Podręcznik Zarys lekkoatletyki podejmuje takie zagadnienia jak metodyka nauczania, technika poszczególnych konkurencji, trening i organizacja zawodów. Książka przeznaczona jest dla studentów AWF.
Niniejszy podręcznik - "Zarys lekkoatletyki" jest uaktualnioną wersją podręcznika wydanego w 1992 r. Zachowano w nim (w większości) tytuły rozdziałów i podrozdziałów, przyjęto podobny układ treści, jednakże znacznie zmienionej i opracowanej przez poszerzony zespół autorów.
W lekkoatletyce, jako dyscyplinie sportu, stałe się coś zmienia, przekształca, unowocześnia. Każdy kolejny czteroletni okres olimpijski przynosi wiele nowych rozwiązań w zakresie metodyki nauczania, techniki, procesu treningowego a także przepisów rozgrywania poszczególnych konkurencji. Ta "żywotność" lekkoatletyki jest atrybutem jej stałego rozwoju.
W światowej i polskiej literaturze sportowej ukazało się w ostatnim czasie sporo oryginalnych pozycji traktujących o lekkoatletyce, wnoszących nowy zasób wiedzy o tej dyscyplinie sportu. Niektóre zawarte w nich rozwiązania znalazły odbicie w niniejszym opracowaniu. W głównej jednak mierze autorzy "Zarysu lekkoatletyki" pragną podzielić się z Czytelnikami własnymi wieloletnimi, praktycznymi doświadczeniami a także wynikami badań naukowych prowadzonych przez Zakład Lekkiej Atletyki AWF w Poznaniu. Zamiarem naszym jest zaprezentowanie racjonalnego spojrzenia na różne problemy lekkoatletyki, przedstawienie własnej interpretacji szeregu zjawisk dotyczących tej dyscypliny sportu, podjęcie próby uzasadnienia wielu przyjętych założeń i stwierdzeń poprzez odpowiedzi na pytania - "dlaczego tak jest" lub "dlaczego tak powinno być"?
Przekazujemy więc do rąk Szanownych Czytelników - głównie trenerów i instruktorów lekkoatletyki, nauczycieli i studentów wychowania fizycznego - tę nową pozycję w przekonaniu, że przyczyni się ona do bardziej efektywnych działań organizacyjnych, szkoleniowych i wychowawczych wśród młodych entuzjastów "królowej sportu".