Zrozumieć marihuanę
Nowe spojrzenie na badania naukowe
Tłumacze: Zielonka Dariusz
LTW
Oprawa: Miękka
Format: 16.5x24.0cm
Liczba stron: 384
ISBN:
[zasłonięte]978-83685-20-4
Marihuana - ta bez wątpienia najbardziej popularna wśród nielegalnych substancji jest źródłem wielu kontrowersji. W ciągu ostatniego roku jej użycie zadeklarowało około 17% młodych Polaków, a każdego roku na świecie używają jej setki milionów ludzi.
Czy jest podstępną substancją stanowiącą furtkę do używania ciężkich narkotyków, czy też antidotum łagodzącym bóle u chorych ludzi? Czy jej porównywanie do używanego rekreacyjnie alkoholu jest uzasadnione, a dopiero nadużywanie może stać się szkodliwe?
Doktor Mitch Earleywine w swojej kultowej książce „Zrozumieć Marihuanę” z precyzją chirurgicznego skalpela oddziela popularne mity od rzetelnej wiedzy naukowej przytaczając wyniki setek badań z różnych zakątków świata.
Jakie są efekty długotrwałego używania marihuany?
Czy palacze marihuany częściej sięgają po kokainę i heroinę niż Ci, którzy nie palą?
Czy i jaki wpływ marihuana wywiera na pamięć i inteligencję?
Czy dzieci, których matki paliły marihuanę w czasie ciąży różnią się czymś od dzieci, których matki nie zażywały narkotyków?
Na te i inne pytania z łatwością można znaleźć odpowiedzi na kartach książki.
Książka ta stanowi bogate i rzetelne kompendium wiedzy na temat marihuany zarówno od strony biologicznej, psychologicznej, jak i medycznej. Pozycja ta, mimo licznych odwołań do literatury naukowej i bogatej bibliografii, jest napisana w ciekawy, nie pozbawiony poczucia humoru sposób.
Subkultury młodzieżowe
Bunt nie przemija
Oprawa: Miękka
Format: 12.0x20.5cm
Liczba stron: 320
ISBN: [zasłonięte]978-8349-016-8
Bunt nie przemija? Ten prawdziwy nie przemija! Nigdy. Gdyby tylko chcieli się wzajemnie poznać, być może nastolatkowie przestaliby uważać swoich rodziców za starych zgredów, a oni swoje pociechy za małolatów poz-bawionych jakichkolwiek ideałów. Wystarczyłoby, żeby matka zapytała swoją córkę, dlaczego zamiast modnych bucików na obcasie woli ciężkie glany, a syn zainteresował się, dlaczego na półce z płytami jego ojca, ubierającego na co dzień wyprasowane w kancik spodnie, stoją krążki „Deep Purple”, „Sex Pistols” albo „Nirvany”.
Młodzi z reguły nie wyobrażają sobie, że kiedyś ich rodzice mogli nosić długie włosy albo irokeza, ci zaś nie pojmują, jak można zasłuchiwać się
w hip-hopie lub muzyce hardcore’owej. Każdemu się wydaje, że bunt w jego wykonaniu jest jedyny i niepowtarzalny.
Ta książka ma stanowić pomost między pokoleniami, ułatwić wzajemne poznanie i zrozumienie. Służy temu zarówno opis poszczególnych subkultur, jak i ważnych dla nich symboli oraz haseł, a także kilka opowieści o tym, jak to się wszystko rozwijało.
Bogdan Prejs (1963) – dziennikarz, poeta, autor kilku książek. Opublikował Mały przechodnik po Górnym Śląsku (1998) oraz Dawno temu w Starych Tychach (1999) i Tyszanie nie z tej ziemi (2009), a także parę tomików i arkuszy poetyckich, m.in. Podręczny słownik wyrażeń nieparlamentarnych (1989), Najnowsze zmiany w pliku: życie (2000), Error: życie zacina się po czterdziestce (2003) i Sms do ludożerców (2009).