Rysunek dziecka jest przesłaniem, które otwiera możliwość dialogu z nami, dorosłymi. Rysunek przemawia, opowiada i objaśnia wszystko to, czego jego młody autor nie potrafi wyrazić słowami. Odnajdujemy w nim ukryte pytania, radości, niepokoje, miłość i strach dziecka, któremu brakuje słów, by opisać to, co czuje. Jego rysunek przemawia swobodnie za pośrednictwem symboli. Dlatego też tak istotna jest reakcja rodziców na obrazek.
Naszym celem nie jest wkraczanie w świat dziecka po to, aby go zmieniać. Nie chodzi o to, by posłużyć się symboliką rysunku, a następnie cokolwiek dziecku narzucić. Sceny przygnębiające czy wojenne mają taką samą rację bytu jak sceny sielankowe. Każdy etap jest bowiem potrzebny i stanowi fazę rozwoju.
Spojrzenie dorosłego różni się od spojrzenia dziecka. Słuchanie z uwagą pozwoli nam wszakże zrozumieć to, co nie zostało wypowiedziane, i umocnić więź, jaka nas z nim łączy. Potraktujmy obrazek jako punkt wyjścia do rozmowy, poprośmy dziecko, by opowiedziało nam, co rysuje. Może to być nie tylko zabawa, ale także możliwość poznania jego świata.
Wkraczając w świat rysunku malucha, pomagamy mu zrozumieć samego siebie. Jest to jedna z metod umożliwiających towarzyszenie mu krok po kroku w ewolucji i pokonanie kolejnych etapów dojrzewania.
Dzieci chcą poznawać świat. Są ciekawe otaczających je przedmiotów, kolorów, dźwięków. Wszystko jest nowe i fascynujące. Jeśli świat pisanych słów czy matematyki przedstawimy im na konkretnych przykładach, będą chłonęły tę wiedzę równie chętnie jak wszystko inne, co w naturalny sposób poznają. Dzisiaj psychologia odkryła, jak tworzyć takie edukacyjne zabawy.
W książce zaproponowany jest program kilkuminutowych zabaw, które w coraz bardziej zaawansowanej formie możemy prowadzić przez wiele miesięcy, by wykorzystać okres największej chłonności umysłu dziecka: od urodzenia do końca 5. roku życia. Nie chodzi tu o trening geniusza, ale o stymulację optymalnego rozwoju intelektualnego i emocjonalnego u naszego malucha. Będzie nam za to wdzięczny przez całe życie.
Wstęp
Rysunek dziecka
Rozdział 1. Ewolucja rysunku
Rozdział 2. Jak analizować rysunek dziecka
Teatr wewnętrzny. Symbolika kolorów. Wykorzystanie przestrzeni. Kreska. Kształt.
Rozdział 3. Obraz rodziców
Rozdział 4. Ludzik
Poszczególne części ciała. Głowa. Tułów. Kończyny. Ubranie. Seksualność. Rodzina. Faza Edypa.
Rozdział 5. Rysunek drzewa
Historia. Jak analizować rysunek drzewa. Pozycja. Kreska. Ewolucja rysunku drzewa. Linia ziemi. Korzenie. Pień. Korona. Gałęzie. Drzewo Marianne.
Rozdział 6. Elementy krajobrazu
Dom. Rozwód a rysunek domu. Dom Karine. Droga. Statek. Samolot. Góry. Woda. Tęcza. Ciała niebieskie. Zwierzęta.
Rozdział 7. Rysunki Philippe’a
Rysunek rodziny.
Rozdział 8. Rysunki Anne-Laure
Rozdział 9. Od rysunku dziecka do rysunku osoby dorosłej
Rysunek drzewa a para małżeńska
Zakończenie
Bibliografia