Woda z większości ujęć w Polsce charakteryzuje się wysoką zawartością związków wapnia i magnezu (twardością). Twardość wody powoduje zbędne zużycie środków zmiękczających, a także powstawanie kamienia kotłowego, który zmniejsza wydajność procesu grzewczego i znacznie zwiększa zużycie paliwa. Twardość wyrażana jest w różnych jednostkach.
Zmiękczanie wody polega na usunięciu z wody składników powodujących jej twardość. Proces ten polega na zamianie jonów wapniowych
i magnezowych, odpowiedzialnych za twardość wody, na jony sodu. Proces ten zachodzi w wymiennikach jonowych w trakcie przepływania uzdatnianej wody przez żywicę jonowymienną. Gdy zdolność jonowymienna złoża zostanie wyczerpana, poddawane jest ono procesowi regeneracji za pomocą solanki. Ilość zużytej soli uzależniona jest od jakości złoża i założonych warunków regeneracji. Woda uzdatniona za pomocą wymiany jonowej, przy zachowaniu dopuszczalnych prędkości technologicznych żywic, ma twardość ogólną poniżej 0,3 °N (stopnia niemieckiego).
Woda podawana na zmiękczacze powinna być wstępnie uzdatniona przez usunięcie zanieczyszczeń mechanicznych oraz odżelazienie i odmanganienie, gdyż w przeciwnym wypadku część zdolności wymiennej zostanie wykorzystana na wymianę jonów żelaza i manganu. Ponadto, jak podają producenci żywic jonowymiennych, ponadnormatywne ilości żelaza skracają żywotność żywic nawet o 50% ich przewidywanego okresu eksploatacji. Dlatego należy uwzględnić powyższe uwagi przy projektowaniu stacji zmiękczania dla wody o wysokim stopniu zażelazienia.
Zmiękczanie jest zazwyczaj jednym z elementów stacji uzdatniania wody do celów" spożywczych, grzewczych, chłodniczych oraz innych procesów technologicznych.