Zielona energia, zielone domy
Nowe wyzwania dla Polski
oszczędzasz
10%
Cena dla Ciebie 29,80 zł
oszczędzasz
3,80 zł
Współcześnie nikt nie wyobraża sobie życia bez energii. Niestety źródła, z których najczęściej korzystamy, są źródłami nieodnawialnymi.
Są to wszelkie źródła energii, które nie odnawiają się w krótkim czasie.
Ich wykorzystanie jest znacznie szybsze niż uzupełnianie zasobów.
Największy wzrost zapotrzebowania na energię z tych źródeł przypada na XIX i XX w.
Wiek XIX określano jako okres węgla i pary, wiek XX jako erę ropy i gazu, natomiast wiek XXI będzie postrzegany jako okres ekoenergetyki i intensywnego rozwoju czystych technologii energetycznych we wszystkich obszarach działalności człowieka. Coraz częściej przedmiotem dyskusji, założeń i programów energetycznych są nie tylko ocena istniejących zasobów energetycznych, poszukiwanie powszechnych sposobów oszczędności energii, poprawy efektywności energetycznej, sprawności źródeł energii i infrastruktury energetycznej, ale przede wszystkim strategie pozyskiwania i poszukiwania zasobów odnawialnych i kopalnych oraz lokalne plany uciepłownienia i rozwoju energetyki. W poszczególnych państwach powstają coraz to nowsze programy propagujące odnawialne źródła energii jako alternatywne sposoby na pozyskanie energii
Ze wstępu
Recenzje
Woda, powietrze, ziemia, przyroda i kopaliny to skarby naszego globu, o które musimy dbać i racjonalnie z nich korzystać. Czyste, nieskażone środowisko jest nam niezbędne do życia, a bogactwa natury są konieczne do rozwoju. Ludzkość chce i musi się rozwijać. Dlatego też powinniśmy nauczyć się gospodarować tymi skarbami i wykorzystywać je w taki sposób, aby nie degradować środowiska. Istotne jest przede wszystkim godzenie potrzeb rozwoju, czyli interesów gospodarki, z ochroną naszej planety. Jeśli nie zrozumiemy, że natura nie jest workiem bez dna i że nie można do niego bez końca wrzucać śmieci i sięgać po surowce i zasoby, to za kilkaset, kilkadziesiąt, a może już nawet kilka lat nie będzie życia na ziemi.
Korzystajmy z naszego środowiska naturalnego rozumnie. Dajmy szansę naszym potomkom, aby również oni mieli czyste powietrze i wodę, nieskażoną glebę, zdrowe jedzenie i piękną przyrodę.
Stanisław Gawłowski
Wiceminister Środowiska RP
Forum Gospodarcze w Toruniu każdego roku przyciąga wybitne osobistości, dając niecodzienną możliwość konfrontacji z nimi oraz dyskusji na aktualne i ważne tematy. Dla nas, jako instytucji związanej z ochroną środowiska, szczególnie ważna jest obecność w programie tegorocznego Forum zagadnień dotyczących odnawialnych źródeł energii. Podkreśla bowiem ważkość tematu oraz jego ścisły związek z gospodarką. Poszukiwanie innowacyjnych sposobów pozyskiwania energii to przyszłość, która jest nieunikniona – zarówno ze względu na rosnącą świadomość ekologiczną, jak i unijne zobowiązania. Dlatego tak ważne są: dyskusja na ten temat, podnoszenie świadomości i wymiana doświadczeń. Pozyskiwanie energii sposobami innymi niż te konwencjonalne jest tematem, który budzi emocje. Jest jednak także wyzwaniem, z którym musimy się zmierzyć i dziedziną, która wymaga eksploracji, zgłębiania i rozwijania. Szczególnie istotna jest rozmowa o ekologii w połączeniu z gospodarką – dyscyplin, które się wzajemnie przenikają i we współczesnym świecie nie funkcjonują osobno. Pogłębianie tematu, szczególnie w gronie wybitnych specjalistów, daje możliwość dyskusji, a także zmierzenia się z wszelkimi za i przeciw związanymi z odnawialnymi źródłami energii.
Emilia Kawka-Patek
Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu
Spis treści
WSTĘP
Aleksandra Urszula Kołodziej
ZIELONE DOMY - NOWE TECHNOLOGIE CZY POWRÓT DO NATURY?
Jan Wiesław Dubas, Aleksandra Urszula Kołodziej, Jarosław Świerczyk
ROŚLINY ENERGETYCZNE - ZA I PRZECIW. NOWA
ZGAZOWARKA PYROLITYCZNA
Justyna Chodkowska-Mlszczuk, Daniela Szymańska
BIOGAZOWNIE ROLNICZE - SZANSA DYWERSYFIKACJI
ROLNICTWA W POLSCE
Magdalena Rogulska, Izabela Samson-Bręk
DOŚWIADCZENIA SZWEDZKIE Z WYKORZYSTANIEM
BIOGAZU - WSPÓŁPRACA W RAMACH SZWEDZKO- POLSKIEJ PLATFORMY ZRÓWNOWAŻONEJ ENERGETYKI
Tomasz Piskier; Tomasz R. Sekutowski
MOŻLIWOŚĆ WYKORZYSTANIA TOPINAMBURU NA CELE ENERGETYCZNE W WARUNKACH POLSKI
Michał Łasiulewicz
KSZTAŁTOWANIE ROZPROSZONEJ SIECI ENERGETYCZNEJ
OPARTEJ NA WYKORZYSTANIU LOKALNEJ BIOMASy
Adam Cenian, Jan Kicinski; Piotr Lampart
QUO VADIS, ENERGETYKO - NOWA ZRÓWNOWAŻONA ENERGETYKA PROSUMENCKA
Karol Bartkiewicz, Marek Kurty/w, Ola Łukaszek, Wojciech Łukaszek
SPOŁECZNE I SOCJALNE ASPEKTY INWESTYCJI BIOGAZOWYCH NA PRZYKŁADZIE
BIOELEKTROWNI RZĘDÓW
Jacek Janiszewski
DRUGI STOPIEN WODNY NA WIŚLE W KONTEKŚCIE
SŁUSZNOŚCI GOSPODARCZEJ PROCESÓW
SPOŁECZNYCH
NOTY BIOGRAFICZNE