Tradycyjne zastosowania
Melisa lekarska zawsze była używana do podnoszenia ducha. Wierzono, że stosowana regularnie przedłuża żywotność. Inne użycia tradycyjne wskazują, że melisa lekarska była stosowana do gojenia się ran, zmniejszania palpitacji i uspokajania serca, oraz do leczenia bólów zęba.
Współczesny tonik relaksujący
Melisa lekarska to przede wszystkim uspokajający tonik na niepokoje, lęki, depresje, zmęczenia, drażliwość. Melisa lekarska zmniejsza uczucie nerwowości i paniki, uspokaja szybkie bicie serca, będąc korzystnym lekiem na palpitacje wywodzące się z nerwowości. Melisa lekarska jest również używana wtedy, gdy niepokój powoduje problemy z żołądkiem, mdłościami, bólami kolkowymi.
Opryszczki na wardze
Melisa lekarska działa skutecznie na opryszczki i zapobiega powstawaniu nowych.
Zioło hormonalne
Dzięki swoim właściwościom przeciwtarczycowym melisa lekarska jest używana u pacjentów z nadczynnością tarczycy.
Inne zastosowania medyczne
Nietrzymanie moczu, infekcje wirusowe. Melisa lekarska to pierwsza pomoc na skaleczenia i ugryzienia owadów. Jest również dobra na obniżanie gorączki.
Kulinarne
Swieże lub suszone liście melisy lekarskiej można dodawać do sałatek, kanapek, marynat, sosów, zup, gulaszów, do faszerowania wieprzowiny, cielęciny, drobiu. Melisa lekarska świetnie komponuje się z warzywami, potrawami z jaj, galaretkami, dżemami oraz z octami ziołowymi, a w szczególności z octem z bylicy estragonem. Ponieważ smak melisy lekarskiej jest raczej delikatny, większe ilości tego zioła mogą być używane w potrawach bez obawy zepsucia ich smaku. Można zrobić z melisy lekarskiej orzeźwiającą herbatkę zalewając gotującą się wodą garść świeżych liści zioła. Zaparzać przez kilka minut. Posłodzić cukrem lub miodem do smaku. Melisę lekarską można również dodawać do letnich ponczów i napojów. Olejek z melisy lekarskiej jest wykorzystywany do produkcji likierów, takich jak Chartreuse lub Benedictine.