Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

ZAMEK w MALBORK fortyfikacje Krzyżacy fosa mury

22-12-2014, 14:18
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 6.90 zł     
Użytkownik pomorze4
numer aukcji: 4892547409
Miejscowość koszalin
Wyświetleń: 10   
Koniec: 22-12-2014 13:48:31

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
Okładka: twarda
Rok wydania (xxxx): 1981
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

 

.

.


WITAM NA MOJEJ AUKCJI

 

!

bardzo liczne zdjęcia

.

ZAMEK w MALBORKU

.

WYDAWNICTWO SPORT i TURYSTYKA . WARSZAWA

OPRACOWANIE GRAFICZNE TADEUSZ KOBYŁKA

Redaktor techniczny
ANTONI MARYEWSKI

Korektor
TERESA ŚMIELEWICZ

...

...

fragmenty :

" ... Zamek Malborski wzniesiony w poło­wie drogi między Gdańskiem a Elblągiem miał uzupełniać strategiczną sieć zamków komturskich. Początkowo była to budow­la jednoczłonowa. W latach 1280—1285 dobudowano skrzydła — wschodnie i za­chodnie. Na koniec, w latach 1285—1300, skrzydło południowe zamknęło całość w czworobok. Ten regularny układ budowli z dziedzińcem wewnętrznym, wynikał z przeznaczenia jej na klasztor. Otaczające zamek mury obronne nadawały mu cha­rakter twierdzy. Ten najstarszy zamek malborski, nazwany później Zamkiem Wy­sokim, był prototypem późniejszych zam­ków komturskich wzniesionych w XIV wieku dla Krzyżaków, a także innych zamków na terenie Niżu Polskiego.
Konwent malborski liczył początkowo około 12 braci i był siedzibą komtura. W tej pierwotnie dwukondygnacyjnej bu­dowli była też sala jadalna, sala obrad i sypialnie. W narożu północno-wschodnim zamku mieściła się kaplica. Cały za­mek otoczono murami obwodowymi, któ­re umacniały wieże narożne. Wieża południowo-zachodnia, wysunięta poza obręb murów, łączyła funkcje obronne, obser-x wacyjne i sanitarne. Była ona połączona z budynkiem głównym, długim, krytym gankiem. Ten typ wieży występował rów­nież w innych zamkach krzyżackich (np. Toruń) i określa się go nazwą „gdanisko".
Zamek otoczono fosami i nawodnionymi kanałami od południa, wschodu i półno­cy. Strony zachodniej broniły wody Nogatu. Od północy znajdowało się wejście prowadzące poprzez zwodzony most i sil­nie fortyfikowaną bramę. Otwór ostrołukowej, zdobionej kamiennymi ciosami i ceglanym fryzem bramy usytuowano ukoś­nie w stosunku do osi dziedzińca. Był to powszechnie stosowany w tym czasie sy­stem obronny utrudniający atak. Brama ta, z oryginalnymi otworami machikuł do atakowania nieprzyjaciela kamieniami i gorącą smołą, zachowała się dotąd.
Członkowie Zakonu, zgodnie z syste­mem feudalnym, rozwarstwieni byli na braci-rycerzy, księży i braci służebnych, pochodzących z niższych warstw społecz­nych. Naczelną władzę w Zakonie spra­wował  wielki mistrz — obierany doży­wotnio na kapitule generalnej przez 13 elektorów. Władza wielkiego mistrza mia­ła charakter monarchiczny. Jego zastępcą w sprawach wojskowych był wielki mar­szałek. Ważne funkcje piastowali również wielki skarbnik, szpitalnik, wielki szatny i wielu innych. Z czasem, funkcje te sta­ły się godnościami tytularnymi. Organi­zacja wojskowa zakonu krzyżackiego opierała się na braciach-rycerzach, bra­ciach najemnych i żołnierzach zaciężnych. Przepisy regulowały bardzo szczegółowo ceremoniał i sposób walki. Bitwy pro­wadzono w szyku zwartym, uderzając gę­stymi szeregami. Rozkazy wydawano cho­rągwią, stąd też waga jaką jeszcze po la­tach przykładano do zdobycia chorągwi, mających znaczenie nie tylko prestiżowe. Nawet w czasie pokoju, na postojach, bez rozkazu nie wolno było zsiadać ani też dosiadać konia. Ogromnie ceniono konia i zbroję f rycerzowi dotkniętemu karą, po­za karą chłosty, odbierano konia i zbroję...."

....

....

" ... Tak więc do pierwszego, surowego klasztoru-twierdzy jakim był w XIII wie­ku Zamek Wysoki, włączono w XIV wie­ku kolejny, okazały obiekt Zamku Śred­niego. Spełniał on wymagania, jakie stwa­rzało usytuowanie w Malborku stolicy państwa krzyżackiego. Odtąd w zamku mieścił się rząd szeroko rozumianego kra­ju i władza miejscowa — komturia. Dla rozbudowanych agend tych władz nie wy­starczały jednakże dwa zamki. Wzniesio­no więc kolejny, trzeci zamek, nazwany później Zamkiem Niskim. Znalazły tam pomieszczenia obiekty gospodarcze: staj­nie, zbrojownia, kuźnia, magazyn oraz mieszkania dla służby. Cały ten kompleks zamkowy zamknięto wspólnym systemem fortyfikacyjnym, łącząc i sprzęgając w obrębie murów obronnych zamki i miasto Malbork. W zespole tym autonomicznymi częściami były zamki Wysoki i Średni, które otaczały odrębne linie fos i murów. Każdy z tych zamków wyposażony był w studnię, zapasy żywności i opału, za­pewniające przetrwanie nawet kilkulet­niego okresu oblężenia. Fakty te dobitnie świadczą o poczuciu izolacji ł niepewno­ści, jakiego doznawać tu musieli butni władcy zamku. Powierzchnia zajmowana przez zespół zamkowy wynosiła ponad 18 ha i była znacznie większa od po­wierzchni miasta Malborka.
W obrębie murów miejskich, przy pro­stokątnym rynku, znajdował się ratusz /wzniesiony w latach 1365—1380 ł prze­budowywany w latach 1457—1460. Rów­nolegle do rynku biegły ulice z domami podcieniowymi. Parafialny kościół miej­ski pod wezwaniem Sw. Jana notowany był w źródłach już w XIII wieku ... "
...

...

     ILOŚĆ STRON       _______________  110

     STAN KSIĄŻKI       _______________ DOBRY

     FORMAT KSIĄŻKI  _______________ 18 x 18

     FOTO zamieszczę po 20 – tej

 

 

 



 

 

 Zapraszam na inne moje aukcje.

 

 

NA ŻYCZENIE WYSTAWIAM RACHUNEK  

 


Towar wysyłam po wpłacie na konto


Książka zostaje wysłana odpowiednio zabezpieczona

Wysyłam na adres zarejestrowany w Allegro

 

Nie sprzedaję przedmiotów za granicę

 

Odbiór osobisty niemożliwy

Komentarz kupującemu wystawiam jako drugi

Początek Wiesław

proszę doliczyć koszty transportu



ZAPRASZAM DO LICYTACJI