*
Egeria densa - Moczarka argentyńska: 3 sztuki, 10 cm wysokości
Roślina koloru zielonego, z łodygą rosnącą pionowo ku górze i posiadającą bardzo dużo drobnych, lancetowatych listków. Polecana dla początkujących akwarystów. Może być posadzona w podłożu lub swobodnie pływać. Przy słabszym oświetleniu rośnie wolniej i jest mniejsza.
Echinodorus tenellus - Żabienica delikatna : 1 sztuka, 4 cm wysokości
Najmniejsza ze wszystkich żabienic. Posiada wąskie, proste, trawiaste liście szerokości około 2 mm, które w zależności od warunków w akwarium są koloru od jasnozielonego po ciemnozielony. Przy odpowiednio silnym oświetleniu osiąga do 10 cm wysokości, dzięki czemu nadaje się na pierwszy plan. Przy słabszym oświetleniu rośnie nieco wyższy. Wytwarza wiele odrostów, co pozwala na uzyskanie gęstego trawnika.
Cabomba caroliniana - Kabomba karolińska: 3 sztuki, 10 cm wysokości
Jedna z najbardziej popularnych roślin, spotykana od lat w akwariach na całym świecie. Niemal każdy akwarysta miał z nią choć raz do czynienia. Liście jasnozielone, mocno postrzępione. Niejednokrotnie, kiedy łodyga dorośnie do powierzchni wody, można obserwować kwitnienie rośliny. Białe kwiaty wychodzą ponad taflę wody. Regularnie przycinana szybko się zagęszcza, zaś odcięte pędy można sadzić obok, zwiększając rozmiar kępy. Zasilanie nawozami w płynie pomaga w uzyskaniu zdrowego wyglądu i wybarwienia oraz wpływa na szybkość wzrostu.
Juncus repens: 1 sztuka, 8 cm wysokości
Bardzo łatwa w uprawie roślina o długich łodygach i smukłych lancetowatych liściach koloru zielonego. Przy mocnym oświetleniu lub kiedy łodyga dorośnie do wyższych partii akwarium wybarwia się na czerwono. Charakteryzuje się dużą tendencją do rozkrzewiania, więc nawet nie przycinana szybko rozrasta się na boki zarówno poprzez boczne kłącza, jak i łodygi.
Cladophora aegagropila - Gałęzatka kulista 2 sztuki, kulka średnicy około 2 cm
Gałęzatka kulista ma kształt intensywnie zielonej kuli z nitkowatej plechy. Wielkość kuli uzależniona jest od wieku i może dochodzić do 20 cm. Roślina zazwyczaj spoczywa na dnie lekko falując pod wpływem prądów wody. Czasem, na skutek wzmożonej fotosyntezy, unosi się ku powierzchni, jednak po zgaszeniu światła opada na dno.
Bacopa caroliniana - Bakopa karolińska: 1 sztuka, 8 cm wysokości
Roślina bardzo dekoracyjna w grupie. Idealna na drugi plan akwarium o każdych rozmiarach. Rosnąc pionowo ku górze, stanowi doskonały kontrast dla płożących się lub tworzących kępy gatunków. Posiada sztywną, łamliwą łodygę z grubymi, mięsistymi listkami o kształcie owalnym umieszczonymi naprzeciwlegle. W zależności od mocy oświetlenia przybiera barwę od jasnozielonej do ciemnozielonej, a nawet purpurowej.
Bolbitis asiatica - Bolbitis azjatycki: 1 sztuka, 12 cm wysokości, szczepka z jednym liściem
Bardzo dekoracyjna odmiana bolbitisa, odróżniająca się od popularnego heudelotii kształtem liści, które w tym wypadku przyjmują formę od podłużnych i szpiczastych do złożonych trójgraniastych. Nieduże zaciemnienia pojawiające się na liściach nie są oznaką niedoborów, ale sposobem na rozmnażanie rośliny. Tworzą się tam nowe sadzonki, które można oddzielić i obsadzić w nowym miejscu. Rozmnaża się również przez podział kłącza. Roślina rzadko spotykana w Polskich akwariach, co czyni ją bardzo pożądanym gatunkiem dla pasjonatów. Tempo wzrostu dość powolne. Wymagania podobne do tradycyjnej odmiany bolbitisa, jednak warto zaznaczyć, że ta odmiana jest dość wrażliwa na przesadzanie.
Phoenix moss - Fissidens fontanus - Skrzydlik studziennik: 3 gałązki
Jeden z najbardziej odpornych gatunków. Posiada ciemno zielone, pierzaste gałązki osiągające długość do około 3 centymetrów. Ma bardzo niewielkie wymagania, a przy tym dość szybkie tempo wzrostu. Łatwo przyrasta do obsadzonych nim powierzchni.
Eleocharis vivipara - Sitowie, Ponikło żyworodne: 1 sadzonka, 10 cm wysokości
Roślina trawiasta o bardzo delikatnych, igłowatych, zielonych listkach, które osiągają długość nawet kilkudziesięciu centymetrów. Na końcach listków tworzą się nowe sadzonki z wyglądu przypominające parasole. Może być przycinana.