Zakon Rycerzy i Szpitalników świętego Łazarza z Jerozolimy (łac. Ordo Militaris et Hospitalis Sancti Lazari Hierosolymitani), potoczne nazwy: lazaryci, łazarzyści, lazarianie - jedna z najstarszych chrześcijańskich instytucji szpitalnych w skład której wchodzą duchowni przeorzy i kapelani oraz kawalerowie i damy, będący świeckimi członkami, oddanymi życiu w zgodzie z zasadami chrześcijańskiej wiary i miłosierdzia wobec innych. [...] Faktycznie zakon został założony w Ziemi Świętej podczas I wyprawy krzyżowej w 1098 przez Gérarda de Martigues, zwierzchnika wszystkich instytucji szpitalnych w Jerozolimie. Zakon swą nazwę wziął od biblijnego Łazarza, patrona trędowatych, i jemu dedykował większość swych szpitali i kościołów. Z początku był to zakon szpitalny, konieczna jednak stała się ochrona hospicjów przed niewiernymi i rabusiami, dlatego została utworzona milicja złożona z trędowatych rycerzy-pacjentów, u których choroba nie była jeszcze zbyt zaawansowana, (później jednak zbrojne ramię zakonu tworzyli także zdrowi rycerze). W większości byli to rycerze zakonów joannitów i bożogrobców, później także templariusze. Uczyli oni lazarytów sztuki walki, przez co stali się odpowiedzialni za przekształcenie zgromadzenia w zakon rycerski. Pierwsza wzmianka jako o zakonie militarnym pochodzi z 1154 r. [...] W 1999 komandorem Polski został Krzysztof Konstanty książę Radziwiłł, GCLJ-J. (http://pl.wikipedia.org/wiki/Zakon_Rycerzy_św._Łazarza)
Wspólcześnie jedną ze struktur związanych z Zakonem jest Międzynarodowy Korpus Świętego Łazarza (Corps Saint Lazare International) - niezależne stowarzyszenie prowadzące aktywną działalność charytatywną i medyczną. Powstało ono w celu stworzenia struktury ułatwiającej współpracę różnych organizacji charytatywnych Zakonu Świętego Łazarza z Jerozolimy i lepszej koordynacji wszystkich działań międzynarodowych. Centrala Korpusu mieści się w Austrii, a jego struktury rozsiane są po wszystkich kontynentach. Na przełomie 2009/2010 r. władze Polskiej Jurysdykcji Wojskowego i Szpitalnego Zakonu Świętego Łazarza z Jerozolimy nawiązały kontakt z Międzynarodowym Korpusem Świętego Łazarza, w efekcie czego formalnie utworzono polskie struktury CSLI. (http://pl.wikipedia.org/wiki/Międzynarodowy_Korpus_Świętego_Łazarza)
18 marca 2011 r. Krzysztof Konstanty książę Radziwiłł jako Baliw Polski Wojskowego i Szpitalnego Zakonu Świętego Łazarza z Jerozolimy i Ambasador Międzynarodowego Korpusu Świętego Łazarza w Polsce wydał Dekret nr 59/2011 postanawiający "zalecić wykonanie Medalu Subkorpusu Dolnośląskiego Międzynarodowego Korpusu świętego Łazarza, zatwierdzając równocześnie wzór odznaczenia, uchwałę w sprawie ustanowienia i regulamin jego nadawania określony w Decyzji Dolnośląskiego Komendanta Regionalnego Międzynarodowego Korpusu Świętego Łazarza nr 01/2011 z 6 stycznia y 2011 r." Medal jest odznaczeniem trójstopniowym. Projekt medalu wykonał Norbert Wójtowicz.
Opis medalu:
1. Kształt i wymiary: Okrągły medal o średnicy 36,00 mm.
2. Materiał: Odznaczenie wykonane jest z metalu wykończonego w trzech wersjach kolorystycznych: złotej, srebrnej i brązowej.
3. Strona czołowa: Centralnie umieszczone godło Międzynarodowego Korpusu Świętego Łazarza, wokół którego rozmieszczone koncentrycznie dwie linie napisu: pierścień zewnętrzny zawiera napis „CORPS SAINT LAZARE INTERNATIONAL”, a pierścień wewnętrzny „SUBCORPS LOWER SILESIAN VOIVODESHIP”. U dołu napisy rozdzielone są krzyżem.
4. Strona odwrotna: Dwie dłonie w uścisku, a poniżej rozmieszczone w czterech poziomych rzędach łaciński napis „SI VITAE MÉRITIS / RESPONDET GLÓRIA FAMAE, / NULLA TUOS ACTUS PÓTERIT / ABOLERE VETUSTAS” (Jeśli zasługom życia równa odpowiada chwała, nigdy czas nie zdoła zatrzeć czynów twoich). U dołu dekoracyjny element graficzny.
5. Wstążka: Wstążka o szerokości 38,00 mm, barwy ciemnozielonej z dwubarwnymi pasami po bokach: z lewej biało-czerwony (barwy Polski), a prawej czarno-żółty (barwy Dolnego Śląska).
UWAGA: Niniejsza aukcja dotyczy kompletu trzech medali (złoty, srebrny i brązowy)
Odznaczenie wykonane w bardzo małym nakładzie!!!