Zapomniana przeszłość Upadek pomorskich majątków rolnych na przykładzie powiatu lęborskiego
Autor: Urlich Dorow
Ilość stron: 487
Książka jest nowa i nieużywana
FRAGMENTY RECENZJI:
"Kiedy czyta się przedmowę, czuje się rozgoryczenie poszkodowanego ze względu na dotychczasowe potraktowanie przez los. Widać jednak także presję usprawiedliwienia, prezentującą się w prawie każdym wierszu. [...] Wartość tego tomu tkwi głównie w tym, że stanowi świadectwo specyficznej kultury osób, o których mowa".
"Ten ważny tom nastraja pogodną nadzieją, ponieważ publikacje na temat wygnania są nadal aktualne i dzięki nim białe plamy w opisie Pomorza stają się mniejsze. [...] Wielostronny trud Dorowa przełamuje wieloletnie milczenie i zapomnienie tematu. Opublikowane po raz pierwszy relacje naocznych świadków nastrajają do smutnej zadumy".
O AUTORZE:
Ulrich Dorow urodził się w 1932 roku w Łebie. Matka, dziadkowie i dwóch młodszych braci Dorowa trafili do obozu dla uchodźców na wyspie Fehmarn w północnych Niemczech. On sam przebywał w tym czasie ze swym internatem w Holsztynie. Z najbliższymi udało mu się spotkać dopiero w połowie 1946 roku. Ojciec Dorowa powrócił z radzieckiej niewoli w 1955 roku.
Autor tej książki działa aktywnie w Zrzeszeniu Łebian (Bund der Lebaer). Jest to związek osób, które urodziły się i mieszkały w Łebie do 1945 roku. Celem tego stowarzyszenia jest pielęgnowanie ojczystych dóbr kulturowych oraz wspieranie powiązań z Łebą w duchu porozumienia między narodami.
W 2007 roku Burmistrz Miasta Łeby przyznał Ulrichowi Dorowowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta. W 2009 roku Prezydent Niemiec uhonorował go medalem za zasługi w tworzeniu porozumienia między narodami.
Spis treści:
Nota wydawnicza - 6
Przedmowa - 9
Rozdział I. Powiat lęborski
1. Położenie geograficzne - 19
2. Klimat - 20
3. Gospodarka - 22
4. Historia - 23
Rozdział II. Spojrzenie wstecz na rozwój rolnictwa - 39
1. Zasiedlanie majątków za czasów cesarskich - 52
2. Podział majątków w okresie Republiki Weimarskiej - 64
3. Powstanie nowych gospodarstw rolnych w okresie III Rzeszy - 81
Rozdział III. Sytuacja majątków 10 marca 1945 roku - 85
1. Majątki i ich właściciele - 93
2. Domeny państwowe i ich dzierżawcy - 304
Rozdział IV. Wkroczenie Armii Czerwonej - 312
Rozdział V. Relacje świadków - 323
Zakończenie - 448
Stara kobieta - 457
Moja ojczyzna - 459
Zamek Boncourt - 460
Podziękowanie - 462
Słowniczek - 463
Literatura - 467
Indeks nazw miejscowości - 471