Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

ZDARZA SIE ZE MYŚLIMY MUDYŃ Psychologia OPIS SPIS

16-06-2014, 9:34
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 8 zł     
Użytkownik robcie
numer aukcji: 4249240557
Miejscowość Warszawa
Wyświetleń: 6   
Koniec: 16-06-2014 09:25:51

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Tytuł:             Zdarza się, że myślimy... 

Autor:            Krzysztof Mudyń 

Wydawnictwo: Wydawnictwo Profesjonalnej Szkoły Biznesu 

Rok wydania:  1997

ISBN:             83[zasłonięte]85441-3

Liczba stron:   286

Format:          135x205

Okładka:         karton

  

Kategoria: Psychologia
Seria: Biblioteka Menedżera

 

 


Opis

 

Zbiór esejów stanowiących owoc wieloletnich przemyśleń filozofa i filologa. Są one wyrazem jego skłonności do drążenia najbardziej podstawowych i - zdawać by się mogło - dawno już rozwiązanych problemów teoretycznych z pogranicza psychologii i nauk pokrewnych, w tym także z epistemologii i filozofii nauki.

 

 

 

 

OPIS KSIĄŻKI:

Nota wydawcy:

We współczesnej psychologii nie neguje się tezy, że zachowanie człowieka należy rozpatrywać w ścisłym związku z jego otoczeniem. Zwykle jednak otoczenie bywa rozumiane zbyt wąsko, tj. jako środowisko społeczne i ewentualnie te elementy środowiska fizycznego, z którym jednostka wchodzi w bezpośredni i łatwy do zaobserwowania kontakt.
Rzadziej opisuje się je w kategoriach kultury i szerszych struktur społecznych. W naszych rozważaniach przez otoczenie rozumieć będziemy całą rzeczywistość, ściślej: resztę systemowej rzeczywistości. Jeśli bowiem przyjąć założenie, że rzeczywistość, czyli cały wszechświat stanowi bezwzględnie zamknięty hipersystem, to człowiek traktowany jako część tego systemu pozostawać musi w bezpośrednich bądź pośrednich związkach z resztą tej całości. Tak więc otoczeniem człowieka, części wszechświata, byłaby de facto cała reszta wszechświata. Z przyjęcia tego założenia wynikają daleko idące konsekwencje epistemologiczne i inne, a wśród nich i taka, że aby w pełni móc zrozumieć jednostkowego człowieka, należałoby równocześnie poznać cały wszechświat w aspekcie przestrzenno-czasowym.

 

Spis treści: Od Autora. Przenicowany człowiek, czyli krytyka poglądów B.F. Skinnera. Rodzaj zaspokojonych i nie zaspokojonych potrzeb jako wyznacznik kierunku rozwoju osobowości. Dylemat egzystencjalny a otwartość systemu, czyli o postawach insidera i outsidera. O przezwyciężaniu społecznych ograniczeń poznania za pomocą operacji dokonywanych na języku. Zdarza się, żę myślimy systemowo. O doświadczeniu wolności i zniewolenia w relacjach interpersonalnych. O granicach poznania w kategoriach wiedzy, niewiedzy i antywiedzy. Między świadomością rzeczywistości a rzeczywistością świadomości. O komplementarności dwóch rodzajów poznania. O osobowości insidera i outsidera w ujęciu systemowym. O sposobach istnienia "rzeczywistości" w odmiennych stanach świadomości. Kiedy praca czyni wolnym a kiedy wprost przeciwnie? Idea wiedzy negatywnej. Idea systemu zamkniętego a etyczne implikacje posiadania. Czy warto wierzyć intuicji? Czym jest wiedza? Dlaczego nie lubimy oszczędzać energii ? Nota bibliograficzna

 

AUTOR JEST ADIUNKTEM W INSTYTUCIE PSYCHOLOGII UNIWERSYTETU JAGIELLONSKIEGO. OSOBOWOSĆ, WIEDZA, WOLNOSĆ TO CENTRALNE PROBLEMY TEGO ZBIORU ESEJÓW.

 

 

Życiorys

Urodził się w Porębie Dzierżnej (woj. katowickie). Po ukończeniu LO, w 1967 roku rozpoczął studia na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Jest adiunktem w Instytucie Psychologii UJ. Twierdzi, że pociągają go "problemy istotne", tj. takie, które nie mieszczą się w obrębie poszczególnych, wysoko rozumianych dyscyplin naukowych. Stąd też od wielu lat przejawia fascynację tzw. ogólną teorią systemów i myśleniem systemowym. Jego zainteresowania i publikacje dotyczą problematyki granic poznania i funkcjonowania wiedzy psychologii wolności oraz tzw. "ukrytych koncepcji rzeczywistości". Sympatyzuje z podejściem psychoanalitycznym, zwłaszcza w ujęciu takich autorów, jak E. Fromm, E. Berne i K. Horney.
Jest członkiem Zarządu Krakowskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Należy też do World Association for Case Method Research and Case Method Application oraz Towarzystwa Naukowego Prakseologii.

 

 

 

Książka prawie jak nowa, nieużywana, ale parę stron (8) w środku książki niezadrukowanych (czystych).

 

 

Możliwy odbiór osobisty w Wa-wie na Pradze Południe (Al. Stanów Zjednoczonych) lub na Placu na Rozdrożu (w terminie do 2 tygodni).