Zestaw kilku bardzo ciekawych pozycji traktujących o grze na giełdzie. Polecam bardzo dokłądnie zapoznać się z nimi przed rozpoczęciem inwestowania.
Zestaw składa się z:
1. "Sztuka spekulacji po latach" Zenon Komar - Tom1
2. "Sztuka spekulacji po latach" Zenon Komar - Tom2
3. "Zawód inwestor giełdowy" dr Alexander Elder
4. "Giełda papierów wartościowych w praktyce" Marcin Krzywda
5. "Akcje i analiza fundamentalna w praktyce" Marcin Krzywda
6. "Analiza techniczna w praktyce" Marcin Krzywda
7. "Alternatywne metody analizy technicznej w praktyce" Marcin Krzywda
Poniżej opis każdej pozycji:
1-2. KSIĄŻKA ZENONA KOMARA TO NAJLEPSZE KOMPENDIUM WIEDZY O INWESTOWANIU NA GIEŁDZIE
Nikt, kto uczestniczył w pierwszych latach rozwoju Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie nie zapomniał z pewnością opublikowanej w 1993 roku książeczki "Sztuka spekulacji". Zenon Komar, polski gracz giełdowy mieszkający wówczas od ponad 20 lat w Stanach Zjednoczonych, przekazał w niej polskim inwestorom podstawy wiedzy o spekulacji.
Dziesiątki tysięcy krajowych inwestorów czerpały ze "Sztuki spekulacji" wiedzę o wskaźnikach giełdowych, analizie technicznej oraz egzotycznych wówczas kontraktach terminowych u opcjach.
Teraz Zenon Komar powraca - po latach. Powraca z przygotowaną z myślą o polskim cztelniku monumentalną pracą obejmującą wszystkie aspekty spekulacji na coraz bardziej złożonych - i coraz dostępniejszych - polskich i międzynarodowych rynkach akcji, kontraktów terminowych, funduszy ETF oraz opcji. Z prawdziwą Biblią inwestora.
Fragment Wstępu:
Kiedy wiele lat temu rozpocząłem pisanie Sztuki spekulacji, nie przyszło mi do głowy, że dwadzieścia lat później książka ta doczeka się nowego rozszerzonego wydania. Początkowo pisałem ją do szuflady, dla siebie.
W 1992 r. Centrum Prywatyzacji w Warszawie poprosiło mnie o przygotowanie materiału i poprowadzenie kursu analizy technicznej dla pierwszych w Polsce kandydatów na doradców inwestycyjnych. Rosnące zainteresowanie budzącym się rynkiem kapitałowym stało się bezpośrednim impulsem do poprawienia, uzupełnienia i wydania leżącej od lat w szufladzie Sztuki spekulacji. Łut szczęścia sprawił, że wydanie jej wiosną 1993 r. zbiegło się z wielką hossą. Dzięki hossie na warszawskiej giełdzie i wielkiemu popytowi na książki o tematyce rynkowej w tamtym czasie Sztuka spekulacji stała się bestsellerem i rozeszła się w nakładzie 50 tysięcy egzemplarzy w ciągu niespełna roku.
Niedawno sięgnąłem po nią znowu, by przekonać się, czy ciągle jest aktualna. Doszedłem do wniosku, że książka porusza wiele tematów zbyt pobieżnie, a inne pomija w ogóle. Na przestrzeni lat czas dopisał wiele wątków, a ja zdobyłem nowe doświadczenia, którymi chętnie się z Państwem podzielę. Po dwudziestu latach oddaję do Państwa rąk nową Sztukę spekulacji nie tylko z ogromną satysfakcją, ale również z przekonaniem, że ma ona charakter ponadczasowy.
Książka otrzymała wyróżnienie w konkursie ECONOMICUS 2012 organizowanym przez Dziennik Gazetę Prawną oraz Narodowy Bank Polski w kategorii "najlepszy poradnik ekonomiczny".
Tytuł oryginału:
TRADING FOR A LIVING
Psychology, trading, tactics, money management
Książka napisana przez światowej sławy inwestora, jej zadaniem jest służyć pomocą graczom giełdowym, ekonomistom, analitykom rynku i studentom.
Autor dzieli się z Czytelnikiem własnymi doświadczeniami i wiedzą, usystematyzowaną i sprawdzoną w praktyce. Wskazuje, jak osiągnąć sukces na giełdzie, łącząc znajomość systemów gry i zarządzania pieniędzmi z umiejętnością rozpoznawania psychologicznych aspektów rynkowej rywalizacji.
- Psychologia rynku - kontrolowanie emocji i sposoby unikania najczęściej popełnianych błędów.
- Wyciąganie korzyści z umiejętności obserwacji zachowania tłumu - klasyczna analiza techniczna i nowoczesne metody komputerowe: wskaźniki śledzenia trendu, oscylatory, wolumen, liczba otwartych kontraktów, wskaźniki nastroju.
- Najlepsze metody stosowane przez analityków rynków kapitałowych - obrót kontraktami terminowymi i opcjami na indeks akcji.
- Oryginalne wskaźniki autorstwa A. Eldera.
- Wybór transakcji z największą szansą na sukces - systemy inwestycyjne, pozwalające selekcjonować transakcje i ustalać punkty wejścia i wyjścia z rynku.
- Zasady zarządzania ryzykiem - emocje i rachunek prawdopodobieństwa.
Recenzje:
"Zawód inwestor giełdowy" to książka ciesząca się ogromnym zainteresowaniem wśród inwestorów giełdowych, łącząca wiedzę z zakresu analizy technicznej i finansów behawioralnych. Alexander Elder, wytrawny inwestor giełdowy, z wykształcenia psychiatra, ukazuje swój punkt widzenia w inwestowaniu na giełdzie przez pryzmat psychologii.
Właśnie dlatego pierwsze dwa rozdziały książki dotyczą zagadnień psychologii jednostki oraz psychologii tłumu. Dr Elder dogłębnie przygląda się tym aspektom, a także doskonale ujmuje swoje przemyślenia w książce, wyjaśniając wiele tajemnic psychologii inwestowania. Kolejne rozdziały dotyczą klasycznej analizy technicznej, gdzie znaleźć można opis najważniejszych wskaźników technicznych, oscylatorów i innych istotnych mierników koniunktury giełdowej. Warto zwrócić uwagę na dokładne wytłumaczenie zasad działania i konstrukcji wskaźników, co jest raczej rzadko spotykane u innych autorów.
Dodatkowo Elder zamieszcza wiele ciekawych przykładów z objaśnieniami. Ciekawym uzupełnieniem jest część poświęcona systemom inwestycyjnym, również systemom stworzonym przez samego autora książki (Triple Screen Trading System). Część książki poświęcona jest też zarządzaniu ryzykiem. Książka godna polecenia, jednak cechuje ją wyższy stopień trudności w porównaniu z innymi pozycjami naukowymi dostępnymi na rynku. Mniej wtajemniczonym inwestorom zalecałbym przeczytanie najpierw chociażby biblii AT Murphy’ego lub "Wspomnień gracza giełdowego" E. Lefevre, prezentowanych wcześniej na łamach "Trendu". "Zawód inwestor giełdowy" jest ich doskonałym uzupełnieniem i rozszerzeniem.
Za rekomendację tej książki niech posłużą te słowa z jej wstępu: "Nauka inwestowania była dla mnie długą podróżą [...]. Posuwając się do przodu lub kręcąc się w kółko natrafiałem ciągle na mur - rujnowałem mój rachunek wystawiając na ryzyko zbyt duże kwoty". Jeśli Czytelnik odnajduje się w tej sytuacji to jest to pozycja obowiązkowa. W innym wypadku ciekawe spostrzeżenia, a w szczególności te budujące analogię pomiędzy psychologią (autor jest z wykształcenia psychiatrą) a analizą rynku z pewnością podsuwają cenne wskazówki, które mogą zaprocentować w przyszłości każdego inwestora. Polecam.
4. GPW I - Giełda Papierów Wartościowych w praktyce - Marcin Krzywda
Jak często zastanawiasz się, skąd wziąć dodatkowe pieniądze? A może zamiast „dorabiać”, lepiej zainwestować na giełdzie? Wielu ludzi od czasu do czasu o tym myśli, jednak brakuje im jednego ważnego elementu – podjęcia decyzji o rozpoczęciu inwestowania.
Na pewno obiło Ci się o uszy stwierdzenie, że ludzie bogaci są coraz bogatsi, a biedni coraz biedniejsi. Zastanawiasz się czasem, po której stronie jesteś? A może nie interesują Cię tego rodzaju dylematy, bo po prostu marzysz o wczesnej emeryturze? Masz świadomość, że trzeba inwestować, by cokolwiek osiągnąć, ale nie wiesz, jak zacząć?
Na tej stronie jest dostępny ebook, który "po ludzku" tłumaczy, jak zacząć inwestować na giełdzie. Czy dostrzegasz już ogromną korzyść, jaka płynie z posiadania takiego poradnika przy stawianiu pierwszych kroków na giełdowym parkiecie? W dalszym ciągu jednak decyzję – czy dalej pracować na pieniądze, czy zacząć je pomnażać na giełdzie (gdzie możesz zarabiać, bez względu na to, co w danej chwili robisz) – musisz podjąć samodzielnie.
Dzięki ebookowi "GPW I – Giełda Papierów Wartościowych w praktyce" możesz już za chwilę odkryć, jak funkcjonuje giełda i jak zacząć na niej zarabiać. Co więcej, otwierając internetowy rachunek w domu maklerskim, możesz kontrolować sytuację, obserwować wykresy, kupować i sprzedawać papiery wartościowe, nie wychodząc nawet w tym celu z domu.
5. GPW II - Akcje i analiza fundamentalna w praktyce - Marcin Krzywda
„GPW II – Akcje i analiza fundamentalna w praktyce” to druga część serii GPW autorstwa Marcina Krzywdy, który jest inwestorem giełdowym z ponad 10-letnim stażem. Wszystkie części serii oparł na własnych doświadczeniach inwestycyjnych i wiedzy na temat GPW.
Kiedy kupić, a kiedy sprzedać akcje? Oto najważniejsze pytanie, jakie każdy giełdowy inwestor sobie zadaje. W odpowiedzi na nie zaklęte są zyski. Największy z nią kłopot zazwyczaj mają ci gracze giełdowi, którzy zamiast to sprawdzić, próbują to odgadnąć.
Oczywiście, Giełda Papierów Wartościowych nie do końca może być postrzegana jako przedmiot nauki ścisłej. Niemniej jednak prawdopodobieństwo jej zachowań jest zdecydowanie większe niż w przypadku loterii czy nawet rzutu monetą. Giełda to skomplikowany mechanizm, na który składa się wiele czynników wewnętrznych i zewnętrznych. Ten mechanizm jednak ma pewien zestaw praw, którymi się rządzi – znając je i rozumiejąc, jesteś w stanie SPRAWDZIĆ, jakie
zachowanie jest najbardziej prawdopodobne w najbliższym czasie.
„GPW IV – Analiza techniczna w praktyce” to czwarta część serii GPW autorstwa Marcina Krzywdy, który jest inwestorem giełdowym z ponad 10-letnim stażem. Wszystkie części serii oparł na własnych doświadczeniach inwestycyjnych i wiedzy na temat GPW.
7. GPW V - Alternatywne metody analizy technicznej w praktyce - Marcin Krzywda
W poprzednich 4 częściach serii GPW autor po kolei wprowadził nas w podstawy i coraz bardziej zaawansowane metody praktyki inwestycyjnej. Oto piąta część serii GPW: "Alternatywne metody analizy technicznej w praktyce". Ta książka jest kolejnym krokiem na drodze do Sukcesu na GPW, a jednocześnie kulminacją całej serii, bowiem właśnie tu Marcin Krzywda zdradza najbardziej zaawansowane techniki, dzięki którym sam odniósł sukces.
Największym pytaniem, które zadają sobie inwestorzy, jest: kiedy kupić i kiedy sprzedać akcje? O tym już wiesz z drugiej części serii. Wówczas jednak, będąc na etapie początków, było jeszcze zdecydowanie za wcześniej na rozwijanie tych najbardziej zaawansowanych elementów praktyki.
Od dziesięcioleci ludzie starali się wypracować jakąś metodę przewidywania spadku cen akcji. Część z nich zapewne już znasz. Niemniej jednak GPW to żywy organizm, na którym wszystko może się zdarzyć. Czasem więc podstawowe metody mogą po prostu zawieść lub nie dać pełnego obrazu w konkretnej sytuacji.
Właśnie dlatego warto przyglądać się swoim inwestycjom z różnych stron. Alternatywne metody przeprowadzania analizy technicznej umożliwiają właśnie takie podejście. Bardzo często dzięki nim będziesz w stanie rozpoznać sytuacje, które nie sposób wyłapać, posługując się metodami klasycznymi. W tym poradniku opisane są właśnie praktyczne zastosowania tych niekonwencjonalnych metod analizy technicznej.