Anna Maria Kielak
Zielnik Elizy Orzeszkowej
Interesująca, nie tylko dla farmaceutów, lecz i przyrodników oraz historyków, książka autorstwa magister farmacji i biologii Anny Marii Kielak ZIELNIK ELIZY ORZESZKOWEJ. Nieznany zabytek botaniczny przechowywany w zbiorach Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.
Książka ta stanowi pracę dyplomową na tytuł magistra farmacji. W swoim czasie Anna Maria Kielak ukończyła na UAM w Poznaniu studia z biologii i nauczała tego przedmiotu w jednej z poznańskich szkół średnich. Obecnie, już po drugich studiach, pracuje ze swoimi rodzicami Konstancją i Janem Majewskimi w ich aptece "Pod Złotym Lwem" na poznańskim Starym Rynku.
Podwójne studia pozwalają autorce spojrzeć z szerszej perspektywy na okazy ziół, zgromadzone ponad 100 lat temu przez Elizę Orzeszkową w omawianym zielniku - z punktu widzenia biologa (aspekty botaniczne) i farmaceuty (aspekty fitoterapeutyczne).
Zielnik ten zawiera 280 roślin rozmieszczonych na 78 stronach, na których E. Orzeszkowa poprzyklejała osobno każdą zasuszoną roślinę. W większości przypadków rośliny zostały opatrzone przez nią nazwami ludowymi (z okolic Grodna), łacińskimi i polskimi.
Książkę wzbogaca 14 rycin biało-czarnych oraz 37 barwnych reprodukcji (na kredowym papierze) wybranych kart zielnika. Ponadto książka zawiera 19 tabel.
Zarówno ilustracje, jak i tabele ułatwiają odbiór treści książki, mimo że i tak jest napisana językiem wyrazistym i komunikatywnym. Oddzielne dwa zestawienia ujmują: spis roślin zawartych w zielniku, podany przez Elizę Orzeszkową i uporządkowany według nazw polskich; weryfikację nazw roślin podanych przez E. Orzeszkową z obecnie obowiązującymi na podstawie "Roślin polskich" (W. Szafer, S. Kulczyński i B. Pawłowski).
W książce przytoczono in extenso trzy listy: E. Orzeszkowej do Jerzego Aleksandrowicza, jego odpowiedź oraz list E. Orzeszkowej do Zofii Mokrzeckiej. Listy te pomagają lepiej zrozumieć zielarskie pasje Orzeszkowej, a także trudności, które one nastręczały (zarówno techniczne, jak i naukowe - botaniczne), a które pojawiły się przy klasyfikacji roślin.
Praca magisterska A.M. Kielak wykonana pod kierunkiem dr hab. farm. Anity Magowskiej, w Zakładzie Historii Nauk Medycznych AM im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, kierowanym przez prof. dr. hab. med. Romana Meissnera, stanowi przykład rzetelnego potraktowania obranego tematu. Książka, będąca edytorskim ujęciem tej pracy, jest przykładem solidnego opracowania, które ukazało się pod redakcją naukową promotorki. Nad stroną merytoryczną wydania książkowego czuwał Komitet Redakcyjny w składzie: prof. dr hab. Ryszard Marciniak (historyk, dyr. Biblioteki PTPN), prof. dr hab. Irena Matławska (farmaceutka, kier. Katedry Farmakognozji AM w Poznaniu), prof. dr hab. Roman Meissner (lekarz, historyk medycyny). Konsultację filologiczną sprawował prof. dr hab. Jerzy Świdziński (językoznawca na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, prezes Oddziału Poznańskiego Związku Literatów Polskich).
Książka merytorycznie, formalnie i graficznie potrafi zadowolić gusta nawet najbardziej wymagającego konesera bibliofilstwa i znawcy przedmiotu. Jeżeli omawiane opracowanie zwróci na siebie uwagę specjalistów zajmujących się lekami roślinnymi (tak homeopatycznymi jak i allopatycznymi), całkowicie wyczerpie to szlachetne intencje autorki.(Sławój Kucharski)
kliknij, aby powiększyćZdjęcia przedmiotu |
|
Wydawca: Wydawnictwo Kontekst 2004 Liczba stron: 134; 25 cm
Waga: 505g Egzemplarz w stanie bardzo dobrym - patrz skan Wysyłki realizujemy dwa razy w tygodniu tj, w każdy wtorek i piątek. Do każdej zakupionej książki dołączamy paragon, na życzenie - fakturę. Księgarnia - Antykwariat "Silva Rerum" Łódź ul. Piotrkowska 147 SRL Zobacz inne moje aukcje!
d
|