Zasilacz awaryjny UPS AT UPS650LCD wolnostojący - typ zasilacza: offline
- typ przebiegu (tryb AC): sinusoida
- typ przebiegu (tryb baterii): aproksymowana sinusoida
- moc skuteczna: 390W
- moc pozorna: 650VA
- napięcie znamionowe: 230V / 50-60Hz
- napięcie znamionowe (zakres): 165 - 275V
- ilość gniazd wyjściowych: 2x 230V
- czas podtrzymania: 8-10min w zależności od obciążenia
- typ akumulatora: bezobsługowy, szczelny żelowo-ołowiowy, 7Ah/12V
- interfejs: USB, RJ45
- wyświetlacz LCD
- mikroprocesorowe sterowanie
- łatwa, szybka i samodzielna wymiana baterii
- zimny start (możliwość uruchomienia z baterii)
- funkcja AVR
- wymiary: 95 x 320 x 165mm (szerokość x głębokość x wysokość)
Zasilacz awaryjny AT-UPS650-LCD jest typem zasilacza offline, posiadającym moc skuteczną na poziomie 390W oraz moc pozorną na poziomie 650VA. Wyposażony został w wyświetlacz LCD z którego, użytkownik ma możliwość odczytania stanu baterii oraz sprawdzenie wartość napięcia wejściowego i wyjściowego. W tylnej ścianie obudowy zasilacza awaryjnego AT UPS 650 LCD umiejscowione zostały dwa gniazda do podłączenia urządzeń elektrycznych, elektronicznych oraz port USB, RJ45. Interfejs USB umożliwia zestawienie UPS'a z komputerem, dzięki temu rozwiązaniu użytkownik może skonfigurować ustawienia zasilacza do własnych potrzeb. Drugi z wymienionych portów, czyli RJ45 zabezpiecza urządzenia sieciowe przed przepięciami, ta koncepcja została stworzona z myślą o kompleksowej ochronie przed uszkodzeniami elementów struktur ethernetowych. Za pracę na baterii odpowiedzialny jest bezobsługowy, żelowo-ołowiowy akumulator o pojemności 7Ah/12V jego wymiana jest łatwa, szybka i można wykonać ją samodzielnie. W przypadku przerwy lub zakłóceń w dostawie energii elektrycznej z sieci energetycznej zasilacz ATUPS 650LCD przełącza się na pracę z akumulatora. Czas podtrzymania napięcia wynosi od kilku do kilkudziesięciu godzin i zależy od obciążenia zasilacza oraz pojemności akumulatora.
Rys.1 Opis wyświetlacza LCD. Offline... Zasilacz AT UPS 650 LCD jest zasilaczem typu offline, urządzenia tego typu charakteryzują się tym, że podczas poprawnego przepływu zasilania z głównej sieci energetycznej na bieżąco kontroluje stan napięcia w jakim w danej chwili się znajduje. Podczas dokonywania ciągłych pomiarów napięcia ładuje on także swój wewnętrzny akumulator, który w razie jakichkolwiek zmian jest gotowy do automatycznego użycia. Zasilacz AT-UPS-650LCD w momencie niebezpieczeństwa związanego z zakłóconym lub przerwanym przepływem prądu uruchamia własny akumulator generujący napięcie 230V, a następnie odcina zachwiane lub całkowite zasilanie z sieci głównej.
Rys.2 Widok środka zasilacza. Funkcje: zimny start i AVR... Zasilacz awaryjny AT UPS650 LCD został wyposażony w dwie funkcje: zimny start oraz AVR. Pierwsza z nich umożliwia wymuszenie pracy akumulatora bez podłączenia UPS do sieci zasilającej. Opcja ta jest bardzo przydatna, gdy nie ma prądu a jest potrzeba wysłania e-mail'a bądź zgranie danych na pamięć przenośną. Funkcja AVR jest to system automatycznej regulacji napięcia, pozwala on na maksymalne wydłużenie czasu pracy z baterią oraz umożliwia pracę przy skokach napięcia w warunkach podwyższonego lub obniżonego napięcia bez nadmiernego, niepotrzebnego zużycia baterii. Zasilacz awaryjny ATUPS650LCD współpracuje z komputerami (najczęściej z serwerami) oraz innymi urządzeniami elektrycznymi, elektronicznymi m.in. z rejestratorami cyfrowymi. Dzięki jego zastosowaniu w przypadku awarii zasilania zmniejsza ryzyko utraty danych, uszkodzenia pamięci masowej.
Rys.3 Zbliżenie na wyświetlacz LCD. Normalny tryb pracy... Kiedy UPS jest w normalnym trybie pracy, prąd przechodzi przez filtr i "szkodliwe" fale są filtrowane. Następnie UPS ładuje baterię, a prąd przechodzi dalej omijając AVR oraz falownik. Rys.4 Normalny tryb pracy. Awaryjny tryb pracy... W sytuacji, gdy brakuje prądu akumulator będzie zasilał falownik, a następnie prąd z baterii będzie przechodził przez filtr. Dzięki temu będzie zapewniał ciągłe zasilanie dla podłączonych urządzeń. Rys.5 Awaryjny tryb pracy. Zasilacz awaryjny UPS650LCD nie współpracuje z zasilaczami komputerowymi, które posiadają funkcję APFC - aktywny poprawny współczynnik mocy. Offlinowy zasilacz UPS podaje napięcie i prąd o kształcie zbliżonym do trapezu, natomiast układ aktywnego PFC jest odpowiedzialny m.in.: za "dbanie" o to aby, napięcie i prąd miały kształt sinusoidy oraz były z sobą w fazie, co może powodować chwilowe zwarcie na zasilaczu komputerowym. Powoduje to przeciążenie UPS'a, dzięki temu mogą występować problemy z resetowaniem się komputera lub nagłym wyłączeniem zasilacza awaryjnego. UWAGA! Zasilacz awaryjny AT-UPS650LCD należy ładować przez 24 godziny przed pierwszą pracą na baterii w celu zwiększenia żywotności akumulatora. Przed podłączeniem AT-UPS-650-LCD do komputera, należy najpierw zainstalować na nim sterowniki.
Rys.6 Opakowanie. Rys.7 Akcesoria. |