SUPER ZESTAW DO PRODUKCJI DOMOWEGO CYDRU
POJEMNIK FERMENTACYJNY 30L
+
RURKA FERMENTACYJNA
+
DROŻDŻE DO CYDRU
+
POŻYWKA DLA DROŻDŻY
POJEMNIK FERMENTACYJNY 30L
Na pojemnikach jest nadrukowana skala z pojemnością (z dwóch stron pojemnika) oraz cenne porady w przygotowaniu domowego wina, piwa oraz wędlin.
Opis produktu
1. Pojemniki zamykane są szeroką, plastikową pokrywą z otworem służącym do zainstalowania rurki fermentacyjnej.
2. Pojemniki te dają również możliwość zamontowania kątowej rurki fermentacyjnej, po uprzednim wywierceniu otworu z boku pojemnika, w jego górnej części. Pozwala to na prowadzenie fermentacji w kilku pojemnikach jednocześnie,stawiając je jeden na drugim.
W komplecie do każdego pojemnika dodawane są dwa korki:jeden z dziurką a drugi z zaślepką,aby można było stosować zamiennie rurkę fermentacyjną kątową z tradycyjną.
Charakterystyka produktu:
Tworzywo, z którego wykonane są pojemniki charakteryzuje się dużą wytrzymałością i elastycznością. Pojemniki posiadają atest PZH dopuszczający je do kontaktu z produktami spożywczymi.
Pojemniki są odporne na przebarwienia powstające w wyniku kontaktu z garbnikami pochodzącymi z owoców. Biała barwa pojemnika nie jest przypadkowa, gdyż tworzywo w każdym innym kolorze może pod wpływem powstającego alkoholu ulec odbarwieniu, czego konsekwencją może być przeniknięcie trujących substancji barwnikowych do wina.
Użytkowanie:
W celu ułatwienia otwierania pojemnika należy uchylić pokrywę delikatnie ciągnąć za uchwyt, wsunąć w powstałą szczelinę np.: trzonek łyżeczki, a następnie przeciągnąć go wokół brzegu pojemnika.
Nie zaleca się czyszczenia pojemników szorstkimi myjkami, aby nie porysować ich powierzchni, które mogłoby stać się siedliskiem zakażeń.
UWAGA:Naczynia te można dodatkowo doszczelnić smarując brzegi pojemnika wazeliną lub olejem jadalnym.
RURKA FERMENTACYJNA
Rurki plastikowe - wykonane z bardzo wysokiej jakości tworzywa sztucznego PVC, charakteryzującego się dużą wytrzymałością. Posiadają duże banieczki, co zapewnia wolniejsze odparowywanie wody w czasie prowadzonej fermentacji. Dopasowane są do otworu znajdującego się w korkach gumowych do balonów.
Charakterystyka produktu:
Tworzywo, z którego wykonane są rurki posiadają wszelkie zezwolenia do kontaktu z żywnością, atest PZH.
Użytkowanie: :
Rurka fermentacyjna wypełniona wodą stosowana jest w procesie fermentacji w celu zabezpieczenia zawartości nastawu przed natlenieniem, a jednocześnie umożliwia regularne wydobywanie się dwutlenku węgla powstającego podczas zachodzącego procesu.
Dzięki przesuwającemu się słupowi wody możemy obserwować zmieniającą się intensywność procesu fermentacji z etapu burzliwego (intensywne bulgotanie) do stacjonarnego. Rzeczą naturalną jest parowanie wody stąd pamiętać należy o uzupełnianiu jej poziomu w rurce. Niedopatrzenie tej czynności spowodować może zbyt intensywne natlenienie się płynu,co za tym idzie utlenienie się powstającego etanolu do kwasu octowego. Ten niekorzystny proces wywołać mogą również muszki owocowe, które dostaną się do naczynia.
DROŻDŻE DO CYDRU
Porcja 5g drożdży na 15 - 20 l cydru.Drożdże nie wymagają wstępnego namnażania. Zawartość torebeczki wymieszać w 100ml przegotowanej i wystudzonej do temp. ok 25C wody. Całość pozostawić na 20 min. Po tym czasie dodać do nastawu. Drożdże do cydru wymagają dodatkowo pożywki. Nastaw powinien zawierać ok. 12 Blg.
Sprawdzony przepis:
• 15kg jabłek (ok. 10 l soku)
• drożdże do cydru firmy Browin
• pożywka dla drożdży firmy Browin
• ewentualnie 2-3 l wody (w zależności od kwasowości surowca)
• zaleca się również dodatek pektoenzymu podczas fermentacji
np. Pektoenzym RapidaseMaxifruit firmy Browin
Jabłka przebrać i dokładnie umyć.Następnie pokroić (nie obierać ze skórki) i rozdrobnić(zmielić). Z uzyskanej miazgi wycisnąć sok. Sok jabłkowy przelać do balonu, wyregulować kwasowość i zawartość cukru. Dodać drożdże do cydru i pożywkę. Fermentacja powinna zachodzić w temperaturze 18-24°C. Po około 3-4 tygodniach, po ustaniu fermentacji, płyn zlać znad osadu.
W zależności od upodobań delikatnie dosłodzić miodem, słodzikiem, zagęszczonym sokiem jabłkowym lub gruszkowym. Pozostawić w chłodnym miejscu na ok. 2 tygodnie. Po tym czasie cydr gotowy jest do konsumpcji, część można przeznaczyć do dojrzewania po uprzednim rozlaniu do butelek.*Dla uzyskania cydru musującego, cukier dodać bezpośrednio do butelek w ilości 3-5 g (jak przy wyrobie piwa domowego). Butelki szczelnie zamknąć i pozostawić do dojrzewania.
Cydr najlepiej smakuje schłodzony.
Zalecane parametry soku jabłkowego:
•Zawartość cukru – 10-15%
(z 15% otrzymamy 8,5% alk.; z 10%otrzymamy 6% alk.)
• Kwasowość – jeśli jest za wysoka można ją delikatnie skorygować węglanem wapnia
Korekty smaku możemy dokonać zarówno przed fermentacją jak i po fermentacji.
POŻYWKA DLA DROŻDŻY
Do prawidłowego rozwoju drożdże winiarskie poza źródłem cukru potrzebują, także związków azotowych i fosforowych, w które ubogie są owoce naszego klimatu.Ze względu na ten fakt domowi winiarze powinni posiłkować się gotowymi zestawami pożywek zawierającymi te związki.
Opis produktu:
W ofercie dostępne są trzy rodzaje pożywek:
Pożywka do drożdży winiarskich
- jest to pożywka mineralna, której głównym składnikiem jest fosforan diamonowy. Pakowana po 10 g wystarcza na 25 l nastawu.
Pożywka do drożdży winiarskich z witaminą B1
- Zawiera oprócz fosforanu diamonowego dodatek witaminy B1 (tiaminy) oraz dekstryn wiążących substancje toksyczne dla drożdży. Witamina B1 stymuluje wzrost drożdży i jest silnym aktywatorem fermentacji.Pakowana po 10 g wystarcza na 25 l nastawu.
Pożywka do drożdży winiarskich KOMBI
- zawiera oprócz fosforanu diamonowego i witaminy B1, preparaty ścian komórkowych drożdży,które stanowią specyficzne uzupełnienie pożywek, zarówno o charakterze cukrowym jak i związków azotowych. Ściany komórkowe wykazują zdolność adsorbowania substancji hamujących fermentację,między innymi kwasów tłuszczowych. Innymi słowy dodatkowa obecność w pożywce szczątkowych ścian komórkowych bardzo ułatwia fermentację, gdyż przyśpiesza namnażanie się drożdży.Pożywka pakowana po 7 g wystarcza na 25 l nastawu.
Użytkowanie
Przed dodaniem do nastawu odpowiednią ilość pożywki zaleca się rozpuścić w 1/4 szkl. wody.
Pożywki dla drożdży można dodawać jednorazowo na początku fermentacji (równocześnie z drożdżami). Coraz częściej proponuje się jednak by pożywki, dodawać w trzech równych porcjach; pierwszą - na początku fermentacji, drugą - po 3 – 5 dniach, trzecią po 10 dniach fermentacji.
W czasie magazynowania pożywki należy chronić przed wilgocią.
Reasumując,dzięki dodaniu pożywek do nastawu, uzyskuje się:
- odpowiednie namnożenie drożdży,
- szybkie rozpoczęcie fermentacji,
- pełne odfermentowanie cukru zawartego w owocach i dodanego w czasie produkcji wina.
ZAPRASZAMY NA NASZE INNE AUKCJE Z INNYMI
ZESTAWAMI DO WINA
KLIKNIJ I SPRAWDŹ INNE ZESTAWY