Zapasy i magazynowanie
Tom II Magazynowanie
Podręcznik do kształcenia w zawodzie technik logistyk
Autor: Aleksander Niemczyk
Oprawa: miękka
Ilość stron: 159
Wymiary: 17cm x 24 cm
Przekazujemy w Wasze ręce drugi tom podręcznika przygotowanego do nauki przedmiotu gospodarka zapasami i magazynem w zawodzie technik logistyk na poziomie technikum i szkoły policealnej.
W tomie pierwszym „Zapasy” poznaliście powody gromadzenia zapasów, zasady określania ich wielkości oraz modele uzupełniania zapasów. Teraz dowiecie się, jak efektywnie je przyjmować do magazynu, przechowywać i wydawać zgodnie z oczekiwaniami odbiorców.
Podręcznik obejmuje materiał przewidziany programem nauczania. Treść została podzielona na sześć rozdziałów. W pierwszym opisane są takie zagadnienia jak: funkcje, rodzaje i zadania magazynów, rodzaje zapasów i warunki ich przechowywania, jednostki ładunkowe i sposoby ich formowania, program magazynowania, odpowiedzialność w magazynie i nadzorowanie jego pracy. Rozdział drugi jest poświęcony zagospodarowaniu przestrzeni magazynu. W rozdziale trzecim omówiono m.in. procesy magazynowe: przyjmowanie, składowanie, kompletowanie i wydawanie. Czwarty rozdział dotyczy magazynowych systemów informatycznych. Opisano w nim: funkcjonalność systemów i możliwości wspomagania procesów magazynowania, wykorzystanie automatycznej identyfikacji z wykorzystaniem kodów kreskowych zgodnych z Systemem GS1. Przepisy bhp, ppoż. i ochrony środowiska oraz normy w magazynowaniu przybliżono w rozdziale piątym. W ostatnim opisano wydajność i koszty magazynowania.
Trudniejsze zagadnienia są wyjaśniane w postaci przykładów. Treść zilustrowano zdjęciami i rysunkami. Każdy podrozdział kończy się pytaniami kontrolnymi. Całość uzupełniają zadania do samodzielnego rozwiązania.
Podręcznik jest adresowany przede wszystkim do uczniów szkół kształcących w zawodzie technik logistyk. Dzięki praktycznemu podejściu autora do omawianych tematów książka może być także przydatna uczestnikom kursów logistycznych, którzy chcą pozyskać wiedzę z zakresu zagospodarowania przestrzeni magazynów i usprawnienia realizowanych w nich procesów.