Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

ZATRZYMAĆ CZAS, Zofia Kucówna

27-06-2014, 20:46
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 8.99 zł     
Użytkownik kajkaj9
numer aukcji: 4284529326
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 5   
Koniec: 27-06-2014 20:36:38

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
Waga (z opakowaniem): 0.45 [kg]
Okładka: miękka
Rok wydania (xxxx): 1993
Rodzaj: wspomnienia
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Zofia Kucówna  ZATRZYMAĆ CZAS 

                           Ilustracje ZOFIA KUCÓWNA

 PP "DOM KSIĄŻKI" Warszawa 1993 

książka używana ,ale w  bardzo dobrym stanie, str. 383

Zofia Kucówna jest aktorką. Zofia Kucówna napisała książkę-wspomnienie. I od razu zadaję pytanie: o czym ta książka jest? Czy to anegdoty z garderoby? Czy może analizę gry aktorskiej? A może znajdziemy w książce Znanej Aktorki pikantne szczegóły z życia towarzyskiego? Nie, nie, po trzykroć nie.

Owszem – pokazuje nam pani Kucówna swój świat: spotkania z poetami, reżyserami, kolegami-aktorami, publicznością. Jest to zbiór opowieści, bardzo dokładnych, ze szczegółami dnia codziennego, celnie opisanych, zbudowanych na delikatnych niuansach, ledwo co dostrzegalnych pointach obejmujących nieraz dwa, trzy zdania, a w większości wypadków kilka stronic książki. Mamy zatem dogłębną analizę ludzkich zachowań, ludzkich doznań. Mamy świat realny, chleb codzienny aktorki scen warszawskich.

Warto przytoczyć kilka nazwisk: Maria Kuncewiczowa, Władysław Tatarkiewicz, Maria Dąbrowska, Andrzej Łapicki, Andrzej Babiński, aktorzy mieszkający w Domu Aktora, Tadeusz Łomnicki – i wiele, wiele innych: to ludzie, których Zofia Kucówna poznała i o których opowiedziała: można użyć tu stwierdzenia, że Aktorka jest kronikarzem życia tych ludzi. Dokładnie: tych fragmentów życia, które zna. Oczywiście: o sobie, o swoich przeżyciach nie zapomina, nie jest to jednak epatowanie swoją osobą. Nie, Zofia Kucówna nie jest w środku wydarzeń, jest jedną z bohaterek swojej ksiązki. To jest atut, nie jedyny zresztą.

Inną zaletą ksiązki Zofii Kucówny jest język. Zwraca uwagę styl: jest to styl „tradycyjny”, „maturalny”, jeżeli można tak powiedzieć. Ktoś może zapytać się czy jest inny styl? Spotkałem się, odpowiadam, z eksperymentami językowymi w prozie amerykańskiej, tak zwanym „postmodernizmie” literackim. Przejawia się on w ujawnianiu w tekście umowności na przykład fabuły i narracji, stosowaniu rodzajowych i stylowych form mieszanych, częstym używaniu cytatu oraz pastiszu, parodii, persyflażu. Zofia Kucówna nie eksperymentuje: nie jest przecież profesjonalną pisarką, jest aktorką, która chce opowiedzieć swój świat. Do tego zadania wystarczy styl „tradycyjny”. Styl tradycyjnego pamiętnika, dodajmy. Duże nagromadzenie wykrzyknięć oraz równoważników zdań, i co jest chyba najważniejsze: subiektywna ocena zdarzeń – oto podstawowe cechy pamiętnika.

 

 Jest zatem książka Zofii Kucówny pamiętnikiem. Do pamiętników warto wracać. Zatrzymują czas. Tak jak w tytule.