Mam do zaproponowania
,,Zegar ANKER"
.
Lubisz zegary ? ja też
NOTKA O ZEGARACH , CZY WIERZ
KIEDY POWSTAŁY KATEGORIĘ ZEGARÓW
Mam kilka zegarów i brak miejsca stąd ten zegar na aukcji chodzi super . jest po wizycie u lekarza od zegarów po przeglądzie . Diagnoza po czyszczeniu i smarowaniu brzmiała
,,. sprawny na kolejne dziesiątki lat" . W prawdzie mamy już zegary kwarcowe, elektroniczne i z napędem atomowym, nadal sentyment w nas budzą zegary mechaniczne, nakręcane, linkowe, łańcuchowe. Wisząc na ścianie, stojąc na kominku lub półce, obudowane w drewno, mają w sobie coś z magii w tym odmierzaniu czasu tykaniem, bimbaniem, graniem, kukaniem... dają poczucie rodzinnego ciepła, spokoju, budzą dobre wspomnienia, dają radość życia. Ponadto dekorują i uświetniają wystrój wnętrza.
Pierwszy zegar mechaniczny z napędem wodnym zbudowano w Chinach w VIII wieku n.e. Ponieważ Chińczycy strzegli tajemnic swoich wynalazków, dopiero 2 wieki później, kupcom udało się wykraść i przywieźć do Europy zniekształcone opisy chińskich zegarów. W X w. mnich Gerbert z Aurillac (późniejszy papież Sylwester II) zbudował w Magdeburgu pierwszy zegar mechaniczny. Około r. 1450 - wynaleziono zegar z napędem sprężynowym.
Do końca XVI w. zegary miały tylko jedną wskazówkę. Wskazówka minutowa zostaje zastosowana na początku XVII w., a wskazówka sekundowa w w. XVIII.
W 1649 r. Vincezo Galilei, syn Galileusza, zbudował zegar wahadłowy według szkiców wykonanych przez ojca. Natomiast w r. 1657 Ch. Huygens skonstruował również zegar wahadłowy, ale na podstawie innej, opracowanej przez siebie teorii wahadła. Ch. Huygens wynalazł też w 1675 r. regulator balansowy ze sprężyną zwrotną.
Nie-wiadomo dokładnie kiedy rozpoczęła się epoka zegarów domowych. Ale już w połowie XVI w. zdobyły one sobie na ścianie stałe miejsce i weszło w modę obudowywanie ich drewnianymi szafkami i umieszczanie na kominkach i półeczkach. Zegary zaczęto wykonywać z mosiądzu zamiast żelaza, co w efekcie spowodowało zmniejszenie ich rozmiarów i przeniesienie tym samym ze sfery zainteresowań kowala w ręce wykwalifikowanych zegarmistrzów.
Na początku XVII w. są już pierwsze zegary z mechanizmami grającymi, a około 1675 r. pojawiają się zegarki-repetiery wybijające godziny i kwadranse. (repetier ? mechanizm powtarzający wybijanie godzin) Około 1730 r.jest już pierwszy zegar z kukułką.
W 1860 r. w Lipsku uruchomiono masową produkcję zegarów w fabryce "Junghans" i
Tak oto wytwór co prawda nie z początku działalności firmy , ale z lat 50-tych ubiegłego wieku sztandarowy produkt
działa jak powinien , wybija kwadransy , połówki godzin i pełne godziny wielokrotności wg. wskazującej godziny młoteczkami na czterech strunach , melodie wybija cztery razy na godzinę , dodatkowo na 12 wybija wskazaną godzinę
Obudowa drewniana - można odświeżyć , mechanizm sprężynowy niemiecki super stan - FIRMY Baduf .Bardzo dokładnie chodzi . P O L E C A M Warto
RESOANKER jest śliczny i precyzyjny chód
wys.22,0cm ; dł. 59,0cm szer. 15,0cm + 1cm ramka na szkło
mam inne zegary zapytaj tel 696 [zasłonięte] 333
pochodzi z lat 50 u w stan zachowania jak na zdjęciach , czyli super jak na swoje lata
Przystępna cena
Masz pytania dzwoń
515 [zasłonięte] 523
|