Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

ZAMEK W NIEDZICY Alfred Majewski

11-06-2015, 16:44
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 8 zł     
Użytkownik rybik_cukrowy
numer aukcji: 5412910109
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 3   
Koniec: 11-06-2015 16:29:12

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
Okładka: miękka
Rok wydania (xxxx): 1987
Język: polski
Forma: album, atlas
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Witam na mojej aukcji, dziś mam do zaoferowania książkę:

 

 


"ZAMEK W NIEDZICY"

    


  Alfred Majewski

zdjęcia czarno białe (127 zdjęć) E. Rachwał


   

 

wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza w Krakowie 1987

wydanie I
stron: około 140.
stan książki: dostateczny (książka niestety dość mocno podniszczona, zwłaszcza okładka, co prawda wszystko trzyma się w całości ale okładka jest podklejona taśmą do reszty albumu a także na grzbiecie książki).

 

 

 

 

 

 

 



Album posiada 143 ryciny (zdjęcia, grafiki, rysunki), tekst oraz zdjęcia wydrukowane są na śliskim, grubym papierze (podobny do fotograficznego).

 

 

 

 

 

Młody inżynier architekt, świeżo upieczony absolwent Politechniki Lwowskiej (dyplom — grudzień 1932), efektownie wystartował w życie zawodowe: w jubileuszowym roku 250-lecia odsieczy wiedeńskiej objął kierownictwo robót konserwatorskich na zamku w Olesku, a więc tam, gdzie urodził się triumfator spod Wiednia — król Jan III Sobieski.

Ów, wtedy 25-letni architekt, nazwiskiem Alfred Majewski, dobrze się zapowiadał, choć nic nie wskazywało na to, że właśnie zamki — rezydencje i pałace, staną się treścią i wielką przygodą jego życia. Wierzył weń jego wychowawca i mistrz, ówczesny rektor Politechniki Lwowskiej — profesor Witold Minkiewicz. To właśnie on powierzył młodemu Alfredowi Majewskiemu — na początku jego drogi — tak odpowiedzialne zadanie. Równolegle z konserwacją Oleska, jako praktykant techniczny w służbie ratowania zabytków Rzeczypospolitej, zajął się inżynier Majewski odnową legendowego Zbaraża, zamku tarnopolskiego, i innych ważnych obiektów zabytkowych Podola.

Nadeszła wojna, Alfred Majewski pozostał wierny dewizie: gdy grzmią działa, milkną muzy. Nie pracował zawodowo, zamieszkał u rodziny żony pod Krakowem. Ani przez moment nie zwątpił, że jego umiejętności przydadzą się zaraz po wojnie, gdy krzepić przyjdzie nie tylko serca, ale i monumentalne zabytki. Wtedy, w nieludzkim czasie, żeby oderwać się od najczarniejszych myśli — szkicował, rysowat, snuł koncepcje. Marzył o "teatrze działań ogromnym".

Sny zaczęły się spełniać już w 1945 roku. Dwa powojenne lata spędził we Wrocławiu, jako komisarz rządowy, dyrektor Zrzeszenia Przedsiębiorstw Budowlanych. Czterdziestoletni inżynier Alfred Majewski stał na czele ludzi, którzy z gruzów dźwigali stolicę Dolnego Śląska.

W 1947 roku jego przedwojenny mistrz i mecenas — profesor Witold Minkiewicz, jako dyrektor Kierownictwa Odnowienia Zamku Królewskiego na Wawelu — wezwał swego ucznia na Wawelskie Wzgórze. Uczynił swoim zastępcą, a w 1951 roku rezygnując ze stanowiska z powodu wieku, wskazał ministrowi kultury — jako następcę. I tak się stało. Jeszcze w 1948 roku, w niedługi czas po przybyciu do Krakowa, Alfred Majewski podjął myśl, aby — oprócz sukcesywnej konserwacji Zamku Królewskiego na Wawelu — przyjść z pomocą innym zamkom obronnym południowo-wschodniej Polski. Wszak wszystkie te zamki są jakby dziećmi Wawelu, trudno je zatem pozostawić bez opieki. W tym celu stworzył koncepcję placówki, koncentrującej w jednym ręku wszelkie prace badawcze, dokumentacyjne i realizacyjne. Taką placówką stało się Kierownictwo Odnowienia Zamku Królewskiego na Wawelu.

I tak zaczął się romans Alfreda Majewskiego — i licznego zespołu oddanych tej wielkiej idei ludzi — z pomnikami polskiej historii z zamkami.

 

 

 

 

 

SPIS TREŚCI:


  • Wstęp — O przyjaźni dwóch Narodów
  • Związki zamku niedzickiego ze Spiszem
  • Dzieje zamku w Niedzicy
  • Opis zamku niedzickiego
  • Prace budowlano-konserwatorskie i badawcze w latach 1949—1982 w zamku w Niedzicy
  • Prace archeologiczne
  • Niedzica Castle

 

Bibliografia


 


 

 

 

 

 

Przed zalicytowaniem koniecznie zapoznaj się ze stroną "o mnie".

ODPOWIADAM NA WSZYSTKIE PYTANIA pisz na gg[zasłonięte]23279 lub dzwoń 889 [zasłonięte] 506.