Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

zamek szyfrowy retro kodowy nietypowy impulsator

11-04-2015, 22:31
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 98.40 zł     
Użytkownik nowoster
numer aukcji: 5231154522
Miejscowość Mrągowo
Wyświetleń: 24   
Koniec: 11-04-2015 21:51:36
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Elektroniczny zamek szyfrowy "RETRO" oparty jest na impulsatorze znanym również jako ekcoder lub enkoder, potencjometr cyfrowy, przetwornik obrotowo-impulsowy.

 

 

przykładowy filmiki z w formacie divx avi tuaj:
kod poprawny

kod niepoprawny


BUDOWA

Elektroniczny zamek szyfrowy "RETRO" oparty jest na impulsatorze, znanym również jako encoder lub enkoder, potencjometr cyfrowy, przetwornik obrotowo-impulsowy. Zastosowany (widoczny na zdjęciu) impulsator firmy BOURNS ma dodatkowo funkcję przycisku (switch). W trakcie kręcenia impulsatorem wyczuwalny jest lekki opór, a po przeskoczeniu kolejnej pozycji powstaje kombinacja impulsów określająca kierunek obrotów. Impulsator ma 24 impulsy (skoki) na obrót. Jako układ sterująco-wykonawczy zastosowany został mikrokontroler avr atmel ATTINY2313 z nieulotną pamięcią eeprom. Układ można zasilać poprzez zasilacz od +6 do +15V DC. Przy załączonym przekaźniku układ pobiera ok. 30mA (prąd zależy od napięcia zasilania), natomiast w stanie gotowości pobór prądu to poniżej 1mA.

ZASADA DZIAŁANIA

Przedstawiony zamek szyfrowy „Retro” działa na innej zasadzie niż typowe zamki oparte na klawiaturze numerycznej. Zasada jest bardzo podobna jak w zamkach mechanicznych stosowanych np. w sejfach starszego typu (jak na filmach, gdzie ktoś chce się włamać i nasłuchuje jak przeskakują mechanizmy :-).

KOD OTWIERAJĄCY

Aby otworzyć zamek należy wpisać do mikrokontrolera odpowiednią kombinacją impulsów. Fabryczna kombinacja jest następująca: -1, 2, -3, 4, -5. Oznacza to, że aby otworzyć zamek trzeba wykonać kolejno następujące czynności:

1. przekręcić gałkę o jeden impuls w lewo (-1),

2. przekręcić gałkę o 2 impulsy w prawo (2),

3. przekręcić gałkę o 3 impulsy w lewo (-3),

4. przekręcić gałkę o 4 impulsy w prawo (4),

5. przekręcić gałkę o 5 impulsów w lewo (-5),

6. nacisnąć przycisk (czyli gałkę impulsatora).

Kod zamka można dowolnie modyfikować. Może się na niego składać od dwóch do dziesięciu liczb w zakresie 1-127. Liczba cyfr (liczb od 1 do 127) może być dowolnie ustalona w przedziale od 1 do 10. Czyli kod może się składać np. z dwóch członów (np. -2 16) lub z np. 8 członów (np. -3 9 -14 3 -28 5 -2 123). Kod jest zapisywany w pamięci nieulotnej eeprom, co oznacza że po zaniku zasilania będzie on pamiętany.

Aby zmienić kod należy:

1. poprawnie wpisać aktualny kod,

2. następnie nacisnąć i przytrzymać ok. 6 s przycisk impulsatora, aż dioda LED zaświeci przez około 2 s na pomarańczowo, a następnie na czerwono (światło ciągłe),

3. zwolnić przycisk impulsatora – pojawi się jednosekundowe zielone światło,

4. wpisać nowy kod,

5. zatwierdzić kod wciśnięciem przycisku (bez przytrzymywania go).

Pojawienie się początkowo pulsującego pomarańczowego światła (na około 3 s), a następnie czerwonego (przez ok 1 s) oznacza poprawne zakończenie procesu zmiany kodu.

W przypadku gdy kod został zapomniany lub zaistniały jakieś inne okoliczności istnieje możliwość powrotu do ustawień fabrycznych poprzez zwarcie pinów zworki i odłączenie na chwilę zasilania.

DIODA INFORMACYJNA

Podstawowe informacje o stanie zamka przekazywane są za pośrednictwem diody LED:

1. dioda nie świeci – zamek czeka na wprowadzenie kodu

2. czerwone impulsy na diodzie – gałka przekręcana w lewoprawo

3. zielone impulsy na diodzie – gałka przekręcana w prawo

4. impuls czerwony o czasie ok. 1 s – wprowadzono zły kod

5. dioda świeci na zielono – wprowadzony kod jest poprawny (czas świecenia diody jest identyczny jak okres załączenia przekaźnika)

CZAS ZAŁĄCZENIA PRZEKAŹNIKA

Czas załączenia ustawiany jest za pomocą trzech zworek. Daje on możliwość wyboru jednej z ośmiu kombinacji czasu załączenia: od ułamka sekundy poprzez wielokrotność sekund do załączania przekaźnika na stałe. W przypadku zmiany czasu załączenia (poprzez zmianę kombinacji zworek) należy każdorazowo na chwilę odłączyć zasilanie celem aktualizacji ustawień. Gdy przekaźnik jest załączony w każdej chwili można go wyłączyć naciskając przycisk impulsatora.

ZASTOSOWANIE

Zastosowań zamka może być bardzo wiele, ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia. Zamek "RETRO" może np. zamykać barek z alkoholem :-) lub drzwi do skarbów :-), może również blokować np. jakieś urządzenie elektroniczne typu wieża, TV, komputer. Jeden otwór w panelu i mamy sprzętowe hasło.

ZALETY UKŁADU

  • małe wymiary,
  • prostota obsługi,
  • bezproblemowość montażu, Zamek sterowany jest niewielkim impulsatorem połączonym z płytką drukowaną długim przewodem (wersja z przewodem). Przewód można przedłużać nawet do kilku metrów, co daje możliwość montażu zamka i impulsatora w dwóch różnych oddalonych od siebie miejscach zamek schowany a impulsator elegancko wyeksponowany. Montaż na panelu czy płycie czołowej wymaga wykonania tylko jednego/dwóch otworów o średnicy ok. 3mm i 8 mm (dioda jest tylko elementem informacyjnym i nie musi być montowana). W drugiej wersji zamka impulsator jest zamontowany na stałe na płytce od strony druku. W ten sposób można montować cały układ do płytki czołowej (panelu). W obu wersja impulsator ma gwint przez co montaż jest bezproblemowy.
  • montaż w dowolny panel lub obudowę (odpowiednio duży)
  • nie rzuca się w oczy jak inne zamki (klawiaturowe czy w zamkniętych obudowach),
  • łatwość i niski koszt zmiany wyglądu poprzez wymianę gałki impulsatora.
  • bardzo duża liczba kombinacji do 10 do potęgi 127
  • dowolność w ustaleniu liczby wprowadzanych cyfr (liczb) (od 1 do 10). Dla przykładu w zamkach klawiaturowych liczba wprowadzanych cyfro jest np. 4. Nie można ustalić sobie np. 2 lub 3 wprowadzanych cyfr.
  • kody zapisywane w pamięci
  • możliwość powrotu do ustawień fabrycznych
  • obciążalność przekaźnika do 5A do 230V
  • do wyboru wersja z imulsatorem na przewodzie lub z impulsatorem zamontowanym na stałe

 

Jedyną „wadą” zamka jest wydłużony, w porównaniu do zamków klawiaturowych, czas wprowadzania kodu. Jednak użytkownik, samodzielnie decydując o sposobie zastosowania zamka, w większości przypadków nie będzie się śpieszył i zaakceptuje taką niedogodność.

 

Zamek szyfrowy jest złożony oraz przetestowany. Bez gałki. W gałkę (jako element estetyczny) należy zaopatrzyc się we własnym zakresie. Należy w mailu podać jaką wersję zamka wysłać (czy wersja z impulsatorem na przewodzie czy z impulsatorem zamontowanym na stałe).

 

zdjęcie z opisem:

(kliknij aby powiększyć)

W razie jakichkolwiek pytań proszę o kontakt email ([zasłonięte]@nowoster.pl).



odwiedź również : www.pwmled.pl


Zobacz inne moje aukcje może jest coś czego szukasz.