ZAMEK SZYFROWY 2 PRZYCISKI KODOWY NIETYPOWY ŁATWY
Budowa
Zamek szyfrowy dwuprzyciskowy może być sterowany przez dowolne dwa przyciski (switch, przełączniki monostabilne) zwierne. Układem sterująco-wykonawczym jest mikrokontroler avr atmel ATTINY2313 z nieulotną pamięcią eeprom. Układ można zasilać poprzez zasilacz od 6 do 15V DC. Przy załączonym przekaźniku układ pobiera ok. 70mA. Natomiast w stanie gotowości pobór prądu jest poniżej 1mA.Układ posiada sprzętową i programowa filtrację przeciw drganiom styków przycisków.
Zasada działania
Przedstawiony zamek szyfrowy działa na innej zasadzie niż typowe zamki oparte na klawiaturze numerycznej.
Objaśnienia:
- przycisk 1 - jest to przycisk podłączony między wejściem L (minus przed cyfrą/liczbą z kodu) a masą,
- przycisk 2 - jest to przycisk podłączony między wejściem R a masą.
Zdjęcie i filmiki poglądowe
Filmiki prezentacyjne w formacie .avi (divx)
Filmik 1 - kod poprawny
Filmik 2 - kod niepoprawny
Kliknij, aby powiększyć!
Kod otwierający
Aby otworzyć zamek należy wpisać do mikrokontrolera odpowiednią kombinacją impulsów. Fabrycznie zaimplementowana jest kombinacja -1,2,-3,4,-5.
Otwarcie zamka odbywa się w następujących krokach:
- jednokrotne naciśnięcie przycisku 1,
- dwukrotne naciśnięcie przycisku 2,
- trzykrotne naciśnięcie przycisku 1,
- czterokrotne naciśnięcie przycisku 2,
- pięciokrotne naciśnięcie przycisku 1,
- jednoczesne wciśnięcie obu przycisków (sprawdzenie poprawności kodu i otwarcie zamka).
Kod otwierający można dowolnie zmieniać, przestrzegając następujących zasad: cyfry/liczby kodu muszą mieścić się w zakresie od -127 do 127 (racjonalnie: nie wychodzić poza zakres od -9 do 9), a liczba cyfr/liczb w kombinacji musi być nie może być mniejsza niż 2 i większa niż 10. Kod jest zapisywany w pamięci nieulotnej eeprom, co oznacza że po zaniku zasilania będzie on pamiętany.
Impuls kodu następuje po puszczeniu przycisku. Podczas wciśnięcia nic się nie dzieje, dopiero zwolnieniu przycisku generuje impuls kodu i dioda LED świeci odpowiednim kolorem.
Aby zmienić kod należy:
- poprawnie wpisać aktualny kod,
- następnie jednocześnie nacisnąć i przytrzymać ok. 6 s obydwa przyciski, aż dioda LED zaświeci przez około 2 s na pomarańczowo, a następnie na czerwono (światło ciągłe),
- zwolnić przyciski – pojawi się jednosekundowe zielone światło,
- wpisać nowy kod,
- zatwierdzić kod jednoczesnym wciśnięciem obu przycisków (bez przytrzymywania ich).
Pojawienie się początkowo pulsującego pomarańczowego światła (na około 3 s), a następnie czerwonego (przez ok 1 s) oznacza poprawne zakończenie procesu zmiany kodu.
W przypadku, gdy kod został zapomniany lub zaistniały jakieś inne okoliczności istnieje możliwość powrotu do ustawień fabrycznych poprzez zwarcie pinów zworki i odłączenie na chwilę (ponad 10s, aby kondesator elektrolityczny się rozładował) zasilania.
Dioda informacyjna
Informacje o stanie zamka wyświetla dwukolorowa dioda LED:
- dioda nie świeci – zamek czeka na wprowadzenie kodu,
- czerwone impulsy na diodzie - wciskany przycisk 1,
- zielone impulsy na diodzie - wciskany przycisk 2,
- impuls czerwony o czasie ok. 1s - wprowadzony zły kod,
- dioda świeci na zielono - wpisany poprawny kod, zostaje załączony przekaźnik (dioda będzie świecić na zielono tyle czasu, ile będzie załączony przekaźnik)
Czas załączenia przekaźnika
Czas załączenia ustawiany jest za pomocą trzech zworek. Daje on możliwość wyboru jednej z ośmiu kombinacji czasu załączenia: od ułamka sekundy poprzez wielokrotność sekund do załączania przekaźnika na stałe. Kiedy przekaźnik jest załączony można w każdej chwili wyłączyć go naciskając oba przyciski. W przypadku zmiany czasu załączenia (poprzez zmianę kombinacji ustawienia trzech zworek) należy każdorazowo na chwilę odłączyć zasilanie celem aktualizacji ustawień.
Zastosowanie
Zastosowań zamka może być bardzo wiele, ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia. Zamek z dwoma przyciskami może np. zamykać barek z alkoholem :-) lub drzwi do skarbów :-), może również blokować np. jakieś urządzenie elektroniczne typu wieża, TV, komputer. Dwa otwory w panelu i mamy sprzętowe hasło.
Zalety układu
- małe wymiary, zwarta budowa,
- bardzo łatwe sterowanie, tylko za pomocą dwóch dowolnych przycisków zwiernych,
- bezproblemowość montażu,
- zasilanie poprzez dowolny zasilacz DC od 7 do 25V,
- kod zapamiętywany w nieulotnej pamięci eeprom (wszystko zapamiętywane nawet po zaniku zasilania),
- wybór długości kodu (od 2 do 10 cyfr/liczb),
- duży (od -127 do 127)zakres liczb,
- wyjścia i wejścia wyprowadzone poprzez złącza terminal block,
- dwukolorowa informacyjna dioda LED,
- zaimplementowany sprzętowy i programowy układ gaszenia drgań styków przycisków
- wybór czasu zadziałania przekaźnika (3 zworki),
- nie rzuca się w oczy jak inne zamki (klawiaturowe czy w zamkniętych obudowach),
- łatwość i niski koszt zmiany wyglądu poprzez wymianę przycisków.
- Zamek sterowany jest dwoma przyciskami, które mogą być połączone z płytką drukowaną nawet długimi przewodami. Daje to możliwość montażu zamka i przycisków w dwóch różnych, oddalonych od siebie miejscach: zamek schowany, a przyciski elegancko wyeksponowane. Montaż na panelu czy płycie czołowej wymaga wykonania tylko dwóch/trzech otworów o średnicy ok. 6-8 mm (dioda jest tylko elementem informacyjnym i nie musi być montowana).
Oprócz zalet takie rozwiązanie posiada jedną wadę. Mianowicie przy zamkach klawiaturowych czas wstukania kodu z czterech cyfr zajmuje ok. 1-2 s. Tutaj natomiast czas ten, w zależności od użytych cyfr/liczb, jest przynajmniej 2-3 razy dłuższy. Decydując się na ten typ zamka użytkownik akceptuje taką niedogodność.
Odwiedź również: www.pl.browarec.com