie, dlaczego tak, a nie inaczej były podejmowane decyzje polityczne i wojskowe w Londynie, Paryżu, Moskwie i Waszyngtonie. Interesuje się tym, co paraliżowało Wielką Brytanię i Francję w czasie inwazji hitlerowskiej na Polskę, a co inspirowało Stalina do podjęcia gry zaproponowanej przez Hitlera.
Wyjaśnia dlaczego Stany Zjednoczone Ameryki, po wahaniach, opowiedziały się po stronie aliantów. Na podstawie dokumentów pochodzących z archiwów brytyjskich, Bethell przedstawia "kuchnię" ówczesnej polityki europejskiej, a jednocześnie w bardzo wyważony sposób, z dystansem, patrzy na kampanię wrześniową, na wysiłek wojskowy Polaków oraz postawę społeczeństwa i polityków.
Wskazując fakty, które przyniosły Hitlerowi zwycięstwo we wrześniu 1939r. autor dokonuje ich wnikliwej analizy. Przedstawiając np. politykę Moskwy we wrześniu 1939r., Bethell naświetla stosunki Stalina z Hitlerem. Wyczerpująco mówi o decyzjach, jakie wypracowali po 17 września, opisuje wejście Armii Czerwonej na terytorium Polski, charakteryzuje politykę władz sowieckich wobec Polaków na zabranych ziemiach, przedstawia reakcję Anglii Chamberlaine'a i Churchilla - na inwazję sowiecką na Polskę.
|