Nazwa INCI: Argania Spinosa (Argan) Nut Oil
Wygląd i konsystencja: żółta, oleista ciecz;
Zapach - charakterystyczny, przyjemny;
Zawartość kwasów tłuszczowych:
Kwas palmitynowy - 9,0 - 15,0%
Kwas stearynowy - 4,0 7,0%
Kwas oleinowy - 45,0 - 60,0%
Kwas linolowy - 26,0 - 36,0%
Olej arganowy jest jednym z największych przebojów kosmetycznych. Gdyby pokusić się o przygotowanie zestawienia najwartościowszych olejków na pewno znalazłby się w pierwszej dziesiątce, jeśli nie w pierwszej piątce takich specyfików. Nazywany złotem Maroka jest faktycznie jednym z najlepiej przyswajalnych naturalnych kosmetyków. Można wykorzystywać go dosłownie do wszystkiego, a poza tym, jak inne oleje, ma też sporo zastosowań kulinarnych. Poprawia nie tylko urodę, ale i zdrowie.
Skąd się bierze?
Olej arganowy tłoczony jest z nasion owoców arganii żelaznej - drzewa występującego jedynie na terenie południowego Maroka. Argania jest drzewem endemicznym to znaczy, że nie występuje na innych obszarach ziemskiego globu, co za tym idzie olej z pestek kryjących się w jej nasionach jest substancją trudną do zdobycia, a przez to drogą. W naszym kręgu kulturowym, w kuchni, wykorzystywany jest jedynie jako dodatek, w przemyśle kosmetycznym używa się go na nieco większą skalę, ale za to w niewielkich ilościach.
Co zawiera?
Olej arganowy należy do olejów, których skład jest bardzo zbliżony (lub niemal identyczny) do składu ludzkiego sebum, czyli wydzieliny wytwarzanej przez gruczoły łojowe. W świecie roślin takich olejów spotkamy niewiele.
Jak wszystkie oleje roślinne olej arganowy składa się głównie z
Wszystkie te substancje sprawiają, że olej arganowy jest niezastąpionym kosmetykiem, a używany w kuchni poprawia ludzkie zdrowie.
Jak działa?
Największą zaletą oleju arganowego są jego właściwości odmładzające.
Olej zawdzięcza je głównie wspomnianym wyżej tokoferolom (znajdują się wśród nich beta-, gamma- i delta-tokoferol). Związki te, oraz inne substancje zawarte w nasionach arganii, są doskonałymi przeciwutleniaczami. Ograniczają szkodliwy wpływ wolnych rodników na skórę. Fitosterole zawarte w oleju arganowym są doskonałymi lekami na różnego rodzaju dermatozy, tak więc ten naturalny kosmetyk sprawdza się też w leczeniu łuszczycy, zmian skórnych o podłożu alergicznym, czy trądziku. Fitosterole wykazują też silne działanie przeciwzapalne, zmniejszają rozległość zmian chorobowych i wspomagają regenerację.
Olej arganowy polecany jest też w leczeniu blizn (różnego pochodzenia - od rozstępów po blizny pooperacyjne i pooparzeniowe), oraz w zapobieganiu uszkodzeniom skóry np. w wyniku odparzeń.
Można go z powodzeniem stosować u niemowląt i starszych dzieci nie tylko doraźnie, ale i w ramach codziennej pielęgnacji.
Kosmetyczne, silnie nawilżające, regeneracyjne i ochronne właściwości olejku arganowego docenią też panie z przesuszonymi, słabymi włosami, oraz wszystkie te osoby, które chciałyby naturalnie poprawić wygląd i kondycję paznokci.
Olej ten jest niezastąpiony w codziennej pielęgnacji. Równie dobrze radzi sobie z wszelkimi zadaniami specjalnymi wymagającymi bardziej zaawansowanych działań.
Właściwości użytkowe i zastosowanie oleju arganowego 100% BingoSpa
-
działa przeciwzapalnie, łagodząco i sprzyja gojeniu ran. Skwalan i nienasycone kwasy tłuszczowe wspomagają regenerację bariery hydrolipidowej naskórka oraz uzupełniają niedobory składników tłuszczowych w skórze
-
działa przeciwstarzeniowo, reguluje nawilżenie, elastyczność, odżywienie skóry;
-
reguluje pracę gruczołów łojowych.
Olej arganowy BingoSpa można stosować również w produktach do pielęgnacji dojrzałej i zmęczonej skóry, do włosów - zarówno do wcierania w skórę głowy, jak i do nacierania końcówek oraz do pielęgnacji zniszczonej skóry rąk i paznokci.
OPINIE O 100% OLEJU ARGANOWYM BINGO SPA
Cena była największą przeszkodą dla mnie. Prawie 50 zł za olej to jednak jest sporo, dla kogoś kto go wcześniej nie miał. Teraz jednak na pewno nie będzie ona przeszkodą już. Tym bardziej, ze olej jest bardzo wydajny.
Zapach: -/+
Pierwsze skojarzenie: ser biały. Średni, ale można się przyzwyczaić. Często spotykałam się, ze dziewczyny pisały o zapachu jako "kozi". Nie jest on jednak zbyt intensywny. Szybko się do niego przyzwyczaiłam i nie przeszkadzał mi w użytkowaniu, mimo to do najlepszych nie należy.
Konsystencja/używanie: +/-
Olej jest znacznie rzadszy niż olej rycynowy, jednak nie tak płynny jak olej z pestek winogron. Można ją porównać do tej, jaką ma tradycyjny olej Kujawski, chociaż ten jest chyba nawet nieco gęstszy. Łatwo rozprowadza się na twarzy, włosach. Jest lekko zabarwiony na pomarańczowo. Moja skóra szybko go wchłania. Niekiedy szybciej niż nie jeden krem. Nie miałam problemu ze zbyt dużą ilością wylewaną na dłoń, ale to już kwestia wprawy. Niedoświadczonym może przeszkadzać brak dozownica czy "kapacza".
Działanie: +
Twarz: +
Moja skóra jest mieszana, zanieczyszczona, skłonna do zapychania jak i przetłuszczania. łatwo ją wysuszyć. Potrzebuje intensywnego nawilżania, a jednocześnie stosowania preparatu z jakimś kwasem. Bardzo ciężko było mi znaleźć coś co ją nawilży, a nie zapcha. Wydałam wiele pieniędzy na przeróżne kremy, ale żaden nie był tym, czego potrzebuje moje skóra. Olej arganowy stosowany w naprawdę małej ilości, świetnie nawilżył moją skórę. Dodatkowym plusem jest fakt, ze nie zostawia tłustej powłoki. Jeśli nie przesadzę z ilością-pięknie się wchłania. Jestem jedynym olejem, który stosowałam na dzień. Jako, że moja skóra ma skłonności do sporego błyszczenia się, zawsze sięgałam po kremy matujące. Olej arganowy stosowałam na dzień pod podkład mineralny z którym pięknie się komponował. Dzięki temu na noc mogłam stosować specyfik z kwasem, a na dzień olej-skóra była nawilżona, a jednocześnie złuszczana bez podrażnień. Stosowany na noc idealnie nawilża i koi skórę, szczególnie gdy była narażona np. na słońce podczas długiego opalania. Trudno określić mi na 100 % czy nie zapycha, jednak stan mojej cery nie pogorszył się po nim jak po niektórych innych kosmetykach.
Dłonie: +
Jak pisałam tutaj, moja skóra należy do tych, które potrzebują nawilżania. Dodatkowo skórki często są suche m.in. ze względu na częste używania zmywacza. Kroplę oleju arganowego wcierałam przez tydzień w dłonie, a szczególnie w skórki i paznokcie. Już po jednym takim zabiegu była różnica, a po tygodniu skórki były już w prawie idealnym stanie. I tym razem pokazał, ze jest idealnym nawilżaczem.
Włosy: +/-
Moje włosy są cienkie, średniej gęstości, długości za łopatki. Kręcą się od wysokości uszu, pozostała część jest prosta. Żyją najcześciej swoim życiem, a ja często bez skutku próbuję je "unormować". Nie są zniszczone. Wymagają jednak systematycznego nawilżania i uwagi od czasu do czasu. Olej arganowy stosowałam na trzy sposoby: zabezpieczenie końcówek, dodatek do maski, olejowanie na noc. Dany na końcówki okazał się zbyt treściwy. Moje cienkie włosy skutecznie obciążył, pozbył objętości, mimo, ze użyłam go bardzo mało. W drugim przypadku-dodałam go do maski Gloria. I tym razem okazał się zbyt treściwy. Włosy były przyklapnięte, bez życia mimo, że nawilżone. Nałożony na noc pokazał znów nawilżającą moc.:) Włosy umyte szamponem z SLeSem, były wygładzone, nawilżone, ale nie obciążone. Ładnie błyszczały. Jednak na olejowanie nieco mi go było szkoda, był to jednorazowy zabieg, ale myślę, ze dobra byłoby wymieszanie go z innym olejem, np. z pestek winogron.
Podsumowując: +
Najlepszy nawilżać jaki kiedykolwiek miałam. Zarówno do włosów jak i skóry. Myślę, że będzie idealny dla osób z przesuszoną skórą, albo dla kobiet mających problem z puszącymi się włosami. Dodatkowo jest ma wydajny. Przez dwa miesiące używania go prawie codziennie zużyłam niecałe pół buteleczki. Zdecydowanie mój ulubiony olej i krem nawilżający w jednym.
zlotapigmejka.blogspot.com
Olejek arganowy wskazany jest między innymi do leczenia różnego rodzaju blizn oraz zapobiega uszkodzeniom skóry, na przykład przy odparzeniach. Jest bezpieczny i dla alergików i dla niemowląt.
Sprawdza się też w regeneracji zniszczonych paznokci a także do regeneracji włosów łącznie ze skórą głowy.
Jego działanie antyoksydacyjne i regeneracyjne, sprawdza się również przed opalaniem i po opalaniu skóry.
Podsumowując, olejek ten ma działanie przeciwzapalne, regenerujące, odżywia skórę, nawilża, wspomaga barierę hydrolipidową skórę, działa przeciwstarzeniowo i odmładzająco na skórę.
Wiadomo że chcąc przetestować olejek, musiałam go użyć do wszystkiego. Smaruję nim twarz, paznokcie, stosuję jako maskę do włosów, smaruję skórę po depilacji. Smarowałam też ślad po oparzeniu. Olejku zostało niewiele i widzę że będę musiała zrobić szybko zapas. Olejek arganowy, sprawdza się w każdym opisanym przypadku i jest prawdziwym bezcennym złotem dla skóry włosów i paznokci. Kto go nie zna, polecam spróbować. Nie pożałujecie. :)
kolorowyswiatmarzen.blogspot.com
Ja posiadam malutką buteleczkę, więc wykorzystywałam go w niedużych ilościach. Głównie do włosów w celu zabezpieczenia i wygładzenia końcówek, a także do wzbogacania kremów. W obu tych rolach spisał się bardzo dobrze :) Solo na twarz też próbowałam, ale na mojej cerze znacznie lepiej sprawdza się olej z nasion bawełny. Arganowy też jest nie jest zły, ale jak miałabym wybierać, to wolę tamten drugi :) Jak wiecie z mojej pielęgnacji twarzy, lubię mieszać olej arganowy z serum pod oczy, które nakładam na noc, bo świetnie wspomaga jego działanie :)
Tak się rozpisałam, że zapomniałabym o konsystencji :) Olej ten jest bardzo płynny, troszkę rzadszy niż olej z nasion bawełny, czy olej awokado i przez to wydaje mi się dość lekki, choć jeśli przedobrzymy z jego ilością na końcówkach włosów, to mogą wyglądać na obciążone, więc trzeba uważać. Olej jest przezroczysty o lekko żółtym zabarwieniu i ma delikatny zapach. Trzeba się naprawdę mocno zaciągnąć żeby cokolwiek poczuć. Ja po dokładnym wywąchaniu czuję tam lekko serwatkę mleczną.
Wydajność jest zależna od naszych potrzeb - jeśli będziemy często używać go do różnych zadań skórno-włosowych, to wiadomo, że szybko się skończy, ale z reguły wiadomo, że oleje są w miarę wydajnymi produktami :)
Według mnie jest to podstawowy olej, którego powinien spróbować każdy sympatyk olejowy :)
W skrócie
Plusy
- świetny do zabezpieczenia i wygładzenia końcówek włosów
- dobrze nawilża i wspomaga działanie kremów
Minusy:
- cena
- brak dozownika
sarinacosmetics.blogspot.com
Pojemność 30 ml