Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Ze zbioru Kolebka nawigatorów. Część 1 i 2 [1992

25-02-2015, 15:56
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Aktualna cena: 40 zł     
Użytkownik eLGie
numer aukcji: 5094732913
Miejscowość Warszawa
Wyświetleń: 1   
Koniec: 25-02-2015 14:35:34

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
Waga (z opakowaniem): 1.00 [kg]
Okładka: miękka
Rok wydania (xxxx): 1992
Forma: zbiór tekstów
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Tytuł: Ze zbioru opowiadań ‘Kolebka nawigatorów’. Część 1. i 2.
Autor: Karol Olgierd Borchardt.
Wydawca: Wydawnictwo ALBATROS, Gdańsk 1992, wydanie I. 122+168 stron, zdjęcia we wklejkach, oprawy miękkie lakierowana, format 14,5x20 cm. Stan dobry - ogólne podniszczenie i zabrudzenia okładek – poza tym stan OK.

Opis:

Część pierwsza: „Znaczy równik na rumbie:…Oddawany obecnie do rąk Czytelnika pierwszy tom zbioru opowiadań „Kolebka nawigatorów” – „Znaczy równik na rumbie”, w wyborze i opracowaniu Ewy Ostrowskiej, obejmuje opowiadania, kótre w zamyśle Autora przedstawiają tradycje i zwyczaje morskie związane z żaglowcem szkolnym „LWÓW”.. Zamiar ten Autor wyraził następująca: „Od swego pobytu w Szkole Morskiej w Tczewie zbierałem materiał na ten temat. Cały zbiór zaginął podczas storpedowania statku m.s. „PIŁSUDSKI” w dniu 26 listopada 1939 roku. To, co pozostało, łącznie z nowo zebranymi materiałami wydaje się być godne przekazania przyszłym pokoleniom. W „potopie czasu” ginie bowiem wszystko. Giną wspomnienia o statkach, które wykołysały ludzi morza i tychże ludziach, którzy tworzyli morską tradycję Polski, przybywając do pierwszej Szkoły Morskiej w Tczewie z pól i lasów, niosąc w swej wyobraźni sylwetki żaglowców i bohaterów powieści Conrada i Londona. Niejeden z nich nie był wcześniej na statku, a nawet nie widział morza. Dzisiaj większość z nich, podobnie jak statki, odeszła, nie pozostawiając nic prócz bladawych cieni na wypłowiałych fotografiach. Pisząc książkę przyświecała mi jedna myśl: byle nie utonęło, byle przetrwało – i jak dojrzałe ziarno pobudziło innych do wypowiedzenia tego, co się przez życie nazbierało”.

Spis treści:

Narodziny „Kolebki”;
Siedmiu królów, dwie królowe, jeden święty;
Chevalier sans peur et sans reproche;
Kolebka nawigatorów;
Rękopis kapitana Koski;
Horyzont;
Najstarszy kompas i królowa Jadwiga;
Znaczy, równik na rumbie;
Melodie bosmańskiego gwizdka;
Pierwszy Polak, który widział NOL;
Korsarze;
Jabłko „nieustraszonych”;
Wio, siwki!
Ellenai;
Sagan.

Część druga: „Potem, potem…: Z pierwszą częścią tej sentencji można się zgodzić, z druga – nie zawsze. Potrzebne jest zarówno żeglowanie, jak i życie, zwłaszcza życie tych, którzy tak bardzo przyczynili się do utrwalenia myśli o morzu i żeglowaniu.
Niestety, życia zatrzymać nie można, można jednak zatrzymać dzieło twórcy.
Karol Olgierd Borchardt pozostawił także nie publikowany dotychczas zbiór opowiadań „Kolebka nawigatorów”, zawarty w dwóch osobnych tomach: „Znaczy równik na rumbie” i „Potem, potem”. Obydwa tomy wydało ostatnio młode Wydawnictwo ALBATROS.
Utworem „Potem, potem” Karol Olgierd Borchardt żegna się z nami jeszcze raz, jako że i ludzie przechodzą, i przechodzą ich dziła.. na szczęście do naszej wdzięcznej pamięci [Sławomir Wróblewski].

Spis treści:

Słonce zaszło dziś nieprawidłowo;
4L = SDSL;
Dziadek bielski;
Potem, potem…
Apoksyomenos;
„Niechaj mię Zośka…”;
Jarlowie;
Bez skazy;
„Czy dlatego bijesz tego chłopca…”;
Chyba nam się to śniło;
Bocianie gniazdo;
Trzynaście Beauforta;
Pigłu;
Na rozkaz królowej;
Suchy dok;
Gwiazdy, króle i dama;
Znaczy Kapitan i Hatszepsut;
Jedyny polski armator;
„Krótka koszulka”;

- Polecam!