GG: [zasłonięte]95590
UWAGA
Biorąc udział w kilku moich aukcjach możesz zmniejszyć swoje koszta przesyłki. Wszelkich informacji o sposobach wysyłki i płatnościach znajdziesz na stronie o mnie.
|
|
WITAM SERDECZNIE NA MOJEJ AUKCJI
Rośliny akwarystyczne to bogactwo barw i kształtów, które przyciągają wzrok i sprawiają, że nasz mały podwodny świat jest jedyny i niepowtarzalny. Aby taki się stał przygotowałem dla Państa aukcje, na których można zakupić składniki, z których będzie można sporządzić podrabiany nawóz PMDD lub TMG
NA TEJ AUKCJI OFERUJĘ ZESTAW 8 SKŁADNIKÓW (5 płynnych i 3 krystaliczne)
|
ZESTAW 8 SKŁADNIKÓW
|
|
SKŁADNIKI płynne:
MIKROVIT Cu-l6% skopleksowano IDHA- buteleczka 20 ml MIKROVIT Fe-3% skopleksowano IDHA-buteleczka 25 ml MIKROVIT Mn-6% skopleksowano IDHA-buteleczka 20 ml MIKROVIT Zn-6% skopleksowano IDHA-buteleczka 20 ml MOLIBDENIT Mo-3%-buteleczka 5 ml
SKŁADNIKI krystaliczne (proszek):
MgSO4-siarczan magnezu SO3-23% MgO-46% SO3-Woreczek 50 gr KNO3-azotan potasu N-14 % K-38% (tj. 46% K2O)-Woreczek 50 gr K2SO4-siarczan potasu K2O-min 50% S-15%-Woreczek 50 gr
|
Na rynku jest wiele nawozów, nie zawsze jednak ich cena idzie w parze z jakością. Oferuję Państwu możliwość zrobienia nawozu samemu i to przy minimalnym nakładzie sił. Do jego sporządzenia wystarczy strzykawka, woda destylowana lub z filtra RO, kwas borowy (do nabycia w aptece cena 1 zł) oraz składniki dostępne na tej aukcji. Wystarczą one na sporządzenie conajmniej 1 litra nawozu, który wystarczy Wam na około pół roku stosowania w akwarium 200 l. Dokładny sposób sporządzenia nawozu i dawkowanie otrzymają Państwo po wygranej aukcji Zalety takiego nawozu to przedewszystkim cena. Sam od roku stosuje nawóz własnej produkcji i jestem zadowolony z efektów
|
Oto zdjęcie mojego akwarium przy zastosowaniu nawozu, do którego sporządzenia wykorzystałem związki dostępne na tej aukcji.
AZOT (N)- Azot zaliczany jest do makroelementów. Jest składnikiem białek, kwasów nukleinowych i chlorofilu. W akwarystyce i nie tylko najczęściej stosowanym źródłem azotu jest KNO3. Okazuje się, że najlepsze stężenie tego pierwiastka w wodzie wynosi 5-10ppm. Nie jest prawdą, że przy dużej obasadzie ryb nie zachodzi potrzeba podawania KNO3. Okazuje się, że nawet wtedy dochodzi do niedoborów tego pierwiastka gdy dodatkowo jest stosowane mocne oświetlenie i podawany jest CO2. Niedobór azotu powoduje: Przy małym niedoborze spowolnienie tempa wzrostu, mniejszy rozmiar liści. W cięższych przypadkach może dojść do chrorozy i nekrozy liści.
POTAS (K)-Potas zaliczany do makroelementów.Jest ważnym aktywatorem wielu enzymów. Najczęstrzym źródłem potasu jest K2SO4. Nasza kranówa zawiera bardzo mało potasu. Niedobór potasu powoduje: Różne źródła podają, że stosunkowo często może dochodzić do niedoboru tego pierwiastka, a jego niedobór objawia się m. innymi spowolnieniem wzrostu, a w cięższych przypadkach nawet jego zatrzymaniem, chroloroza wierzchołków i brzegów starszych liści. Mogą wystąpić plamy na liściach koloru żółtego, brązowego. W bardzo cięzkich przypadkach może dojść do obumarcia stożków wzrostu.
SIARKA (S)-Siarka zaliczana do makroelementów. Najczęściej źródłem tego pierwiastka jest K2SO4 albo MgSO4. W naszej kranówie zazwyczaj jest torche siarczanów więc niedobór tego pierwiastka w akwarium nie bedzie częstym zjawiskiem. Niedobór siarczanu (S)-Żadko spotykany. Jeśli jednak wystąpi może wystąpić chroroza młodych liści i ich więdnięcie Liście mogą przybrać bladozielony kolor do zółtego włącznie. innym objawem jest tzw. żyłkowanie może mieć zabarwienie purpurowe
MAGNEZ (Mg)-Magnez również zaliczany do makroelementów. Jest aktywatorem wielu enzymów. Najczęściej w akwarystyce stosuje się MgSO4. W związku z tym, ze istnieje ścisła zależność pomiędzy Ca a Mg, a nasza kranówa zawiera duże ilości tego pierwszego może zajść potrzeba podawania MgSO4. Niedobór magnezu (mg)-Zazwyczaj występują plamki chlorotyczne na starszych liściach. Liście dotknięte chrorozą mogą opaść zanim nastąpią poważne zmiany w ich strukturze. Obszary dotknięte chrorozą mogą też zmieniać kolor z żółtego na brązowy.
ŻELAZO (Fe)-Żelazo zaliczane jest do mikroelementów. Pełni ważną rolę w procesie syntezy chlorofilu. Nasza kranówa zawiera bardzo małe ilości tego pierwiastka więc bardzo szybko może wystąpić jego niedobór. Niedobór żelaza (Fe)- Często spotykany. Pierwszym symptomem może być spowolnienie wzrostu następnym chloroza międzyżyłkowa. W cięższych przypadkach liść staje się żółty lub biały, mogą też wystapić brązowe plamy na liściach.
Mangan (Mn)-Mangan zaliczany do mikroelementów. Jest aktywatorem wielu enzymów. Bierze ważny udział w procesie wytwarznia tlenu w procesie fotosyntezy. Niedobór manganu (Mn)-W zależnośći od gatunku pojawiają się na młodych, środkowych lub starszych liściach. Innymi objawami mogą być: zachamowanie wzrostu, chloroza międzyżyłkowa liści, inne źródła podają, że mogą wystąpić żółte, brązowe lub czarne plamki.
Cynk (Zn)-Cynk zaliczany do mikroelementów. Jest składnikiem bądź aktywatorem wielu enzymów zaangażowanych w syntezę białek. Pelni również inne ważne funkcje np. zwiazane są z metabolizmem węglowodanów. Niedobór cynku (Zn)- Różne źródła podają różne widoczne objawy niedoboru tego pierwiastka są to np. : zachamowanie wzrostu, a w cięższych przypadkach moze dojść do obumarcia stożków wzrostu, chloroza miedzyżyłkowa- występują brązowe bądź purpurowe plamki.
Miedź (Cu)-Zaliczana do mikroelementów. Pierwiastek ten jest niezbędny do prawidłowego przebiegu fotosyntezy, oddychania komórkowego oraz metabolizmu białek i węglowodanów. W nadmiarze pierwiastek ten jest bardzo toksyczny. Dlatego należy ścisle przestrzegać jego podawanie do akwarium. Niedobór miedzi (Cu)-Bardzo żadko spotykany. Jednak gdy wystapi może spowodować zachamowanie wzrostu, a najmłodsze liście mogą przybrać kolor niebiesko-zielony. inne źródła podają, że moze żółknąć cała blaszka liściowa, pojawiają siębiałe bądź brązowe plamy. W ciężkich przypadkach może dojść do zamarcia stożków wzrostu.
Molibden (Mo)-Molibden zaliczany do mikroelementów. Odgrywa ważną rolę w przyswojeniu azotu. Żródłem tego pierwiastka jest np. Molibdenit. Niedobór molibdenu (Mo)-Niedobór występuje bardzo żadko. Gdy wystąpi jego objawy są podobne jak w przypadku azotu. Może dojść do chlorozy spodnich liści, zawijanie się blaszki liściowej, moze też dojść w cięzszych przypadkach do spowolnienia wzrostu.
Przy opracowaniu tego tekstu korzystałem z serwisu www.holenderskie.pl
Jeśli chcą mieć Państwo pełną kontrolę nad warunkami panującymi w akwarium- Polecam inne aukcje, na których sprzedaję osobno poszczególne związki chemiczne.
ZAPRASZAM NA INNE MOJE AUKCJE, ABY SKOMPLETOWAĆ SWÓJ ZESTAW
ŻYCZĘ WSZYSTKIM UDANYCH ZAKUPÓW I POZDRAWIAM |