Wydawnictwo: Zakład Wydawniczy NOMOS
Okładka: miękka
Ilość stron: 162
Wymiary: A5 stoj. 145 mm x 205 mm
Rok wydania: 2008
ISBN:[zasłonięte]978-83490-50-1
Próby rozwiązania zagadki pamięci podejmowane są od tysiącleci. Badamy pamięć narzędziami psychologii, psychiatrii, antropologii, socjologii, informatyki, biochemii, filozofii, religii. Jednak pewnych zjawisk z nią związanych nie umiemy wyjaśnić. I tak naprawdę nadal nie wiemy czym ona jest. Ta książka podejmuje nieco inną próbę. To próba pokazania uniwersalności mówienia o pamięci. Uniwersalności, która objawia się w potrzebie pytania o to co duchowe, co tajemnicze, niezbadane; w pewnej stale obecnej i niezamierzonej skłonności.
(...)
Ulicą idzie człowiek, nagle chce sobie coś przypomnieć. Zwalnia wówczas, czasem zamyka oczy, zasłania je rękami, dotyka czubkami palców nasady nosa lub czoła. Czasem zatrzymuje się. A jeśli chce zapomnieć? Jeśli właśnie przydarzyło mu się coś przykrego? Wtedy przyspiesza, biegnie nawet. Dla Milana Kundery istnieje w tym związek między pamięcią i powolnością, szybkością i zapomnieniem. Platon nazwałby to relacją pomiędzy pamięcią i duszą, zapomnieniem i ciałem. Według Platona ciało rozprasza, powoduje zapomnienie. Dusza natomiast przechowuje pamięć. Dlatego ten człowiek zwalnia, przystaje, zamyka oczy. Usiłuje zwrócić wszystkie swoje myśli do swojego wnętrza. Tam gdzie jest pamięć.
Aleksandra Burek - filozof kultury, grecystka. doktor nauk humanistycznych. wykłada na Gender Studies Uniwersytetu Warszawskiego, pełni funkcję dziekana wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych w Wyższej Szkole Komunikowania, Politologii i Stosunków międzynarodowych w Warszawie. W centrum jej zainteresowań badawczych znajduje się problematyka filozoficznych, kulturowych i politycznych aspektów pamięci oraz zagadnienia psychoanalitycznej interpretacji przyczyn konfliktów etnicznych. Zajmuje się teorią reportażu i jego miejscem w kulturze współczesnej. Jest wolontariuszką Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych ITAKA.