nowoster
wita na aukcji
KONTAKT
gg[zasłonięte]15188
[zasłonięte]@nowoster.pl
WPŁATA NA
mbank
WYSYŁKA
list polecony priorytetowy 12,30zł
Za wysyłkę płacisz tylko raz, niezależnie od liczby zakupionych przedmiotów. Wysyłka następuje w ciągu 1-3 dni roboczych po zaksięgowaniu płatności na moim koncie bankowym lub informacji mailowej o pobraniu (w większości przypadków wysyłka już następnego dnia). Czasami z przyczyn losowych czas ten może się wydłużyć, o czym poinformuję w mailu. Przedmioty zabezpieczone są przed uszkodzeniem w trakcie transportu (np. koperty bąbelkowe).
UWAGA 1
Sterownik jest złożony oraz przetestowany - używany, w pełni sprawny (działający). W zestawie nie ma serca. Jest to sam sterownik.
UWAGA 2
Treść aukcji oraz zamieszczone zdjęcia stanowią jednocześnie "dokumentację techniczną" sterownika. Proszę ją skopiować i zapisać!
UWAGA 3
Zobacz inne moje aukcje - może jest coś czego szukasz! Na pozostałych aukcjach oferuję inne sterowniki diod LED.
Zamek jedno przyciskowy (na 1 przycisk)
Zamek szyfrowy jednoprzyciskowy może być sterowany przez dowolny przyciski (switch, przełączniki monostabilne) zwierny. Układem sterująco-wykonawczym jest mikrokontroler avr atmel ATTINY2313 z nieulotną pamięcią eeprom. Układ można zasilać poprzez zasilacz od 6 do 15V DC. Przy załączonym przekaźniku układ pobiera ok. 70mA. Natomiast w stanie gotowości pobór prądu jest poniżej 1mA. Układ posiada sprzętową i programowa filtrację przeciw drganiom styków przycisków.
Przedstawiony zamek szyfrowy działa na innej zasadzie niż typowe zamki oparte na klawiaturze numerycznej.
Opis sterownika
Aby wprowadzić nowy kod zamka należy wpisać do mikrokontrolera odpowiednią kombinacją impulsów o określonych czasach.
- naciskamy i trzymamy przycisk ustalonego kodu
- naciskamy przycisk wprowadzania kodu odblokowującego i trzymamy przez czas X1
- puszczamy przycisk wprowadzania kodu odblokowującego przez czas Y1
- naciskamy przycisk wprowadzania kodu odblokowującego i trzymamy przez czas X2
- puszczamy przycisk wprowadzania kodu odblokowującego przez czas Y2
- naciskamy przycisk wprowadzania kodu odblokowującego i trzymamy przez czas X3
- aby zakończyć wprowadzanie kodu to puszczamy przycisk wprowadzania ustalonego kodu po czasie większym od 5 sekund (np. 6-7 sekund). Czyli po puszczeniu przycisku kodu odblokowującego czekamy jeszcze ponad 5 sekund zanim puścimy przycisk kodu wprowadzania do pamięci. Po puszczeniu przycisku kod już jest zapamiętany.
Zawsze sekwencję wprowadzania kodu kończymy na czasie X. Czas Y nie może być większy niż 5s. Czas 5s to jest ustalony fabrycznie czas po którym zamek sprawdza poprawność kodu. Liczba czasów jaką można wprowadzić jest do 20 (X+Y<20). Praktycznie nie będzie przekraczał kilku.
Aby wprowadzić kod do otwarcia zamka należy wpisać do mikrokontrolera odpowiednią kombinacją impulsów o określonych czasach.
- naciskamy i trzymamy przycisk wprowadzania kodu odblokowującego przez czas X1 z tolerancją ustaloną potencjometrem
- puszczamy przycisk wprowadzania kodu odblokowującego przez czas Y1 z tolerancją ustaloną potencjometrem
- naciskamy i trzymamy przycisk wprowadzania kodu odblokowującego przez czas X2 z tolerancją ustaloną potencjometrem
- puszczamy przycisk wprowadzania kodu odblokowującego przez czas Y2 z tolerancją ustaloną potencjometrem
- naciskamy i trzymamy przycisk wprowadzania kodu odblokowującego przez czas X3 z tolerancją ustaloną potencjometrem
- puszczamy przycisk i czekamy 5s. Czas ten ustalony fabrycznie jest znacznikiem do porównania kodu wprowadzonego i zapamiętanego. Jeżeli kod się zgadza z tolerancją ustaloną potencjometrem montażowym to zostanie załączony przekaźnik.
- wyłączenie przekaźnika następuje po chwilowym naciśnięciu przycisku (i puszczeniu). Naciśnięcie to jest tylko aby wyłączyć przekaźnik.
Czas Y nie może być większy jak 5s bo czas ten jest znacznikiem do zakończenia wprowadzania kodu. Sekwencję wprowadzania zawsze kończymy na czasie X po tym czasie jest odczekiwanie 5s na porównanie kodu. Czas 5s jest po to aby jeszcze mieć szanse na wprowadzenie czasu X. Jeżeli w którymś momencie podczas wprowadzania kodu zostanie przekroczony czas Y powyżej 5s to sterownik uzna za zakończone wprowadzanie kodu i porówna kody (wprowadzony i zapamiętany). W sterowniku można zaprogramować do 20 czasów. Może to być 3 a może być i 13. Dlatego też po zakończeniu należy odczekać 5s na porównaniu kodu. Różna liczba czasów jak i same czasy jeżeli nie będą się zgadzały to zamek nie zostanie otwarty.
Zdjęcie
Kliknij zdjęcie, aby powiększyć.
Podsumowanie
Zastosowań zamka może być bardzo wiele, ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia. Zamek z dwoma przyciskami może np. zamykać barek z alkoholem :-) lub drzwi do skarbów :-), może również blokować np. jakieś urządzenie elektroniczne typu wieża, TV, komputer. Jeden otwór w panelu i mamy sprzętowe hasło.
Zalety układu
- małe wymiary, zwarta budowa,
- bardzo łatwe sterowanie, tylko za pomocą jednego dowolnego przycisku zwiernego,
- bezproblemowość montażu,
- zasilanie poprzez dowolny zasilacz DC od 7 do 25V,
- kod zapamiętywany w nieulotnej pamięci eeprom (wszystko zapamiętywane nawet po zaniku zasilania),
- do 20 czasów
- czas puszczenia przycisku (Y) do 5s. Czas naciśnięcia (X) do 10s.
- wyjścia i wejścia wyprowadzone poprzez złącza terminal block,
- regulacja tolerancji czasowej kodu (dla osób precyzyjnie wprowadzających to mała tolerancja wskazana)
- zaimplementowany sprzętowy i programowy układ gaszenia drgań styków przycisków
- zadziałanie przekaźnika aż do wyłączenia przyciskiem
- nie rzuca się w oczy jak inne zamki (klawiaturowe czy w zamkniętych obudowach),
- łatwość i niski koszt zmiany wyglądu poprzez wymianę przycisków.
Zamek sterowany jest przyciskiem (lub przyciskami), które mogą być połączone z płytką drukowaną nawet długimi przewodami. Daje to możliwość montażu zamka i przycisków w dwóch różnych, oddalonych od siebie miejscach: zamek schowany, a przyciski elegancko wyeksponowane. Montaż na panelu czy płycie czołowej wymaga wykonania tylko jednego otworu o średnicy ok. 6-8 mm lub innym w zależności od rodzaju przycisku. Można użyć również przełączników, przycisków na typowe puszki instalacyjne (przyciski dzwonkowe).
Oprócz zalet takie rozwiązanie posiada jedną wadę. Mianowicie przy zamkach klawiaturowych czas wstukania kodu z czterech cyfr zajmuje ok. 1-2 s. Tutaj natomiast czas ten, w zależności od użytych czasów, jest przynajmniej kilkukrotnie razy dłuższy. Decydując się na ten typ zamka użytkownik akceptuje taką niedogodność.
Uwaga. Sterownik na tej aukcji sprzedawany bez obudowy.
opis sterownika również na www.pwmled.pl