Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

ZBÓJNICKICH ZAMKACH HERETYCKICH ZBORACH PUTEK 1938

20-03-2012, 17:17
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Aktualna cena: 159.99 zł     
Użytkownik inkastelacja
numer aukcji: 2216050786
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 14   
Koniec: 28-03-2012 19:44:36
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO SPISU TREŚCI

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO OPISU KSIĄŻKI

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY ZNAJDUJĄCE SIĘ W TEJ SAMEJ KATEGORII

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG CZASU ZAKOŃCZENIA

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG ILOŚCI OFERT

PONIŻEJ ZNAJDZIESZ MINIATURY ZDJĘĆ SPRZEDAWANEGO PRZEDMIOTU, WYSTARCZY KLIKNĄĆ NA JEDNĄ Z NICH A ZOSTANIESZ PRZENIESIONY DO ODPOWIEDNIEGO ZDJĘCIA W WIĘKSZYM FORMACIE ZNAJDUJĄCEGO SIĘ NA DOLE STRONY (CZASAMI TRZEBA CHWILĘ POCZEKAĆ NA DOGRANIE ZDJĘCIA).


PEŁNY TYTUŁ KSIĄŻKI - BIBLIOTEKA KRESÓW ŚLĄSKICH TOM I. O ZBÓJNICKICH ZAMKACH, HERETYCKICH ZBORACH I OŚWIĘCIMSKIEJ JEROZOLIMIE : SZKICE Z POGRANICZA ŚLĄSKO-POLSKIEGO Z 74 ILUSTRACJAMI
AUTOR - DR JÓZEF PUTEK
WYDAWNICTWO - DRUKARNIA PRZEMYSŁOWA, KRAKÓW 1938
WYDANIE - 1
NAKŁAD - ??? EGZ.
STAN KSIĄŻKI - MIERNY + JAK NA WIEK (ZGODNY Z ZAŁĄCZONYM MATERIAŁEM ZDJĘCIOWYM , KSIĄŻKA PODZIELONA NA BLOKI, KARTY LUZEM, BRAK GRZBIETU OPRAWY, NIEKTÓRE KARTY MAJĄ POSTRZĘPIONE NAROŻNIKI) (wszystkie zdjęcia na aukcji przedstawiają sprzedawany przedmiot).
RODZAJ OPRAWY - ORYGINALNA, MIĘKKA
ILOŚĆ STRON - VIII, 263 + TABLICE Z ILUSTRACJAMI (74)
WYMIARY - 23 x 16 x 2 CM (WYSOKOŚĆ x SZEROKOŚĆ x GRUBOŚĆ W CENTYMETRACH)
WAGA - 0,505 KG (WAGA BEZ OPAKOWANIA)
ILUSTRACJE, MAPY ITP. - ZAWIERA 74 TABLICE Z ILUSTRACJAMI
KOSZT WYSYŁKI 8 ZŁ - Koszt uniwersalny, niezależny od ilośći i wagi, dotyczy wysyłki priorytetowej na terenie Polski. Zgadzam się na wysyłkę za granicę (koszt ustalany na podstawie cennika poczty polskiej).

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ

SPIS TREŚCI LUB/I OPIS (Przypominam o kombinacji klawiszy Ctrl+F – przytrzymaj Ctrl i jednocześnie naciśnij klawisz F, w okienku które się pojawi wpisz dowolne szukane przez ciebie słowo, być może znajduje się ono w opisie mojej aukcji)

BIBLIOTEKA KRESÓW ŚLĄSKICH
Tom 1.
Dr JÓZEF PUTEK
O ZBÓJNICKICH ZAMKACH
HERETYCKICH ZBORACH
I OŚWIĘCIMSKIEJ
JEROZOLIMIE
SZKICE Z DZIEJÓW POGRANICZA ŚLĄSKO-POLSKIEGO
Z 74 ILUSTRACJAMI
KRAKÓW 1938





SPIS RZECZY.

I. Śląsk Oświęcimski, starodawne granice śląsko-polskie i nowsze podziały polityczne..........1
II. Pionierzy osadnictwa. Polacy, Niemcy, Czesi, Włosi i Rusini na Śląsku Oświęcimskim.........25
III. O dawnych zakonach, plebanach, dziesięcinach, patronatach
i podrobionych dokumentach........63
IV. Barwałdczyzna i Żywiecczyzna.......89
V. Średniowieczne zamki, twierdze i czartaki.....139
VI. Starodawne pomniki prawa........161
VII. Walasi jako pasterze, zbójnicy, zarębnicy i grajkowie na Śląsku Oświęcimskim .......... 185
VIII. O żydach, neofitach, frankistach, karaitach i oświęcimskiej Jerozolimie ............209
Przypisy.............251
Bibliografia............259




ROZSZERZONY SPIS TREŚCI

I.
ŚLĄSK OŚWIĘCIMSKI, STARODAWNE GRANICE ŚLĄ-SKO-POLSKIE I NOWSZE PODZIAŁY POLITYCZNE.
Ziemia oświęcimska częścią Śląska Opolskiego. — Książęta oświęcimscy. — Granice ziemi oświęcimskiej. — Polski korytaiz radwanicki. — Śląskie wsi radwanickie. — Śląska enklawa krzęcińsko-radziszowska. — Księstwo Zatorskie i jego granice. — Powiat śląski. — Rzeka Skawinka jako granica śląska i czesko-polska. — Stosunki graniczne w Radziszo-wie, Woli Radziszowskiej, Lenczach, Zorzowie i Leśnicy. — Osady Księstw Oświęcimskiego i Zatorskiego. — Herby Księstw i miast. — Dystrykt zatorski i cyrkuł wadowicki. - Podział administracyjny Księstw. - Sprawa rozszerzenia granic Województwa Śląskiego.
II.
PIONIERZY OSADNICTWA.
POLACY, NIEMCY, CZESI, WŁOSI I RUSINI NA ŚLĄSKU OŚWIĘCIMSKIM.
Najazd Mongołów. — Kolonizacja na prawie niemieckiem i polskiem. — Radwanici pobiedrzańscy. — Radwanici marcyporębiańscy. — Żegota z Benkowic i osadnictwo nad Skawą. — Niemcy jako przedsiębiorcy koloinizacyjni. — Błędne wieści o Niemcach w zatorszczyźnie. - Pochodzenie osadników. — Czesi w Inwałdzie. — Sasi w Andrychowie. — Siedmiogrodzcy Sasi w Kozach. — Uprowadzenie Niemców z Kóz na Śląsk pruski. — Mieszczaństwo niemieckie w Osieku, Charmężach i Ra-doczy. — Piastowie oświęcimscy jako protektorzy niemczyzny. — Włosi w Suchej i Jaszczurowej. — Czeski język urzędowy. — Szlachta litew-sko-ruska „Kornicze" na Śląsku oświęcimskim. - Jastrzębce i Szaszo-ry. — Kolonizacja niemiecka za Józefa II. — Statystyka Niemców z r. 1921. - Niemcy jako właściciele i dzierżawcy folwarków.
III.
O DAWNYCH ZAKONACH, PLEBANACH, DZIESIĘCINACH, PATRONATACH I PODROBIONYCH DOKUMENTACH.
Benedyktynki ze Staniątek. — Benedyktyni z Tyńca. — Norbertanki ze Zwierzyńca. — Cystersi z Rudy. — Cystersi z Mogiły. — Dominikanie z ^Oświęcimia i Krakowa. — Kameduli w Jurkowicach. — „Bożo-ciołki" w Suchej. — Reformaci w Kętach. — Jezuici w Żywcu i Białej. -Klasztorne immunitety. - Najstarsze parafje na Śląsku oświęcimskim. — Parafje mucharska i tłuczańska. — Dziesięciny kościelne. — Dziesięcina dla krakowskiej scholastrji. — Dochody duchowieństwa w XIV wieku. — Sekularyzacja dziesięciny i ponowna jej restytucja. — Osepy, meszne i taczmo. — Tynieccy opaci jako fałszerze dokumentów. — Jan Krzysztof Janikowski i Stanisław Morawski w roli fałszerzy dokumentów fundacji kościelnych. — Patronaty kościelne. - Unicestwianie patronatu ludowego przez władze kościelne. — Patronaty książęce, hrabiowskie i obszamicze. - Prawo kolatorstwa jako przeżytek feudalizmu.
IV. BARWAŁDCZYZNA I ŻYWIECCZYZNA.
Mszczugij, Bożywoj i Włodek Skrzyńscy. — Dzierżko Rytwiański. — Napad na Zator i rozbrojenie księstwa oświęcimskiego. — Włoch Serafin nabywa zamek barwałdzki i wsi zamkowe. — Stosunek Serafina do Skrzyńskich. — „Raubritterzy" śląscy i polscy. — Najazd Kuropatwy na Oświęcim. — Wojna z księciem Januszem. — Wojna z „Bracią" z Żebraczy. — Wspomnienia o Włodkowej Skrzyńskiej. — Najazd polski na Żywiecczyznę i wypędzenie Skrzyńskich z Żywca i Barwaldu. — Zagadkowy koniec życia Włodkowej. — Husyci na Śląsku oświęcimskim. — Umowa głogowska. — Ugoda ze Skrzyńskimi. — Komorowscy w Ży-wiecczyźnie i Barwałdczyźnie. — Zdrada Mikołaja Komorowskiego i zburzenie zamków w Barwałdzie i Żywcu. - Ponowne nawiązanie stosunków z Komorowskimi. — Dzieje książąt zatorskich. — Akcja exempcyjna rozbija księstwa zatorskie i oświęcimskie. — Działalność reformacyjna szlachty kalwińskiej. — Inkorporacja księstw do państwa polskiego. — Rodowód Komorowskich z Żywca i Barwałdu. — Panowie Barwałdczyzny: Komorowscy, Wierzbowscy, Szembebowie i Braniccy. — Lustracje starostwa barwałdzkiego. — Żywiecczyzna. — Mikołaj Komo-rowski i królowa Konstancja. — Sejmy polskie o Żywiecczyźnie. -„Komisja żywiecka". — Habsburgowie w Żywiecczyźnie. — Jak Habsburgowie uzasadniali udział w rozbiorze Polski? — Wysprzedaż kró-lewszczyzn i majątków kościelnych przez Austrję.
V.
ŚREDNIOWIECZNE ZAMKI, TWIERDZE I CZARTAKI.
Dzieje zamku oświęcimskiego. — Wspomnienie o zamku w Grodzisku. — Zamek zatorski. — Zamek „Na Wołku". — Zamek barwałdzki. — Zamek w Lanckoronie. — Dawne mapy Kalwarji. — Zamek na Grójcu żywieckim. — Warownie w Żebraczy, na Bukowskim Groniu, w Malcu i Łazach. - Twierdze dworskie w Wieprzu, Kobiernicach, Osieku, Głębo-wicach, Graboszycach, Przybradzu, Siemieniu i Łodygowicach. — Zamczyska w Zembrzycach, Zagórzu i Marcyporębie. — Wieści o rzekomych zamkach w Inwatdzie, Choczni i Mucharzu. — Czartak mucharski. — Czy Czartak był świątynią arjańską? — Czartaki w Radoczy i Tlu-czani. — Patrie, wyźrały i bojwidy. — Zamek lipowiecki. — Zamki w Żywcu, Suchej i Łodygowicach. — Nowsze zamki w Spytkowicach, Osieku i Bukowicach.
VI.
STARODAWNE POMNIKI PRAWA.
Dawne księgi Kobiernic. — Suska księga sądowa. — Księga praw wą-laskich. — Księgi gromadzkie Jaroszowic. — Choczeńskie księgi wójtowskie. — Księgi gromadzkie Gorzenia. - Ponikiewskie akty prawne w wadowskich księgach prawnych. - Księgi gromadzkie Ponikwi, Cho-botu, Kaczyny i Kozińca. - Księga gromadzka Rzyk. — Sąd kupiecki w Rzykach. — Intymat zgody gromady rzyczańskiej z plebanem w sprawie zaniechania obcowania plebana z podejrzanymi kobietami. — Księgi Jędrzychowa i Targanie. — Regesta z ksiąg gromadzkich Inwałdu. — .sięgi parafjalne kościoła w Choczni. — Dworski protokół sądowy z Rudz. — Księga dekretów zamku zatorskiego. — Archiwa, księgi i akta
miejskie.
VII.
WAŁASI
JAKO PASTERZE, ZBÓJNICY, ZARĘBNICY I GRAJKOWIE NA ŚLĄSKU OŚWIĘCIMSKIM.
Wędrówki pasterzy walaskich w XIII i XIV wieku. — Zbiegostwo Wa-lasów słowackich na Śląsk. — Wypędzanie Walasów z hal i polan. --Kolonizacja Orawy przez zbiegów z ziemi oświęcimskiej. — Lustracje królewszczyzn o Walasach. - Zbójnictwo w Beskidzie. — „Podatek na zbójniki". — Konstytucja sejmowa o wypędzeniu Walasów. — Osadnictwo walaskie na zarębkach. — Prawa walaskie na Orawie. — Prawa walaskie w Oświęcimskiem. — „Balany". — „Wojewodowie walascy". — Kolonje walaskie zamku zatorskiego i oświęcimskiego. - Zarębki w Barwałdczyźnie. — Zarębki we wsiach szlacheckich. — Rozmiary i nazwy zarębków. — „Wola" na Świętopełniku w Inwałdzie. — Przywilej dla Walasa Byrskiego, sołtysa z Ponikwi. — Szałasy. - Ślady wędrówek Walasów w nazwach topograficznych. — Nazwiska walaskie rodzin chłopskich z Orawy i Księstwa Zatorskiego. — Walaskie osady zarębnicze w Choczni i Kaczynie. — Walasi wójtami gromady rolniczej. — Asymilacja słowackich Walasów. — Strój walaski. — Fujary, multanki i dudziarze.
VIII.
O ŻYDACH, NEOFITACH, FRANKISTACH, KARAITACH I OŚWIĘCIMSKIEJ JEROZOLIMIE.
Książęce do żydowskie w Brzeźnicy. — Walka koronnej komory celnej w Skawinie z prywatną brzeźnicką komorą celną. — Pierwsi żydzi w Oświęcimiu i Zatorze. - Antysemicki przywilej króla Augusta III dla Wadowic. — „Żydowskie miasto" w Osieku. — „Eksces z żydami" w Ponikwi. — Chrzest żyda w Choczni w r. 1756. — żyd-neofita szlachcicem herbu Kornicz. — Skorupkowie-Padlewscy sprzedają Gorzeń Ja-kóbowi Littmanowi Huppertowi. — Żyd-dziedzic i jego poddani. -Frank i frankiści. - Koligacje Padlewskich z frankistami. - Neofici w Zatorszczyźnie. — Żydowska polityka austrjackiego rządu. - „Bettel-juden". — Podatki żydowskie. — Konsensy ślubne. — Strefy osiedlenia. — Zakaz nabywania nieruchomości gruntowych przez żydów. — Żydzi „habilitowani". — Osadnictwo żydowskie na roli. — Żydzi szyn-karze. - Ordynacja żydowska z r. 1785. - Starowiejski osadza żyda w Barwałdzie. — Żydzi-karczmarze w dobrach zatorskich. — Obchodzenie ordynacji żydowskich. — „Salmanowie". — Żydzi jako właściciele realności miejskich. — Ograniczenie obrotu realnościami w miastach. - Konstytuanta wiedeńska z r. 1848 a żydzi. - Ograniczenie handlu i rzemiosła żydowskiego. — Polityczne prawo miejskie żydów. — Żydzi a urzędy publiczne. — Żydzi adwokaci i lekarze. — Stosunek żydów do służby wojskowej. — Policyjne ograniczenia religji żydowskiej. — Reforma stroju żydowskiego. — Sprawa nazwisk żydów. — Sądownictwo nad żydami. — Sprawa karna Salomona Granka z Za-tora. - Statystyka żydów z lat 1776, 1787, 1797 i 1817. - żydzi w Andrychowie. — Statystyka żydów na terenie Śląska
oświęcimskiego z r. 1921 i 1931. — Liczba żydów w miastach. - Żydzi w parafjach i gromadach wiejskich. — Czy istnieje „oświęcimska Jerozolima"?





SPIS ILUSTRACYJ.

1. Stary Oświęcim (Według ryciny z Nr. 30 „Przyjaciela Ludu"
z r. 1846)............ 2
2. Żywiecczyzna........... 4
3. Małopolski „Korytarz Radwanicki" na Śląsku Oświęcimskim . . 8
4. Kościół w Marcyporębie (W XVI wieku zbór kalwiński) ... 12
5. Szczyt barwałdzkiej góry „Żar"....... 18
6. Dawny kościół w Lenczach (Zburzony w r. 1935) .... 18
7. Kościół w Woźnikach z XVI wieku....... 26
8. Wilamowianki........... 32
9. Mieszczka żywiecka .......... 34
10. Chocznianie w strojach ludowych z przed 50 lat . . . . 36
11. Karta z sądowej księgi oświęcimskiej....... 42
12. Tablica herbowa na zamku w Głębowicach (Herby: Kornicz, Kor-czak, Stary Koń i Szreniawa)........ 46
13. Herb Palczowskich — Szaszor........ 46
14. Kościół i klasztor w Suchej w XVII wieku (Z obrazu w kościele Bożego Ciała w Krakowie)......... 54
15. Kościół w Witanowicach z XV stulecia (W XVII wieku zbór kalwiński)............ 54
16. Wieża spalonego kościoła w Frydrychowicach (Do roku 1615 zbór kalwiński)............ 58
17. Kościół w Graboszycaoh (Zabytek z XIV wieku). — Malował
W. B a 1 y s............ 60
18. Kościół w Choczni.......... 66
19. Kościół z XVII wieku w Gilowicach....... 70
20. Wnętrze kościoła w żywieckiej Łękawicy (z polichromią z r. 1630) 74
21. Święta Rodzina z wielkiego ołtarza w kościele w Lipowej (Obraz szkoły staroniemieckiej z XVI wieku)...... 84
22. Zamek Skrzyńskich „B y t c z a" na Węgrzech..... 90
23. Zamek Skrzyńskich „Litawa" na Węgrzech..... 92
24. Resztki ruin zamku Włodkowej w Barwałdzie..... 96
25. Widoik na górę zamkową „Wołek" pod Kętami..... 102
26. Dworek sołtysi w Choczni (przed rozbiórką)..... 106
27. Kościół św. Krzyża w Żywcu (do r. 1474 kościół husycki) . . 112
28. Kościół w Starym Żywcu. Rys. Wł. Jagosz..... 112
29. Kościół w Radoczy zbudowany w r. 1484 (w XVI wieku zbór kalwiński) ............ 120
30. Kościół w Nidku zbudowany w r. 1539 (w XVI wieku zbór kalwiński, a w XVII wieku zbór arjański)....... 120
31. Kościół w Witkowicach z XV wieku (do r. 1658 zbór kalwiński) . 126
32. Kościół w Palczowicach zbudowany w r. 1498 (w XVI wieku zbór kalwiński). — Malował W. Bałys........ 130
33. Kościół w Osieku (w XVI wieku zbór kalwiński) 132
34. Pomnik Jakóba Gierałtowskiego w Głębowicach .... 134
35. Stary zamek w Żywcu.......... 140
36. Współczesny zamek żywiecki........ 140
37. Piastowski zamek w Oświęcimiu......., 144
38. Zamek oświęcimski w r. 1928 (Na prawo widoczna przybudówka nowa i szczyt odrestaurowanej wieży zamkowej) .... 144
39. Piastowski zamek w Zatorze m XV wieku...... 146
40. Zamek w Zatorze po przebudowie w połowie XVIII wieku . . 148
41. Teraźniejszy widok zamku zatorskiego ...... 150
42. Portal zamkowy w Zatorze......... 152
43. Zamczysko w Grodzisku......... 154
44. Arkady w starym zamku żywieckim....... 156
45. Widok dawnego kościoła w Wieprzu (Według płaskorzeźby na pamiątkę pożegnania starego kościoła w Wieprzu, rzekomo postawionego w r. 1200, wykonanej przez „świątkarza-naturalistę" Józefa Kołaczyka z Wieprza)......... 158
46. Kościół z XVI wieku w Tłuczanii. Malował W. Bałys .... 158
47. Pustelnia Marji Magdaleny na barwałdzkhn Żarku .... 160
48. Kościół w Barwałdzie z XVIII w. (wieża z XVII wieku). Drzeworyt wykonał Fr. Suknarowski.......... 162
49. Typ „dziada" kalwaryjskiego........ 164
50. Najstarsza mapa „dróżek kalwaryjskich" z r. 1618 z podobiznami zamku lanokonońskiego, klasztoru w Karwarji i kościoła w Ze-brzydowicach........... 166
51. Widok Kalwarji Zebrzydowskiej, pałacu Czartoryskich i spalonego zamku lackorońskiego (według sztychu Pokornego z r. 1806) . . 168
52. Zamek w Głębowicach.......... 170
53. Portal zamku w Graboszycach........ 172
54. Czartaik mucharski (widok z r. 1913)....... 174
55. Zamek lipowiecki.......... 176
56. Zamek lanckoroński (według rekonstrukcji z mapy z r. 1618, zamieszczonej w monografji Lanckorony Zarewieza) .... 178
57. Zamek w Suchej (z łitografji podług rysunku Brudera) . . . 182
58. Zamek w Suchej w r. 1937......... 182
59. Andrzej Komoniecki wójt czyli sędzia miejski w Żywcu (1659—1729) 186
60. Kościół w Żywcu przed pożarem w r. 1711. — (Rysunek Komoniec-kiego w Chronografji Żywiecczyzny) ....... 186
61. Karty z księgi gromadzkiej Choczni....... 190
62. Widok Choczni (W głębi na prawo barwałdzka góra zamkowa „Żar") 194
63. Góral żywiecki........... 196
64. Walas żywiecki. — Malował prof. Józef Pieniążek . 198
65. Widok na zarębki i kościół w Ponikwi...... 200
66. Zamek orawski i likawskli......... 204
67. Rzyki (Walaska osada pasterska i zarębnicza)..... 206
68. Dawny kościół walaski w Zembrzycach...... 212
69. Pomnik przydrożny w Nieledwi........ 216
70. „Pifeuś" w Zembrzycach......... 220
71. Przywilej książęcy z r. 1502 na komorę celną w Brzeźnicy . . 224
72. Przywilej króla Augusta III dla Wadowic..... 228
73. Dwór Huppertów w Gorzeniu Górnym (dziś posiadłość Emiła Zegadłowicza) ........... 236
74. Stara bóżnica żydowska w wójtostwie wadowskiem „na Groblach". Rysował W. Bałys.......... 244




BIBLIOGRAFIA.

Baliński M. i Lipiński T.: Starożytna Polska. T. I—-II. Warszawa 1885/6.
Dr. Majer Bałaban: Żydzi w Austryi za panowania cesarza Franciszka Józefa I ze szczególnem uwzględnieniem Galicyi 1848—1908. Lwów 1909.
Baranowski Ignacy Tadeusz: Księgi Referendarskie T. I. 1582—1602. Warszawa 1910.
Barłoszewicz Juljan: Kodex dyplomatyczny Polski. T. III. Warszawa, 1858.
Białkowski Leon: Ród Bibersteinów. Kraków, 1908.
G. Biermann: Zur Geschichte der Herzogthiimer Zator und Auschwiitz. Wiedeń 1863.
Bogdalski Czesław: Św. Kalwarja Zebrzydowska. Na podstawie kronik i dokumentów. Kraików, 1910.
Boniecki M.: Książęta szlązcy z domu Piastów. Warszawa, 1874.
Bostel Ferdynand: Sądownictwo ziemskie oświęcimskie i zatorskie od roku 1440—1565. Lwów 1889.
Bruckner Aleksander: Dzieje języka polskiego. Warszawa 1925.
— Wpływy języków obcych na język polski. (Język polski i jego historya z uwzględnieniem innych języlków na ziemiach polskich).
Budka Włodzimierz: Pieczęcie dawnych miast księstw oświęcimskiego i zator-skiego. Kraików, 1935.
Bujak Franciszek: Z dziejów wsii polskiej. Wsi zaniku oświęcimskiego na początku XVI w. (drukowane w „Studjach historycznych" ku czci prof. Wincentego ZaikrzewSkiego), Kraków 1908.
Dr. Józef Buzek: Wpływ politylki żydowskiej rządu austrjackiego w latach 1772 do 1788 na wzrost zaludnienia żydowskiego Galicyi. Kraków 1903.
— Admiinistracya gospodarstwa społecznego, Lwów 1913.
Chomętowski Wł.: Revisio bonoram Sacrae Majestatis Regiae Ducatus Zaitoriem-sis et Oswięcimensis. (Materyały do dziejów rolnictwa w Polsce w XVI i XVII wieku). Warszawa 1876.
Ks. Chotkowski Władysław: Historja polityczna kościoła w Galicyi. T. I—II. Kraików 1909.
— Grabieże kościelne w Galicyi. Kraków.
Czacki Tadeusz: 0 litewskich i polskich prawach. Warszawa 1800.
— Rozprawa o Żydach i Kairaitach. Wilno 1807.
Czemeryński Kornel: O dobrach koronnych byłej Rzeczypospolitej Polskiej.
Lwów 1870. Delavaux L.: Górale beskidowi zachodniego pasma Karpat. Rys etnograficzny
zwyczajów, obyczajów włościan okolic Żywca. Kraków, 1851. Ks. Długosz Jan: Dziejów Polski ksiąg dwanaście (przekład Karola Mecheryń-
skiego). T. I-V. Kraków 1867.
— Lifori betneficiorum. T. I-III. Kraików 1863/4.
Gątkowski Jan Nep.: Rys dziejów księstwa Oświęcimskiego i Zatorskiego.
Lwów 1867. Gonet Szymon: Śpiewki z tfkolic Andrychowa. Lwów 1909.
— Opowiadania ludowe z okolic Andrychowa (Materyały antrop., archeol. i etnograf. T. IV. Dz. II).
Grabowski Ambroży: Kraków i jego okolice. Kraków 1844.
Grabski Władysław: Oświata ludu i sprawy agrarne w Polsce. Warszawa 1929.
Ks. Gromnicki Tadeusz: Świętopietrze w Polsce. Kraków 1908.
Dr. G. Griinhagen i Dr. H. Markgraf: Lehems und Besitzurkunden Schlesiems
und seiner ednzelnen Furstenthumer im Mittelalter. Lipsk 1883. Grużewski Bolesław: Ordynacja sądów ziemskich i grodzkich w Galicji 1778
roku. Lwów, 1909.
Gumowski Marjan: Monety polskie. Warszawa, 1924.
Habsburg Karol Olbracht: Na marginesie sprawy żywieckiej. Lwów, 1924.
Halecki Oskar: Powołanie księcia Władysława Opolskiego na tron krakowski
w 1273. (Kwartalnik historyczny. Rocznik XXVII zeszyt 3/4 z r. 1913). Dr. Hanslik Erwin: Die Entwickelung von Bielitz-Biała. Bielsko, 1904.
— Biała, eine deutsche Stadt in Galizien. Wiedeń, 1909.
Heck Walerjan: Archiwum miejskie w Wadowicach. Wadowice, 1889.
— Archiwa miejskie księstw Oświęcimskiego i Zatorskiego. Kraków, 1891. —- Kronika Andrzeja Komonieckiego (Przewodnik Literacko-Naukowy 1903).
Helcel Antoni Zygmunt: Starodawne prawa polskiego pomniki. T. II. Ks. Heumann Stanisław: Wiadomość o parafji Zembrzyce także o kościele zem-bnzyckim. Kraików, 1896.
— Wiadomość o parafji i kościele w Mucharizu. Kraków, 1899.
— Wiadomość o parafji i kościele parafjalnym w Suchej. Kraków, 1901. Hirschberg Adolf: Stosunki osadnicze w dobrach klasztoru tynieckiego w początkach jego istnienia. Lwów, 1925.
Historja Śląska od najdawniejszych czasów do roku 1400. Tom I. Oprać, pod redakcją St. Kutrzeby. Kraików, 1933.
Jagosz Włodzimierz: Dzieje miasta Żywca i Żywiecczyzny. Krótki zarys historyczny. Cieszyn.
Ks. Janota Eugeniusz: Wiadomość historyczna i jeograficzna o żywiecczyźnie. Cieszyn, 1859.
— Lud i jego zwyczaje (Przewodnik Naukowo-Literaoki R. 1878).
Jura Albin: Drelichy andrychowslkie. Kartka z dziejów przemysłu i handlu wyrobami tkackiemi w Polsce.
Kaindl Rajmund Fryderyk: Geschichte der Deutschen in den Karpathenlandern. T. I i III. Gotha, 1911.
Ks. Kalinka Walerjan: Galicya i Kraków pod panowaniem austryackiem. Kraków, 1898.
Kamiński A: Suscy h. Szaszor (Orla) z XVI i XVII wieku. Miesięcznik Heraldyczny XIV. Warszawa, 1935 Nr. 1—2.
Kadlec Karol: Valasi a valasskć pravo.
Kauuljak Andrzej: Valasi na Slovemsku Historicko-etnograficka studia, 1934.
Dr. Kętrzyński Wojciech: Stanisław Morawski. Przyczynek do historji fałszerstw w Polsce (druk. w Przewodniku Naukowym i Literackim).
— Volcae Tectosages a Włach, Włoch. Kraków, 1901.
Dr. Kętrzyński Wojciech i Dr. Smolka Stanisław: Kodeks dyplomatyczny klasztoru tynieckiego. Lwów, 1875.
Kleczkowski Adam: Dialekt Wilamowic w zachodniej Galicji. Fonetyka i fleksja. Kraików, 1920.
Klima Teofil: Wadowice. I. Z przeszłości miasta. II. Organizacja miejska i sądownictwo w 1550—1784 r. (Odbitka ze sprawozdań c. k. gimnazjum w Wadowicach z lat 1905—7).
— Akta do konferencji r. 1768 województwa krakowskiego, a zwłaszcza księstw oświęcimskiego i zatorskiego. Wadowice, 1903.
— Materjały do budownictwa drewnianego. I. Inwentarz gruntów chałupników i gruntów na Gotowiźnie w Wadowicach z r. 1734. II. Inwentarz wójtostwa KęOkiego z r. 1756.
— Cech tkacki w Wadowicach. Wadowice, 1910.
— Przywileje i statuta cechów wadowickich. Wadowice 1904. Kolatschek A.: Geschichte der evangeliischen Gemekide zu Biała in Galizden.
Cieszyn, 1860.
Komornicki Stefan S.: Dwory murowane w Małopolsce z czasów odrodzenia. Kraków, 1930.
Dr. Kot Stanisław: Szkolnictwo parafjalne w Małopolsce XVI—XVIII w. Lwów, 1912.
Dr. Koneczny Feliks: Oświęcimskie niemieckie czy też Cieszyńskie polskie?
Kraków, 1917.
Konopka Józef: Wieś Mogilany. Kraków, 1885. Ks. Kozierowski Stanisław: Studya nad pierwotnem rozsiedleniem rycerstwa
Wielkopolskiego VI. Ród Szaszarów — Opailów — Orłów. Poznań, 1918.
Kraus Stanisław: Latopis miasta Żywca, wiadomością o Śląsku, a w szczególności ks. Oświięcimskiem i Zatorze (Bibljoteka Warszawska T. 3 z r. 1852).
Kraushar Aleksander: Frank i frankiści polscy 1726—1816. Monografja historyczna osnuta na źródłach archiwalnych i rękopiśmiennych. Kraków, 1895.
,Ks. Król Michał: Sieroty Zebrzydowskiego czyli Akademicy Krakowscy — powieść historyczno-moralna. Tarnów, 1875.
Dr. Kutrzeba J. W.: Myślenice. Notatki do historji miasta Myślenic. Kraków, 1900.
Mutrzeba Stanisław: Materjały do dziejów robocizny w Polsce w XVI wieku. (Wydawnictwo Komisji Prawniczej Akademji Umiejętności w Krakowie). Kraików, 1913.
— Prawa, przywileje, statuty i lauda księstw oświęcimskiego i zatorskiego. (Wydawnictwo Komisji Prawniczej Akademji Umiejętności w Krakowie). 1913.
Latosiński Józef: Monografja miasteczka Wilamowic na podstawie źródeł autentycznych. Kraków, 1910.
Lepkowski Józef: Kalwarja Zebrzydowska i jej okolice pod względem dziejowym i archeologicznym. Kiraków, 1850.
— Przegląd zabytków przeszłości z okolic Krakowa. Warszawa, 1863. Łuszczkiewicz Władysław: Zamek Liipowiec i jego turma. Wydawnictwo Akademji Umiejętności w Krakowie, 1884.
Marczewski Bolesław: Powiat Wadowicki pod względem geograficznym, statystycznym i historycznym. Kraików, 1897.
Miączyński Ignacy: Rozprawa o dziesięcinach z projektem przemiany snopowych. Kraików, 1816.
Materjały Komisji dla usprawnienia administracji Publicznej przy Prezesie Rady Ministrów. T. I. Podział Administracyjny Państwa.
Mehofer 1.: Der Wadowitzer Kreis im Kónigsreich Galizien. Wien 1843i
Prof. Młynek Ludwik: Narzecze wiłamowickie (Wilhelmsauer Dialekt. Dy wymmysuarischy Gmoausproch) w sprawozdaniu dyrekcji c. k. wyższej szkoły realnej w Tannowie. Tarnów, 1907.
Monografja Opactwa Cystersów we wsi Mogile opracowana i pamięci ubiegłych w r. 1864 pięciuset lat istnienia Akademji Krakowskiej poświęcona przez Towarzystwo Naukowe Krakowskie. Kraków, 1867.
Morawski Szczęsny: Sądeazczyzna. Kraków, 1863.
— Sądeczozyzna za Jagiellonów z miasty spiskiemi i księstwem oświęcini-skiem. KTalków, 1865.
Pauńński Adolf: Polska XVI wieku ipod względem geograficzmo-statystycznym (Źródła dziejowe. T. XIV i XV Małopolska). Warszawa, 1886.
Dr. Piekosiński Franciszek: Codex diplomaiticus Poloniae Minoris Kraków T. I, 1876, T. II, 1886, T. III, 1887, T. IV, 1905.
— Kodeks dyplomatyczny katedry krakowskiej św. Wacława, Kraków, T. I, 1874, T. II, 1883.
— O łanach w Polsce wieków średnich (Rozprawy i sprawozdania z posiedzeń wydziału historyczno-filozoficziiego Akademji Umiejętności T. XXI zr. 1888).
Piotrowski Eligi: Sumonaryusz królewszczyzni w całej Koronie Polskiej z wyrażeniem posesorów i siła, która płaci rocznej kwarty, spisany w r. 1790. Żytomierz, 1862.
Dr. Ptaśnik Jan: Acta Canierae Apostolicae T. I. II. (Monumenta Poloniae Va-ticana T. I i II). Kraków, 1913.
Dr. Putek Józef: Pod brzemieniem starodawnego militaryzmu. Wojskowe stacje, konsystencje, egzakcje i rekrutacje od XVI do XVIII wieku na terenie księstwa zatorskiego. Kraików, 1936.
-— Mroki średniowiecza. Obyczaje, przesądy, fanatyzm i okrucieństwa w dawnej Polsce. Kraków 1935.
Radwański Jan: Dziejopis żywiecki. Kraków, 1866.
Bauscher Rudolf: Soudni Knihy Osvetimske a Zatorske z r. 1440—1562. Prana, 1931.
Rekogniciarz paw. śląskiego, oświęcimskiego i zatorskiego xiąstw (Herold Polski r. 1906).
Ftutkowski Aleksander: Oświęcim w r. 1915 (Przyczynek do dziejów propagandy legjonowej w Małopolsce). (Niepodległość T. XIII Z. 2 (34).
Rybarski Roman: Gospodarstwo Księstwa Oświęcimskiego w XVI wieku. Kraków, 1931.
Rychlik Ignacy: Księstwa oświęcimskie i zatorakie. (Sprawozdanie dyrekcji c. k. gimnazjum w Tarnowie). Tarnów, 1889.
Rykaczewski E.: Inventarium priyilegiorum, litteraruin, diploniatum in archivo Regni in arce Cracovienisi. Paryż.
Rzeszowski L.: Die deutschen Kolonien an der Westgrenze Galiziens (1908).
Scriptores Rerum Silesicarum: X 23—24 (Annales Glogoviemses).
Schnur-Pepłowski Stanisław: Galiciana 1778—1812. Lwów, 1896.
Semkowicz Wł.: Materjały źródłowe do dziejów osadnictwa Górnej Orawy 1932.
Siarczyński Franciszek: Obraz wieku panowania Zygmunta III-ego Króla Polskiego i Szwedzkiego, czyli obraz stanu, narodu i kraju. T. I—II. Poznań.
Słotwiński Leliwa Konstanty: Katechizm poddanych galicyjskich o prawach i powinnościach ich względem Rządu, Dworu i samych siebie. 1832 r.
Smólski G.: Niemcy w Galicji. Warszawa, 1908.
— Kolonje i stosunki niemieckie w Galicji. Braków, 1910. Sochaniewicz Kazimierz: Miary roli na Podhalu w ubiegłych wiekach. (W czasopiśmie „Lud" T. XXV z r. 1926).
Dr. Sokołowski A. i Dr. Szujski /.: Codex eipistolaris saecula XV (1384—1492).
Kraików, 1876. r
Stamm Edward: Miary powierzchni w dawnej Polsce. Kraików, 1936. Stadnicki Aleksander: O wsiach t. zw. Wołoskich na północnym stoku Karpat.
Lwów, 1848.
— O księstwach iwe wsiach wołoskich (dodatek tygodniowy do Gazety Lwowskiej z r. 1853).
Stóger Michał: Darstellung der gesetzlichen Verfassung der galizischen Juden-
schaft. T. I—II. Lwów, Przemyśl, Stanisławów i Tarnów, 1833. Szablowski Jerzy: Zabytki sztuki w Żywiecczyźmie. Warszawa, 1936.
— Architektura Kalwairji Zebrzydowskiej (1600—1702). Rocznik krakowski. T. XXIV.
— Stary zamek w Żywcu. Warszawa, 1936.
Szelągowski Adam: Pieniądz i przewrót cen w XVI i w XVII wiaku w Polsce. Lwów, 1902.
Taszycki Witold: Język polski na Śląsku w wiekach średnich. Kraików, 1930. Tempie R.: Die deutschen Kolonien im Kronland Galizien. Wiedeń, 1860. Theiner: Vetera Monuimenta Poloniae et Lituaniae, gentiumąue finitimarum hi-
storiam illustrantia. T. I—IV. Rzym, 1860—1864. Tomkowicz Stanisław i Lindąuist Henryk: Szczątki średniowiecznego zameczku
zwanego Wołek w księstwie oświęcimskiem. Wydawnictwo Akademii
Umiejętności w Krakowie 1884. Ulanowski Bolesław: Księgi sądowe wiejskie. Kraków, 1921.
— O założeniu i uposażeniu klasztoru Benedyktynek w Staniątkach. Kraków, 1891.
— Kwestja chłopska w krajach austrjackich (wykład). Kraków, 1913. Volumina Legum. (Nakładem i drukiem Jozafata Ohryzki). Petersburg, 1860. Warcholik Stanisław: Oświęcim. Czasopismo „Ziemia" Nr. 21/1914.
Wejnert Aleksander: O starostwach w Polsce do końca XVIII wieku. Warszawa, 1877.
Wierzbowski Teodor: Matricularum Regni Polaniae Summaria, excussis oodi-cibus, qui in Chartophylacio Maximo Varsoviensi asservantur P. I—V.
Wojciechowski Zygmunt: Ze studjów nad organizacją Państwa Polskiego za Piastów. Lwów, 1924.
Wybranowski Aleksander: Ongi w dworach i dworkach szlacheckich. Warszawa, 1901.
— Ze starych wspomnień. Lwów 1887.
Wywód poprzedzaiący praw Korony Węgierskiey do Rusi Czerwoney y do Podola, tak iako Korony Czeskiey do xięstw Oświęcimskiego y Zatorskiego. Wiedeń, 1772.
Zarewicz Ludwik: Lanckorona. Kraików, 1885.
Zachorowski Stanisław: Początki paraf ji polskich. (Studja historyczne wydane ku czci prof. Wincentego Zaiknzewskiego). Kraków, 1908.
Zawiłiński Roman: Słowacy, ich życie i literatura. Warszawa 1899.
Dr. Zefi: Prawa korony czeskiej skreślone i przedstawione posłom lwowskiego Sejmu. Zurych, 1867.
Zejszner L.: Podróże po Beskidach (Bibljoteka Warszawska 1884).
„Ziemia" Nr. 1/1936 w całości poświęcony Żywiecczyźnie.
Żunkouicz: Die Slaven, ein Urvolk Europas. Wiedeń, 1911.
Żywiec miasto i powiat. Nakładem Rady powiatowej w Żywcu 1929.
Archiwalia, statystyka, szematyzmy, encyklopedje, rękopisy, skorowidze zostały podanie w Przypisach.
Ilustracje wykonane zostały częściowo z klisz łaskawie użyczonych przez Redakcję „Ziemi" w Warszawie, część zaś sporządzoną została ze zdjęć fotograficznych wykonanych i także łaskawie użyczonych przez p. Jerzego Sza-blowskiego, wreszcie część ze zdjęć, które wykonał p. Alojzy Stuglik fotograf w Andrychowie.



WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


Możesz dodać mnie do swojej listy ulubionych sprzedawców. Możesz to zrobić klikając na ikonkę umieszczoną poniżej. Nie zapomnij włączyć opcji subskrypcji, a na bieżąco będziesz informowany o wystawianych przeze mnie nowych przedmiotach.