Gra akcji z elementami przygodowymi, wyraźnie nawiązująca do kinowej produkcji. Przejmujemy kontrolę nad braćmi wciągniętymi do tytułowej gry i próbującymi się z niej teraz wydostać.
Zathura to wyjątkowo dynamiczna gra akcji z elementami znanymi z typowych przygodówek. Podobnie jak w wielu innych tego typu produkcjach, wydarzenia obserwujemy z perspektywy trzeciej osoby. Gra ta powstała na bazie filmu pod tym samym tytułem (w Polsce – Zathura. Kosmiczna przygoda), wyreżyserowanego przez Jona Favreau (Elf, Made). Mamy tu do czynienia z adaptacją powieści Chrisa Van Allsburga. Warto jednocześnie dodać, iż Zathura stanowi kontynuację kinowego przeboju Jumanji, z Robinem Williamsem w roli głównej.
Fabuła (zarówno filmu jak i omawianej gry) przedstawia historię dwóch braci. Danny i Walter odnajdują pudełko z tytułową kosmiczną grą. Co więcej, chłopcy zostają do niej wciągnięci. Główni bohaterowie muszą stawić czoła różnorakim zagrożeniom, a także spróbować powrócić do swojej rzeczywistości. Fabuła omawianej zręcznościówki pokrywa się z wydarzeniami, zaprezentowanymi w filmie oraz we wspomnianej powieści. Danny i Walter odwiedzają wszystkie ważniejsze lokacje znane z kinowej produkcji.
Właściwa rozgrywka koncentruje się w głównej mierze na efektownych pojedynkach z różnorakimi istotami – robotami czy jaszczuropodobnymi stworami. Co pewien czas spotyka się również wyjątkowo potężnych bossów. Gracz ma w sumie do pokonania piętnaście niezbyt rozbudowanych poziomów. Oprócz wspomnianych już walk sterowane postaci muszą rozwiązywać proste łamigłówki, zbierać przedmioty, czy przeskakiwać na wyższe platformy. W grze zawarto trzy grywalne postaci.
Oprócz wspomnianych już braci istnieje możliwość wcielenia się w ogromnego robota, przeprogramowanego w taki sposób, aby chronić chłopców. Warto jednocześnie zaznaczyć, iż gracz nie może wybierać bohaterów. Postaci są bowiem przydzielane w automatyczny sposób. Każdy z bohaterów posiada pewne dodatkowe zdolności, z których może korzystać w trakcie właściwej rozgrywki. Danny potrafi przede wszystkim korzystać ze swej procy, dzięki której może zniszczyć wiele pozornie niedostępnych obiektów. Walter jest silniejszy od swojego brata, dzięki czemu może wykonywać różnorakie akrobacje czy wspinać się po linach. Chłopiec ten szybciej radzi też sobie z napotykanymi przeciwnikami. Wspomniany już wcześniej robot jest przede wszystkim świetnie opancerzony, potrafi również wyżej skakać. Poziom trudności zabawy jest stosunkowo niski. Postaci dysponują nieograniczoną ilością żyć. Co więcej, zadbano o liczne punkty kontrolne, od których można w przypadku poniesienia porażki kontynuować zabawę.
Oprawa wizualna omawianej zręcznościówki stoi na dość wysokim poziomie. Zadbano przede wszystkim o szczegółowe modele pojawiających się na planszy postaci. Kolejne etapy rozgrywają się w bardzo zróżnicowanych lokacjach. Główni bohaterowie odwiedzają między innymi ogromną fabrykę, krater wulkanu, czy futurystyczną metropolię. Na oprawę dźwiękową składają się przede wszystkim dialogi wypowiadane przez aktorów znanych z kinowej produkcji. Zadbano również o profesjonalny soundtrack.