WITAM WSZYSTKICH
Sterowanie cyfrowe (DCC), co to jest ? Dzięki technice cyfrowej cały układ torów może być połączony w jedną pętlę. Nie trzeba dzielić całości na elektrycznie separowane bloki, aby jednocześnie sterować kilkoma, kilkunastoma a nawet większą ilością pociągów. Dodatkowo, wszystkie urządzenia wykonawcze (zwrotnice, semafory, rogatki itp.) mogą również być sterowane z tego samego źródła sygnału, czyli z torów. Całe sterowanie odbywa się za pomocą jednej pary przewodów. Prąd płynący w torach jednocześnie służy jako nośnik informacji oraz zasilanie dla wszystkich urządzeń. W DCC napięcie jest zawsze takie same niezależnie od tego czy pojazd stoi, czy jedzie z dowolną prędkością, oświetlenie zawsze świeci tak samo.
PIKO Digi 1
Pierwszym elementem bazowym jest PIKO Digi 1. Jest to urządzenie sterujące dla kolejek PIKO bazujące na standardzie DCC. PIKO Digi 1 przejmuje kontrolę nad sterowaniem lokomotywami i innymi urządzeniami na makiecie. Dzięki temu w pierwszej fazie rozbudowy można sterować 2-3 lokomotywami jednocześnie przez jedną osobę, pozwala na to moc zasilacza dostarczanego Wam w naszych zestawach startowych.
Właściwości
PIKO Digi 1skłąda się z centralki sterującej i zasilacza mocy. Sygnał jest przetwarzany w zasilaczu i dalej przekazywany w formie sygnału cyfrowego razem z napięciem. Jednocześnie PIKO Digi 1 podłączony jest do torów i dzięki temu połączeniu sygnały przenoszone są do lokomotywy. Samo sterowanie lokomotyw odbywa się za pomocą podczerwieni przy użyciu specjalnego pilota, jest to tzw. system PIKO Digi-Fern. Przesyła on sygnał do centralki PIKO Digi 1 i stąd jest on dalej retransmitowany poprzez tory do lokomotywy.
Krótko mówiąc: Sygnały wydawane przez sterownik PIKO Digi-Fern są retransmitowane poprzez centralkę PIKO Digi 1 do torów i dalej do dekodera w lokomotywie. Dekoder steruje natomiast prędkością obrotową silnika co pozwala na jazdę szybszą bądź wolniejszą.
Prosimy wziąć pod uwagę że system PIKO Digi-Fern może być użytkowany wewnątrz pomieszczeń, a jego zasięg roboczy wynosi 10 metrów. Przy użyciu PIKO Digi-Fern i PIKO Digi 1 można sterować maksymalnie 127 lokomotywami na makiecie cyfrowej, kontrolować ich prędkość i kierunek jazdy jak również ich funkcje dodatkowe. Dodatkowo można dzięki obu urządzeniom sterować 256 urządzeniami peryferyjnymi takimi jak zwrotnice, sygnały i inne urządzenia elektromagnetyczne. Aby podnieść funkcjonalność systemu PIKO Digi 1 zastosowaliśmy 4 kanały transmisji systemowej, wybiera się je na sterowniku PIKO Digi-Fern klawiszami A,B,C lub D. Na każdym z pasm transmisyjnych możesz sobie ustawić np. adres innej lokomotywy. Równocześnie możesz na tym paśmie transmisyjnym sterować lokomotywą i 4 urządzeniami peryferyjnymi. Na przykład na kanale A sterujesz lokomotywą z adresem 15 i zmieniasz urządzenia o numerach od 1 do 4, za pomocą szybkiego przejścia na kanał B możesz np sterować lokomotywą o adresie 20 i urządzeniami dodatkowymi o numerach 13 do 16 itd. Dzięki tym czterem pasmom transmisji modelarz może szybko przełączać się pomiędzy poszczególnymi lokomotywami. Idąc dalej tym tokiem, można używać jednocześnie więcej sterowników PIKO Digi-Fern (maksymalnie 4 szt.), dzięki temu każdy modelarz-maszynista ma możliwość sterowania swoimi lokomotywami na swoich pasmach przenoszenia informacji, bez ingerencji w lokomotywy innego modelarza-maszynisty.
Podłączenie i użytkowanie Zasilacz (adapter sieciowy) (na obrazku jak 1) łączymy z centralką PIKO Didi 1 za pomocą specjalnej wtyczki. W obudowie centralki znajduje się odpowiednie wejście. Dwa kable podłączeniowe wychodzące ze spodu centralki PIKO Digi 1, oznaczone są symbolem „A” i należy je podłączyć do klipsu z zaciskami (zobacz numer 3) poprzez ich naciśnięcie (zobacz numer 4), następnie klips należy podłączyć do odcinka torowego: Wciśnij klips podłączeniowy (zobacz numer 3) do odcinka torowego G 231 (zobacz numer 5), (tylko ten odcinek torowy posiada odpowiednie wcięcia pomiędzy podkładami 5 a 7 do montażu tego klipsu zasilającego). Włóż teraz zasilacz sieciowy (zobacz numer 1) do gniazdka sieciowego. Uwaga: Jeśli używasz klipsu podłączeniowego z analogowego zestawu cyfrowego (nosi on u nas oznaczenie katalogowe # 55270), należy z niego usunąć filtr antyzakłóceniowy. Jeśli ten filtr antyzakłóceniowy tam pozostanie całość nie będzie działała! Klips podłączeniowy do sterowania cyfrowego nosi u nas oznaczenie katalogowe #55275. Dla rozróżnienia jest on czarny. W dalszej kolejności musisz uzbroić sterownik PIKO Digi-Fern w odpowiednie baterie, w tym wypadku są to LR03-AAA-1,5 V. Nasza centralka PIKO Digi posiada na spodzie specjalną naklejkę dwustronną pozwalającą na jej przyklejenie do podłoża w odpowiednim miejscu na makiecie. Pamiętaj że sterownik PIKO Digi-Fern zawsze musisz nakierować w kierunku centralki. Przestrzeń pomiędzy pilotem sterującym PIKO Digi-Fern, a centralką odbiorczą PIKO Digi 1 musi być wolna, bez przeszkód. Ze względu na wysyłane fale podczerwone pilot zawsze musi widzieć centralkę. Tylko wówczas jest możliwa bez zakłóceniowa praca urządzeń. Na tej podstawie pilota zawsze należy kierować w kierunku centralki a nie sterowanej lokomotywy. Czerwona kontrolka z diody LED umiejscowiona w korpusie sterownika PIKO Digi 1 miga na czerwono w czasie otrzymywania sygnału podczerwonego.
POSIADA INSTRUKCJA PO POLSKU
ZAPRASZAM NA MOJE INNE AUKCJE