Małoletni złośnik
- Czy bunt Twojego dziecka jest typowym zachowaniem okresu dorastania?
- Czy jesteś gotów do działania?
- Jakie sprawy mogą podlegać negocjacjom, a w których musisz ustalić sztywne reguły?
- Czy Ty i Twoje zbuntowane nastoletnie dziecko cierpicie na ADHD lub inne zaburzenia psychiczne?
- Jaki jest Twój styl wychowywania?
- Kiedy postawić pierwszy z 10 kroków do lepszej przyszłości Waszej rodziny?
Łup.
Oto odgłos nastoletniego buntu.
Znajomy, prawda?
Być może słyszysz go regularnie, kiedy Twój syn wybiega z pokoju po kolejnej awanturze. Albo oznacza on kolejny problem, który nieoczekiwanie spada na Twoje barki podczas rozmowy z wychowawcą córki. Jeszcze nie tak dawno Twój dom pełen był zabawnych "bęc", rozkosznych "tuli" i dociekliwych: "Cio to?". Teraz jest prawdziwym polem walki, miejscem demonstrowania siły i złości, wiecznych pyskówek, humorów i hektolitrów wylanych łez. Żadną pociechą nie jest świadomość, że nastolatki buntowały się od zarania dziejów. Ten nastolatek jest przecież wciąż Twoim ukochanym dzieckiem, a strach przed tym, co może mu się stać, spędza Ci sen z powiek i łamie serce.
Jako rodzic nie możesz dać się wciągnąć w to szaleństwo, nie możesz się wydzierać, porównywać go do siebie w jego wieku ani też traktować, jakby wciąż miał dziesięć lat. Musisz natomiast zbudować na nowo swój autorytet oraz dać dziecku poczucie, że wciąż kochasz i jesteś oparciem - nawet dla młodocianego złośnika. Powinieneś ustalać rozsądne zasady, być oddanym przyjacielem, a jednocześnie nie chować urazy po wszystkich przykrych słowach, które usłyszałeś. Jest to mniej więcej tak samo proste, jak zaginanie czasoprzestrzeni. Bezwzględnie - potrzebujesz wsparcia!
Russell Barkley i Arthur Robin, autorzy bestsellerowych książek oraz uznani psychologowie, od kilku dekad pomagają rodzicom i dzieciom wyjść z impasu oraz uzdrowić łączące ich relacje. Udało im się zebrać stosowane przez siebie metody i przekształcić je w program, którego skuteczność została dowiedziona klinicznie. Książka Zbuntowany nastolatek koncentruje się wokół dziesięciu prostych kroków, prowadzących do poprawy zachowania, i pozwoli nareszcie położyć kres wzajemnej wrogości.
- Wzbudzenie wzajemnego szacunku.
- Przystąpienie do wspólnego rozwiązywania problemów.
- Umocnienie więzi rodzinnych.
- Wywieranie pozytywnego wpływu na nastoletnie dziecko.
- Przestrzeganie nienaruszalnych zasad.
- Cywilizowane negocjacje.
- Odrzucanie głęboko zakorzenionych przekonań, jakie żywicie na swój temat.
- Przekazywanie nastolatkom umiejętności, które pozwolą im osiągnąć sukces w życiu dorosłym i posłużą przez resztę życia.