Autorzy: Praca zbiorowa
Wydawca: Polski Związek Jeździecki
ISBN: 83-[zasłonięte]917-0-4 / 83-[zasłonięte]917-1-2 / 83-[zasłonięte]917-2-0
Rok wydania: 2003 / 2004 / 2005
Stron: 200 / 256 / 111
Oprawa: miękka
Wymiary: 15x21 cm
.
Część 1
Podstawowe wyszkolenie jeźdźca i konia
Podręcznik autoryzowany przez Polski Związek Jeździecki.
Jest adresowany do:
Oddawane do rąk czytelnika materiały szkoleniowe są tłumaczeniem 27 wydania obowiązującego w Niemczech podstawowego podręcznika dla szkoleniowców, zawodników i sędziów. Podręcznik Zasady jazdy konnej został wydany przez Niemiecką Federację Jeździecką. O wartości podręcznika świadczy osiągnięta liczba wydań. Tłumaczenie polskie dotyczy ostatniego wydania podręcznika, które jest najobszerniejszym spośród wszystkich wydań i zostało uzupełnione o doświadczenia wynikające z tak długiego okresu stosowania. Niemiecki Związek Jeździecki należy obecnie do jednej z największych organizacji sportowych, skupiającej tysiące członków z tysiącami zarejestrowanych koni. System szkoleniowy wypracowany w Niemczech w połączeniu z osiągnięciami hodowlanymi zaowocował wieloma najwyższej rangi sukcesami na arenie międzynarodowej. Tak więc przedstawione w opracowaniu podstawowe zasady szkolenia koni i jeźdźców zostały zweryfikowane przez praktykę i mogą być śmiało polecane do stosowania w codziennej praktyce przez wszystkich miłośników i użytkowników koni. Jest ono cennym współczesnym uzupełnieniem wielu pozycji, które pojawiły się w ostatnich dziesięciu latach na polskim rynku wydawniczym oraz prawie zapomnianych, ale znakomitych podręczników majora Leona Kona Jazda konna (1953) oraz majora Adama Królikiewicza Jeździec i koń w terenie i skoku (1958). Tłumaczenie powstało z inicjatywy Wacława Pruchniewicza - trenera, sędziego, szkoleniowca Polskiego Związku Jeździeckiego, który przez kilkanaście lat przebywał w Austrii i mógł dokładnie zapoznać się z systemem szkoleniowym obowiązującym w tym kraju, jak również w Niemczech, który prowadzi ich jeźdźców do sukcesów międzynarodowych.
Spis treści
1.Uwagi ogólne2.Podstawowe wyszkolenie jeźdźca3.Podstawowe ćwiczenia4.Podstawowe wyszkolenie konia5.Przygotowanie do uczestnictwa w zawodach
Część 2
Zaawansowane wyszkolenie jeźdźca i konia
Podręcznik adresowany do:
Otrzymujecie Państwo kolejną, drugą część podręcznika Zasady jazdy konnej poświęconą specjalistycznemu wyszkoleniu konia i jeźdźca w trzech podstawowych dyscyplinach sportu jeździeckiego - w ujeżdżeniu, skokach i wkkw. Jest to tłumaczenie najważniejszego opracowania szkoleniowego, Richtlinien fur Reiten und Fahren, wydanego przez Niemiecki Związek Jeździecki po raz pierwszy przed niemal 50 laty i ciągle uzupełnianego. Łączny nakład kolejnych wydań w Niemczech sięga setek tysięcy egzemplarzy. Pozycja ta uznawana jest obecnie za jeden z najlepszych na świecie podręczników teorii klasycznej jazdy konnej i jest tłumaczona na wiele języków. Również Polski Związek Jeździecki uznał jej wartość w kształceniu kadr szkoleniowych, niezbędnych dla rozwoju sportów konnych.
Pierwsza część ukazała się na rynku polskim z podtytułem - Podstawowe wyszkolenie jeźdźca i konia, druga zaś Zaawansowane wyszkolenie jeźdźca i konia. Obie części tworzą nierozerwalną całość. Pełne zrozumienie treści zawartych w II części wymaga dokładnego i szczegółowego przestudiowania I części podręcznika oraz znajomości innych zagadnień dziedziny hipologii, takich jak: anatomia, fizjologia, wychów i pielęgnacja, żywienie, psychologia, itp. Ponadto niezbędna jest podstawowa wiedza z zakresu teorii sportu.
Spis treści:
1. Ujeżdżenie
1.1 Uwagi ogólne
1.2 Zasady szkolenia
1.3 Zaawansowane ćwiczenia ujeżdżeniowe
1.4 Praca w ręku
1.5. Rozwiązywanie problemów szkoleniowych
1.6. Uczestnictwo w zawodach
1.7 Uwagi końcowe
2. Skoki przez przeszkody
2.1 Uwagi ogólne
2.2 Zasady szkolenia
2.3 Cele szkoleniowe i zawartość treningów
2.4 Rozwiązywanie problemów szkoleniowych
2.5 Uczestnictwo w zawodach
2.6 Uwagi końcowe
3. Wymagania i założenia w dyscyplinie WKKW
3.1 Uwagi ogólne
3.2. Plan szkolenia i treningu
3.3. Cele szkoleniowe i zawartość treningów
3.4. Uczestnictwo w zawodach WKKW
3.5. Roztrenowanie
3.6. Odpowiedzialność jeźdźca
Skorowidz
Część 3
Lonżowanie
Otrzymujecie Państwo kolejną, trzecią część podręcznika "Zasady jazdy konnej" poświęconą lonżowaniu. Zawiera on podstawowe zasady pracy z końmi na pojedynczej i na podwójnej lonży, z końmi trudnymi lub wymagającymi korekty, a także z końmi woltyżerskimi.
Jest to pierwszy na polskim rynku podręcznik traktujący tak wnikliwie problem lonżowania konia. Prawidłowe lonżowanie jest jednym z elementów wszechstronnego wyszkolenia konia. Pomaga również w doskonaleniu umiejętności jeździeckich, poprawianiu dosiadu i korygowaniu błędów. Niezależnie od rodzaju uprawianej dyscypliny jeździeckiej i stopnia zaawansowania jest sposobem na osiągnięcie wzajemnego zaufania i harmonii pomiędzy człowiekiem, a koniem.
1. Lonżowanie przy użyciu pojedynczej lonży
2. Praca na podwójnej lonży
3. Lonżowanie koni woltyżerskich
4. Praca na lonży z końmi trudnymi lub wymagającymi korekty
Kliknij tutaj: KONIE aby zobaczyć wszystkie książki o koniach !
kod[9008] sza[181391]