Elektroniczny zamek szyfrowy "RETRO" oparty jest na impulsatorze znanym również jako ekcoder lub enkoder, potencjometr cyfrowy, przetwornik obrotowo-impulsowy.
przykładowy filmiki z w formacie divx avi tuaj: http://www.browarec.com/index_files/video/zamek retro kod poprawny.avi
http://www.browarec.com/index_files/video/zamek retro kod niepoprawny.avi
Wysyłka w przeciągu 1-3 dni. Jeżeli nie zależy na szybkiej wysyłce to mogę wystawić taniej 30% i wysyłka w przeciągu 7-14 dni.
BUDOWA
Elektroniczny zamek szyfrowy "RETRO" oparty jest na impulsatorze, znanym również jako encoder lub enkoder, potencjometr cyfrowy, przetwornik obrotowo-impulsowy. Zastosowany (widoczny na zdjęciu) impulsator firmy BOURNS ma dodatkowo funkcję przycisku (switch). W trakcie kręcenia impulsatorem wyczuwalny jest lekki opór, a po przeskoczeniu kolejnej pozycji powstaje kombinacja impulsów określająca kierunek obrotów. Impulsator ma 24 impulsy (skoki) na obrót. Jako układ sterująco-wykonawczy zastosowany został mikrokontroler avr atmel ATTINY2313 z nieulotną pamięcią eeprom. Układ można zasilać poprzez zasilacz od +6 do +15V DC. Przy załączonym przekaźniku układ pobiera ok. 30mA (prąd zależy od napięcia zasilania), natomiast w stanie gotowości pobór prądu to poniżej 1mA.
ZASADA DZIAŁANIA
Przedstawiony zamek szyfrowy „Retro” działa na innej zasadzie niż typowe zamki oparte na klawiaturze numerycznej. Zasada jest bardzo podobna jak w zamkach mechanicznych stosowanych np. w sejfach starszego typu (jak na filmach, gdzie ktoś chce się włamać i nasłuchuje jak przeskakują mechanizmy :-).
KOD OTWIERAJĄCY
Aby otworzyć zamek należy wpisać do mikrokontrolera odpowiednią kombinacją impulsów. Fabryczna kombinacja jest następująca: -1, 2, -3, 4, -5. Oznacza to, że aby otworzyć zamek trzeba wykonać kolejno następujące czynności:
1. przekręcić gałkę o jeden impuls w lewo (-1),
2. przekręcić gałkę o 2 impulsy w prawo (2),
3. przekręcić gałkę o 3 impulsy w lewo (-3),
4. przekręcić gałkę o 4 impulsy w prawo (4),
5. przekręcić gałkę o 5 impulsów w lewo (-5),
6. nacisnąć przycisk (czyli gałkę impulsatora).
Kod zamka można dowolnie modyfikować. Może się na niego składać od dwóch do dziesięciu liczb w zakresie 1-127. Liczba cyfr (liczb od 1 do 127) może być dowolnie ustalona w przedziale od 1 do 10. Czyli kod może się składać np. z dwóch członów (np. -2 16) lub z np. 8 członów (np. -3 9 -14 3 -28 5 -2 123). Kod jest zapisywany w pamięci nieulotnej eeprom, co oznacza że po zaniku zasilania będzie on pamiętany.
Aby zmienić kod należy:
1. poprawnie wpisać aktualny kod,
2. następnie nacisnąć i przytrzymać ok. 6 s przycisk impulsatora, aż dioda LED zaświeci przez około 2 s na pomarańczowo, a następnie na czerwono (światło ciągłe),
3. zwolnić przycisk impulsatora – pojawi się jednosekundowe zielone światło,
4. wpisać nowy kod,
5. zatwierdzić kod wciśnięciem przycisku (bez przytrzymywania go).
Pojawienie się początkowo pulsującego pomarańczowego światła (na około 3 s), a następnie czerwonego (przez ok 1 s) oznacza poprawne zakończenie procesu zmiany kodu.
W przypadku gdy kod został zapomniany lub zaistniały jakieś inne okoliczności istnieje możliwość powrotu do ustawień fabrycznych poprzez zwarcie pinów zworki i odłączenie na chwilę zasilania.
DIODA INFORMACYJNA
Podstawowe informacje o stanie zamka przekazywane są za pośrednictwem diody LED:
1. dioda nie świeci – zamek czeka na wprowadzenie kodu
2. czerwone impulsy na diodzie – gałka przekręcana w lewoprawo
3. zielone impulsy na diodzie – gałka przekręcana w prawo
4. impuls czerwony o czasie ok. 1 s – wprowadzono zły kod
5. dioda świeci na zielono – wprowadzony kod jest poprawny (czas świecenia diody jest identyczny jak okres załączenia przekaźnika)
CZAS ZAŁĄCZENIA PRZEKAŹNIKA
Czas załączenia ustawiany jest za pomocą trzech zworek. Daje on możliwość wyboru jednej z ośmiu kombinacji czasu załączenia: od ułamka sekundy poprzez wielokrotność sekund do załączania przekaźnika na stałe. W przypadku zmiany czasu załączenia (poprzez zmianę kombinacji zworek) należy każdorazowo na chwilę odłączyć zasilanie celem aktualizacji ustawień. Gdy przekaźnik jest załączony w każdej chwili można go wyłączyć naciskając przycisk impulsatora.
ZASTOSOWANIE
Zastosowań zamka może być bardzo wiele, ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia. Zamek "RETRO" może np. zamykać barek z alkoholem :-) lub drzwi do skarbów :-), może również blokować np. jakieś urządzenie elektroniczne typu wieża, TV, komputer. Jeden otwór w panelu i mamy sprzętowe hasło.
ZALETY UKŁADU
Jedyną „wadą” zamka jest wydłużony, w porównaniu do zamków klawiaturowych, czas wprowadzania kodu. Jednak użytkownik, samodzielnie decydując o sposobie zastosowania zamka, w większości przypadków nie będzie się śpieszył i zaakceptuje taką niedogodność.
Zamek szyfrowy jest złożony oraz przetestowany. Bez gałki. W gałkę (jako element estetyczny) należy zaopatrzyc się we własnym zakresie. Należy w mailu podać jaką wersję zamka wysłać (czy wersja z impulsatorem na przewodzie czy z impulsatorem zamontowanym na stałe).
W razie jakichkolwiek pytań proszę o kontakt email ([zasłonięte]@wp.pl).
Satysfakcja gwarantowana albo zwrot pieniędzy.
Jeżeli układ nie spełni oczekiwań to w ciągu dwóch tygodni od otrzymania można go odesłać bez podawania przyczyny. Kwota zostanie zwrócona pomniejszona o koszty wysyłki.
Sterownik jest przetestowany - używany w pełni sprawny (działający). Nie jest sprzedawany jako nowy.
opis układu tutaj: www.browarec.com
Zobacz inne moje aukcje może jest coś czego szukasz.