Duzy żeliwny garnek- sygnatura FRANK.
Pojemność 4,6 l.
Średnica 30,5 cm, wys. 6,5 cm.
Ciężki, ok. 5 kg.
Mycie garnka żeliwnego – należy myć tylko wodą, bez użycia detergentów. Jeśli jednak naczynie zostanie bardzo mocno zabrudzone podczas smażenia, możesz użyć soli kuchennej jako naturalnego detergentu. W tym celu, do umytego już wodą naczynia wsypujesz trochę soli i czyścisz gąbką, tak samo, jakbyś używał(a) popularnego proszku do czyszczenia zabrudzonych naczyń.
Usuwanie ewentualnej korozji. Jeśli w wyniku nieprawidłowego użytkowania na żeliwnej powierzchni patelni pojawią się plamy korozji, należy je zetrzeć gąbką lub szczotką, a potem dokonać konserwacji olejem na gorąco.
Przechowywanie. Zeliwne naczynie należy zawsze przechowywać dokładnie wysuszone, najlepiej w przewiewnym miejscu, jako że żeliwo jest podatne na korozję. Nie przechowuj garnka przykrytego pokrywką.
Rozgrzewanie z solą. Jeśli smażone potrawy zaczynają mieć tendencję przywierania do dna, można wykonać prosty zabieg. Na dno naczynia żeliwnego nasypuje się cienką warstwę soli kuchennej, a potem stawia się garnek na kuchence i rozgrzewa, dbając o to, aby sól nie przywierała do dna. Potem trzeba usunąć sól (np. papierowym ręcznikiem), a garnek jest gotowy do użytku.
Proste olejowanie. Najpowszechniejsza, codzienna konserwacja naczynia żeliwnego polega na przetarciu go od wewnątrz olejem roślinnym (np. gąbką). Nadmiar oleju można zetrzeć papierowym ręcznikiem.
Olejowanie na gorąco. Raz na czas jakiś warto wykonać konserwację na gorąco. Polega to na tym, że obficie przetarty olejem roślinnym garnek wstawia się do piekarnika i “wypieka” w wysokiej temperaturze do czasu, gdy ścianki i dno naczynia wchłoną olej, którymi zostały pokryte. Ponieważ niektóre naczynia nie nadają się do włożenia do piekarnika (przede wszystkim patelnie z drewnianymi rączkami), należy je wtedy po prostu rozgrzać na płycie kuchenki.