Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

ZAPISKI Dziennik 1836 O RADZIE MIEJSKIEJ 1861-63

15-08-2014, 14:23
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 9.90 zł     
Użytkownik pomorze4
numer aukcji: 4487812008
Miejscowość koszalin
Wyświetleń: 1   
Koniec: 15-08-2014 13:53:57

Dodatkowe informacje:
Tematyka: Historia miast, regionów
Stan: Używany
Okładka: miękka
Rok wydania (xxxx): 1969
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

 

.


Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4 .

 

 WITAM NA MOJEJ AUKCJI

 

!

.

TELESFOR SZPADKOWSKI


ZAPISKI w WARSZAWCE

DZIENNIK GIMNAZJALISTY 1836—1839

WSPOMNIENIA O RADZIE MIEJSKIEJ 1861—1863

OPRACOWALI
ANNA I TOMASZ SZAROTOWIE
 
WROCŁAW — WARSZAWA — KRAKÓW
ZAKŁAD   NARODOWY   IM.   OSSOLIŃSKICH   —   WYDAWNICTWO
1969

...

fragment :

 " WYBORY  DO  RADY  MIEJSKIEJ
Komitet umiarkowanych przekonał się ostatecznie, że większość miasta, prawie całe miasto przyjmuje wybory; mniejszość zaś, bardziej krzykliwa niż liczna odrzuca takowe i przeszkadzać im zamierza. Korzy­stając komitet ze swego wpływu na czynności Magi­stratu, ułożył czas i kolej dla głosowania zgromadzeń wyborczych.
Podług tego w pierwszy dzień wyborów miał sta­nąć cyrkuł X, to jest ulica Nowy Świat i jej są­siednie. Ta część grodu w późniejszych czasach zabu­dowana, ludniejsza, zamożniejsza, oświeceńsza i swo­bodniejsza od wpływu zagorzałych swoim spokojem, powagą swoją i dobrą wolą będzie nauczającym przy­kładem dla innych miasta części.
Tegoż dnia mieli stanąć wyborcy cyrkułu II, do którego należy starsza część miasta zamieszkana przez rzemieślników, małych handlarzy i w połowie przez ludność izraelską41.
Magistrat przyjął ten program, podał za swój, na jego przedstawienie przyjęła Rada Administracyjna Królestwa i ogłosiła w swojej odezwie dnia 18 (30) sierpnia 1861 roku.
Komitet postanowił jeszcze spróbować, czy ustawy wyborczej zatwierdzonej przez cesarza nie będzie można uzupełnić i zmienić w praktyce, tak sobie, c ic h a c z e m, bez udziału najwyższej władzy. Podej­ście prawa, do którego niewola przymusza i tylko nie­wola usprawiedliwia.
Na pierwszą tego próbę wziął rzecz małą pozornie, a jednak wartości niemałej. Ustawa zastrzegła, ażeby każde zgromadzenie wyborcze, czyli każdy cyrkuł w mieście stanowił oddzielną całość, to jest wybierał do Rady jedynie z listy osób do tego cyrkułu należą­cych. Magistrat takie właśnie cyrkułowe listy wydru­kował. Komitet przeciwnie ułożył listę kandydatów z całej Warszawy jedną dla wszystkich cyrkułów. Pó­źniej udało mu się tę zmianę wprowadzić do urzędo­wej instrukcji dla wyborców ogłoszonej w gazetach dnia 23 sierpnia (4 września) 1861 roku jako czwarte rozwinięcie ukazu o radach. Cierpliwie i roz­tropnie zajdzie się dalej, nawet w Rosji.
Wybory naznaczone przez władze na dzień 23 wrze­śnia 1861 r. zbliżały się. Zagorzali do każdego kandy­data napisali oddzielne bezimienne listy, których da­ta, papier, koperty i pieczątki były jednakie. Zabra­niały one przyjmować udział w wyborach. Najwięcej dostało się tam „S y b e r y j c z y k o m" i „K a u k a sczykom", „niegdyś wspaniałym orłom szybującym pod samo wolności słońce, dziś orliskom o złamanych skrzydłach, stępionych dziobach i wypłowiałych oczach".
Pogróżki nie pomogły. Wybory dopełniono według listy komitetu umiarkowanych. W cyrkule X zgroma­dzili się wszyscy obecni w mieście wyborcy, było ich 835. Ich wybrani:
Zamoyski Andrzej, hrabia, głosami 821
Lewiński Jakub    „       816

Szpadkowski Telesfor    „        776
Otto Leopold    „        732
W cyrkule II wyborcy przybyli wszyscy :— osób 257, ich wybrani:
ksiądz Wyszyński Józef,    głosami 253
Hiszpański Stanisław    „       249
Helbich Adam    „       243
Grabowski Jan    „       241

Zadziwiające pilnością stawiennictwo i zadziwiają­ca zgodność w głosowaniu. Przez kilka miesięcy sa­mych tylko przygotowań do wyborów posunęliśmy się w obywatelskim wyrobieniu bardzo znacznie. Górą miasto stołeczne Warszawa! I przyznajmy •— górą ko­mitet umiarkowanych.
Co dni kilka wybierały inne cyrkuły i zgodnie, i według listy komitetu. Oto wybrani członkowie:
Boniewski Bonifacy48, ksiądz unicki Chałubiński Tytus49, lekarz Dybek Włodzimierz50, lekarz Frąckiewicz August51, profesor Gesundheit Izrael52 Grabowski Józef, inżynier Hiszpański Stanisław, szewc Kaszewski Kazimierz53, literat Krajewski Henryk54, adwokat Kronenberg Leopold, bankier Kwiatkowski Józef, kupiec Lewiński Jakub, b. generał polski Muklanowicz Henryk, geometra Nathanson Ignacy, kupiec Norwid Ksawery56, kupiec ..."

...

     ILOŚĆ STRON       _______________  198

     STAN KSIĄŻKI       _______________ DOBRY+ pieczątka , ex libris

     FORMAT KSIĄŻKI  _______________ 12 x 19

     FOTO zamieszczę po 20 – tej

 

 

 



 

 

 Zapraszam na inne moje aukcje.

 

 

NA ŻYCZENIE WYSTAWIAM RACHUNEK  

 


Towar wysyłam po wpłacie na konto


Książka zostaje wysłana odpowiednio zabezpieczona

Wysyłam na adres zarejestrowany w Allegro

 

Nie sprzedaję przedmiotów za granicę

 

Odbiór osobisty niemożliwy

Komentarz kupującemu wystawiam jako drugi

Początek Wiesław

proszę doliczyć koszty transportu



ZAPRASZAM DO LICYTACJI