Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

ZAPIS ŚWIATA TRAKTAT METAFIZYCZNY Wierzbicki

24-07-2014, 23:25
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 7 zł     
Użytkownik robinfinck
numer aukcji: 4424323971
Miejscowość Szczecin
Wyświetleń: 3   
Koniec: 24-07-2014 23:20:14

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
Okładka: twarda z obwolutą
Rok wydania (xxxx): 2009
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Zapis świata. Traktat metafizyczny

Autor: Wierzbicki Piotr
Wydawnictwo: Iskry
Oprawa: twarda w obwolucie
Liczba stron: 278
Format: 125x195

Rok wydania: 2009

Książka, idąc tropem starożytnych traktatów o naturze rzeczy, podejmuje próbę opisania świata w tym, co stanowi jego istotę i co go wyróżnia spośród wszystkich światów możliwych.
Spogląda nań nie w wycinkach, przyczynkach, lecz z lotu ptaka, widząc w nim o b i e k t osobliwy, egzotyczny, monstrualny. Jednym jego skrzydłem są martwe konstelacje Kosmosu, drugim żywe ludzkie ja; gdyby nie ono, istnienie świata nie dałoby się potwierdzić w żaden sposób i byłoby istnieniem bez znaczenia. Stąd rozdziały poświęcone jego talentom poznawczym i doświadczeniom egzystencjalnym (śmierci, narodzinom, pytaniu o sens) oraz Bogu, pojętemu jako hipotetyczny świata kontrapunkt.
Książka napisana została z blaskiem, można ją czytać jako dzieło literackie.

Spis rzeczy:
Prolog
Natura rzeczy
Partner świata
Istnienie
Nicość
Doświadczenia egzystencjalne
Boski samotnik
Świat jako monstrum
Epilog
Dodatek

O Autorze:
Piotr Wierzbicki, ur.1935 r. w Warszawie, ukończył polonistykę na UW. Debiutował w piśmie Współczesność (felietony muzyczne i eseje o poezji XX wieku). Przez dziesięć lat był nauczycielem polskiego. Karierę stałego felietonisty rozpoczął w tygodniku Literatura, a kontynuował w Tygodniku Powszechnym. Burzliwe czasy późnych lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych popchnęły go ku satyrze politycznej i publicystyce. Polemizuje z przeciwnikami i - równie ostro - z przyjaciółmi. W stanie wojennym internowany. Pasjonuje go zjawisko kłamstwa. Postuluje, aby nakaz moralny "Nie kłam!" uzupełnić równie ważnym przykazaniem "Nie daj się okłamać!". Manipulacja, wyrafinowana postać kłamstwa, stanowi nadal centralny przedmiot jego pisarstwa, gdy jako redaktor Gazety Polskiej wojuje na dwa fronty z policją politycznej poprawności i żandarmerią narodowo-katolicką. Po zamachu na Gazetę Polską wycofuje się z udziału w życiu publicznym. Nieprzerwanie, od pierwocin ze Współczesności po ostatnie felietony w Gazecie Wyborczej, kultywuje swe pasje muzyczne.
Ważniejsze książki: "Entuzjasta w szkole" (1977), "Cyrk" (1979), "Myśli staroświeckiego Polaka" (1985), "Struktura kłamstwa" (1986), "Życie z muzyką" (1993), "Upiorki" (1995), "Podręcznik Europejczyka" (1997), "Traktat o gnidach i cd." (1998), "Chopin. Portret muzyczny" (1999), "Mikrokosmos" (2002).


Zapraszam także na inne moje aukcje!