Od autora
Rozwój metod statystycznych, podobnie jak wielu innych dziedzin nauki, postępuje w ostatnich czasach tak szybko, że książka z tego zakresu jest tylko przez krótki okres w pełni aktualna, ustawicznie bowiem powstają nowe techniki rozwiązań. Po pewnym czasie ulegają one weryfikacji i bądź okazują się cennym wkładem, bądź zostają odrzucone. Podobnie rzecz ma się z tą pracą. Od chwili jej napisania do ukazania się nauka poczyniła dalsze postępy, które nie mogły znaleźć w niej odzwierciedlenia.
W niniejszej pracy starałem się uwzględnić najważniejsze metody sprawdzone i ogólnie przyjęte; tym też dawałem pierwszeństwo przed metodami efektowniejszymi, lecz przez praktykę jeszcze nie w pełni zweryfikowanymi.
Książka ta nie jest przeznaczona dla matematyków. Świadomie rezygnuję w niej z „elegancji matematycznejn. Toteż z punktu widzenia „czystej matematyki11 pewne sformułowania mogą budzić wątpliwości. Na pierwszym miejscu stawiałem praktyczną przydatność i zrozumienie przez odbiorcę poszczególnych metod, a na drugim dopiero ścisłość matematyczną. Gdyby czytelnik natrafił na większe przeszkody w zrozumieniu teoretycznych, a szczególnie matematycznych wywodów, radzę odnieść się wprost do przykładów.
Praca składa się z dwóch części. Pierwsza poświęcona Jest zasadniczo zastosowaniu metod opisowych. Stanowi ona zarazem wstęp do części drugiej. Punkt ciężkości w części drugiej spoczywa na zastosowaniu metod statystyki reprezentacyjnej.
Przeprowadzając powyższy podział kierowałem się, niezależnie od konieczności zadośćuczynienia potrzebom nauki i praktyki, długoletnim doświadczeniem dydaktycznym.