Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

ZABYTKOWE BUDOWNICTWO POMNIKI PIĘKNY ALBUM 2000

09-05-2014, 20:01
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Aktualna cena: 59.99 zł     
Użytkownik inkastelacja
numer aukcji: 4197435639
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 4   
Koniec: 09-05-2014 19:45:00

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
Okładka: twarda z obwolutą
Rok wydania (xxxx): 2000
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO SPISU TREŚCI

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO OPISU KSIĄŻKI

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY ZNAJDUJĄCE SIĘ W TEJ SAMEJ KATEGORII

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG CZASU ZAKOŃCZENIA

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG ILOŚCI OFERT

PONIŻEJ ZNAJDZIESZ MINIATURY ZDJĘĆ SPRZEDAWANEGO PRZEDMIOTU, WYSTARCZY KLIKNĄĆ NA JEDNĄ Z NICH A ZOSTANIESZ PRZENIESIONY DO ODPOWIEDNIEGO ZDJĘCIA W WIĘKSZYM FORMACIE ZNAJDUJĄCEGO SIĘ NA DOLE STRONY (CZASAMI TRZEBA CHWILĘ POCZEKAĆ NA DOGRANIE ZDJĘCIA).


PEŁNY TYTUŁ KSIĄŻKI -
AUTOR -
WYDAWNICTWO -
WYDANIE -
NAKŁAD - EGZ.
STAN KSIĄŻKI - JAK NA WIEK (ZGODNY Z ZAŁĄCZONYM MATERIAŁEM ZDJĘCIOWYM) (wszystkie zdjęcia na aukcji przedstawiają sprzedawany przedmiot).
RODZAJ OPRAWY -
ILOŚĆ STRON -
WYMIARY - x x CM (WYSOKOŚĆ x SZEROKOŚĆ x GRUBOŚĆ W CENTYMETRACH)
WAGA - KG (WAGA BEZ OPAKOWANIA)
ILUSTRACJE, MAPY ITP. -

DARMOWA WYSYŁKA na terenie Polski niezależnie od ilości i wagi (przesyłka listem poleconym priorytetowym, ew. paczką priorytetową, jeśli łączna waga przekroczy 2kg), w przypadku wysyłki zagranicznej cena według cennika poczty polskiej.

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ

SPIS TREŚCI LUB/I OPIS (Przypominam o kombinacji klawiszy Ctrl+F – przytrzymaj Ctrl i jednocześnie naciśnij klawisz F, w okienku które się pojawi wpisz dowolne szukane przez ciebie słowo, być może znajduje się ono w opisie mojej aukcji)

KSIĄŻKA W JĘZYKU NIEMIECKIM, PONIŻEJ ZAMIESZCZAM PROSTE TŁUMACZENIE (PROSZĘ UWZGLĘDNIĆ BŁĘDY TŁUMACZENIA I BRAK GRAMATYKI, A TAKŻE MOMENTAMI KOMICZNE, PRZYPADKOWE JEGO FORMY, NAJCZĘŚCIEJ POD TEKSTEM TŁUMACZONYM MOŻNA ZNALEŹĆ ORYGINALNY, JEŚLI OCZYWIŚCIE WYSTARCZY MIEJSCA). TŁUMACZENIE TYLKO I WYŁĄCZNIE W CELACH POGLĄDOWYCH.




Ira Diana Mazzoni
GEGENWÄRTIGE VERGANGENHEIT
FÜNF ERKUNDUNGEN DEUTSCHER BAUDENKMALE
Deutsche Verlags-Anstalt, Stuttgart München



Diana Ira Mazzoni
AKTUALNA PAST
Pięciu niemieckich poszukiwań zabytków
Niemieckie wydawnictwo , Stuttgart Monachium




SPIS TREŚCI

WSTĘPFUNDACJA Wüstenrot 7
STEIN DO KAMIENIA - podejście do
RENAISSANCE BROWAR
Schabbellhaus w Wismar 11
DUTCHMAN NA Haweli
Styczeń Bouman Dom w Poczdamie 45
-NIEMIECKI spoczynku RARE ART .
Królewska krypta w Weimarze 89
Mens sana in corpore SANO
Basen miejski w Halle an der Saale 155
Laboratorium Nowoczesnych
Nowe perspektywy dla Festiwalu Przestrzeni
w mieście ogród Hellerau 201
UWAGI 247
Do zdjęć 259





Wüstenrot Fundacja wyraża Memorial jej program szczególne zainteresowanie ochrony, utrzymania i poprawy stanu dziedzictwa architektonicznego w Niemczech . W swojej pracy aktorskiej , czuje obowiązek termin pomnik , który zajmuje całą konstrukcję i używanie historii pomnika poważnie i"re - w - celu - do wniesienia ^ budynku , więcnaprawa konstrukcji, remont i odbudowa w sensie ostrożnego " naprawy "notatki w celu przeznaczeniem na czele wysiłków na podstawie szeroko zakrojonych badań budowy i badań i analiz .
W pierwszej sekcji miejsca pamięci programu zostały wybrane i pod czasem trudnych warunkach
Igen generalnym remoncie : - królewskie krypty w Weimar (Turyngia) -basen miejski w Halle ( Saksonia - Anhalt )
-Pierwsze dwa z czterech ośrodków w sztuce Festiwal Area Hellerau Garden City
w Dreźnie ( Saksonia )
-Muzeum miejskie ( tzw. " Schabbellhaus " ) w Wismarze ( Meklemburgia-Pomorze Przednie )
-Dom stycznia Bouman w Dzielnicy Holenderskiej w Poczdamie ( Brandenburgia ) .
Ostatni, ale nie najmniej do ich pracy , podkreślając w tym zakresie , jak zachęcający przykład ,Fundacja koncentruje się nie tylko na otwarcie odnowionych obiektów zabytkowych dla szerokiej publiczności , obsługuje również jego pomnik też działać poprzez wystawy, broszur i książek . Obejmuje to badanie , które - jak naukowo , skupia się na zrozumiałość -tło historyczne i środowisko kulturowe z pięciu iiM pierwszego odcinka programu zatrzymany obiekty oświetlone . 1




WSTĘP

Niemiecki klub Dom , założyciel i nośna pierwszego niemieckiego społeczeństwa budynku i grupa Wüstenrot firm , napisał w fundacji charytatywnej na początku 1990 roku. Od tego czasu ma zasoby , które przysługuje jej na po ustalonej reguły z działów operacyjnych do wykorzystania wyłącznie w celach charytatywnych , a mianowicie zgodnie z wymogami jej statutu , głównie dla własnych projektów w zakresie projektowania, budowy, mieszkania i środowiska .
Natychmiast po rozpoczęciu jego członków ministerstwo fundamentowych stowarzyszenia postanowili w wyniku łączenia i dużej stłumiony popyt w nowych krajach związkowych , opróczprogramu do restauracji zabytków w byłej NRD w ramach Transferu odpowiedzialnych właścicieli nieruchomości przez Stowarzyszenie Fundacji . Z tego programu Wüstenrot Fundacja Pamięci wyraził szczególne zainteresowanie ochrony, utrzymania i poprawy stanu dziedzictwa architektonicznego w Niemczech . W swojej pracy aktorskiej , czuje obowiązek termin pomnik , który zajmuje całą konstrukcję i używanie historii pomnika poważnie i w którymponownie w - celu - bring- budynek , więcnaprawa konstrukcji, remont i odbudowa w sensie ostrożny " naprawa na podstawie szeroko zakrojonych badań i dochodzeń budynku i analizy stoi widokiem zamierzone zastosowanie na czele wysiłków . Consult Fundację Wüstenrot własnym interdyscyplinarnym okupowanej Pomnik Advisory Board .
Dla pierwszej części programu - i oprócz pkt 1 w odniesieniu do sekcji - należy stosować następujące kryteria wyboru :
- Opony widłowe, zarównopomnik pilnie wymagające rehabilitacji w każdym z pięciu nowych krajów związkowych ;
-Pomnik w pytaniu musi być wybitny w aspektach historycznych i estetycznych ;
- Nie może byćprzekonujące , można wypracować wiążące do uzgodnienia koncepcji restrukturyzacji i finansowania z właściwymi organami ;
-Pomnik musi być w własności publicznej lub kościelnej i pozostają i
- Musi dostać jeden z jego przeszłości i jego znaczenie rozsądne atrakcyjne i gwarancją ciągłego użytkowania po renowacji , co więcej, musi być powszechnie dostępne .
Według tych kryteriów dodaje pomniki wybrane i naprawiane ponownie i czasem trudnych warunkach, w pierwszej sekcji programu :
- We współpracy z Fundacją Weimarskiej Classics byłakrypta królewska ( Goethe - Schiller - krypta ) ponownie otwarto dla publiczności w Weimarze we wrześniu 1994 roku .
- Ścisła współpraca z ratuszem Wüstenrot Fundacji w okresie 1994/95, fasady frontowej budynku . Skrzydło i Fingangshalle z "spa " w stylu Art Nouveau miasta przyjęto i podwaliny dla rozpoczęcia kompleksowego programu rewitalizacji i modernizacji znanego w kraju spa.
-Trzeci projekt może być w pobliżu Dresden przyszłych użytkowników ,Fundacja Kultury Saksonii iSaksonii Werkbund przeszedł w październiku 1996 r. ,pierwsze dwa zbudowane według projektu Henryka Tessenqw emerytalnych domów na dysku plac zabaw w mieście ogród Hellerau .
-Schabbellhaus w Wismar,wybitny rezydencja w stylu holenderskiego renesansu, w którym mieści się główną miasto Wismar historii muzeum , został otwarty w marcu 1997 r.
- A w kwietniu 1999 rokudom był 8 Center Street (styczeń Bouman Dom ) również zostać przekazane w darze od Fundacji dla obywateli Lind licznych gości z Poczdamu w Dzielnicy Holenderskiej w Poczdamie.
TymczasemFundacja podjęła inne projekty . Ona będzie kontynuować swój program pamiątkową w przyszłości . Ostatni, ale nie najmniej do ich pracy , podkreślając w tym zakresie , jak zachęcający przykład ,Fundacja koncentruje się nie tylko na otwarcie odnowionych obiektów zabytkowych dla szerokiej publiczności , obsługuje również jego pomnik też działać poprzez wystawy, broszur i książek .
Tak więc ,pierwsza książka w serii jest " nowoczesność - zabytki zakończeniuEinstein Wieża z pierwszej historii naprawy " mówi . Jest tojednoznaczne z towarzyszącym badania technicznego wykonania ochrony zabytków -publikacji , która sprawia, że ??dostępne wyniki tego typu po raz pierwszy . W serii " Dom Makijaż i.. Muche - Schlemmer - dom " będzie.
Do informowania opinii publicznej w tym badaniu , które - jak naukowo , skupia się na zrozumiałość -
tło historyczne i środowisko kulturowe pięciu przechwycone w pierwszej części obiektów programu podświetlane . Wüstenrot Foundation ma przyjemność wygrali wyznaczonego eksperta w tej sprawie na tym wymagającym zadaniem z Ira Mazzoni . Że dziękiich autor wielkim zaangażowaniem i chce książkęprzyjazny odbiór przez publiczność i uwagę zainteresowanej czytelnictwa .
Dr Erich Bracher prezes Fundacji Wüstenrot




KREDYTY FOTO

Baur , Max , Aschau : str. 61
Ben , Christiane , Biuro konserwator , Ochrona Biuro, Wismar : str. 27 Berlin , niemiecki Biblioteka Stan: strona 73 Muzeum w Berlinie z grafiki i rysunku , Berlin : S. 47 Berlin, miasto Archiwum: S. 12 i
Beyer Constantin S. 88, 90 , 91 , 117 , 118 li . o, 118 li . u , 119 , 146 , 149 , 150 , 151 Borchert , Christian , Berlin : s. 10 , 25 ponownie . o, 25 i 37 li . , 37 re. , 40 o , 40 i 82 li . , 82 re. , 83 li , 83 re. , 85 li . u, 86, 200, 236 o, 236 i 237 o, 237 i 240 Brandenburgia Urząd Konserwacji Zabytków , las miasta. Pp . 57 , 71 , 72o , 73 re. u Bundesarchiv , Koblenz : S. 139 ( Foto: Illus / Rudolph ) , 240
Coudrays budynki w Weimarze , mieście idzie w ślady mistrza budowlanego . Weimar 1995: s. 101 i 102
De Michelis , Marco , Heinrich Tessenowstraße 1[zasłonięte]876-19 -dzieło architektoniczne . Stuttgart 1991, s. 213 , 214 górny rząd , 215 o, 217 , 218 , 219 , 231 i niemieckiego renesansu, 59th Dział : Meklemburgia C: Wismar / Wiedeń / Leipzig 1887, s. 23 : str. 13 29
Literatura niemiecka Archiwum , Marbach , Schiller Muzeum Narodowe : S, 130 li . Durth Werner (red. ) , design dla nowoczesnych , Hellerau : Stań determinację Place . Stuttgart 1996: s. 214 i
Muzeum Narodowe Goethego . Anton i Katharina Kippenberg Fundacja . Dusseldorf : S. 95 li . O ". ponownie 95 . , 95 li . u, 9n li .. S. 108 ( Foto: Walter Klein ) . Muzeum Narodowe Goethego , Art Collection , Dusseldorf : S. 98 Odp . ( Foto: Angelika Knittel ) .
Gundert . Klaus Dietrich . Od Pałacu Książęcego na Uniwersytecie Humboldta -historyczny rozwój budynku uniwersytetu w Berlinie . Berlin 1985: str. 72 u 73 o Hall , Archiwum Miejskie : S. 172 re, 173 174 , 175 o, 175 i 177 , 178 ponownie . , 179 li . , 179 ponownie . , 183 o li . , 183 o ponowne . , 186 , 190 ponownie . , 194 li . , 194 ponownie .
Hanzeatyckie miasto Wismar . Strona urozmaicony historia, zabytki architektury miasta , wyd . przez burmistrza miasta Wismar . Wismar 1997: str. 20 Hitchcock , Henry tułowia, niderlandzka Scolle Gables XVI i na początku XVII wieku . Nowy Jork 1978: str. 26
Jericke / Dolgner , Klasycyzm w historii architektury Weimaru . Weimar 1975: s. 101 o
Jost , Wilhelm , projekt nowego basenu w Halle ad Saale , Raport miejskiego wydziału budownictwa w czerwcu 1913 : s. 174 , 175 , 177 , 178 re, 184 Kieling . Uwe , Berlin . Baumeister i budynki . Berlin 1987: s. 73 li . i rzemiosło 52 , München 1901/02 : str. 181 li 181 re, 182 lub??182 i Urzędu ds. Edukacji Politycznej Meklemburgia-Pomorze Przednie ( red.), historycznych i geograficznych atlasu Meklemburgii i Pomorza .... Vol. 2 1997, str. 17 Langenberg , miejski łaźnie publiczne w Monachium ( przedruk producenta) . Berlin 1903 : S. 183 i
( Lipsk ) Illustrirte gazety : S. 128 ( drzeworyt , wydanie : 3 12 1859 ) , 145 ( drzeworyt , wydanie : 21 11 1896) . Legrand . René , Rühn : S. 25 li . o
May Zill Kuhsen Architekten BDA : str. 28, 38 o , 38 i 39 , 41 Marburg , Bildarchiv Foto : S. 172 Li , 215 u . ( Foto: Franz Stoedtner ) , 216 233 li . ( Foto: Franz Stoedtner ) , 233 ponownie . ( Foto: Franz Stoedtner ) . Mazzoni . Ira , Monachium: s. 80 , 229 , 231 o, 232 , 23 ^ .
Mazzoni , Leandro , Monachium: S. 176 re, 196 [zasłonięte] 206 o li . , 206 o ponowne u. .. 206, 208 ,
O 209 209 U, 210 , 211 , 221 , 223 o 223 U , 224 wszystkim , 225 , 227
Mielke , Fryderyk , Konstein : s. 48 , 52
Nerdinger . Winfried ( ed. ) . Rewolucyjna architektura . Monachium 1990: s. 94 li .
( Kai. nr 69E ) , 94 re. ( Nr kat. 70a) .
Poczdam Muzeum : s. 54 , 63 , 77
Rijksdienst voor de Monumentenzorg , Zeist ( NL ) : .. 58 li , 58 ponownie 59
Agencja informacyjna Reuters , Berlin : S. 45th
Kolekcja Karla Friedricha Rode . Wismar : strona 35
Schinck , H. Ch / punctum , Lipsk . Pp . 154 , 157 li 157 regionalnych i .. 176 Li , 178 Li , 185 ...
188 li . , 188 ponownie . , 189 o li . , 189 górny środkowy , 189 ponownie . , 189 i 192 o . 192 U , 195 , 197
Schliemann , Friedrich , sztuki i zabytków Wielkiego Księstwa
Mecklenburg - Schwerin , Schwerin Vol. II 1898 : s. 19 , 32 lub??
Silne dokumenty zdjęcia Drezno: str. 241 li 241 re ..
Fundacja Weimar Classics . Weimar : S. 97 Odp . ( Foto: Angelika płaszcz ) . 98 ( zdjęcie :
Angelika płaszcz ) , 107 , 110 ( Foto: Angelika płaszcz ) , 114 ( biblioteka graficzna ) , 120
( Foto: Reno E / Fa bohater .. ) , 121 o ( od Hero 1932 ) , 124 (od bohatera , o 1910/20 ) ,
128 o ( Schwier. Karl , ok. 1890 ) , 130 ponownie . , 132 li . ( Od Hero 1932 ) , 132 RE .. 138 , 141
( Foto: Shepherd 1956) .
Stadiverwaltung Poczdam . Biuro kulturowe : 64 o S.
Szambien , J.-N.-L. Durand 1[zasłonięte]760-18 , De l' imitacja a la norme . Paryż 1984:
S. 95 Odp . O 99
Weimar archiwa miejskie : S. 123 -
Wendland , Christian , Poczdam : p 64 u 65 li.u. , 65 i ponownie . . 66, 67 o , 67 U, 70 85 o ,
85 ponownie . u.
Wendland , Dieter , Berlin : s. 44 , 65 o , 84 , 87
Wismar , Muzeum Historii Miasta : ss. 18, 22 , 24, 26 li , 33
Wismar, Archiwum Miejskie : S. 31 li . 31 w. .. 32 u, 34
Wolff , Paweł , Weimarze (1922 ) : str.121
Wüstenrot Stiftung , Ludwigsburg : S. 235 li .. 02:35 Re .. 239
Administracja centralna Dz. Inżynierii Miejskiej basenem w Hall (1911) : s. 190 li .
Centralny Dz. Inżynierii Administracji Badanlage Bad Nauheim ( 1909 ) : s. 170
Centralny Dz. Inżynierii Administracji Badanlage Bad Nauheim (1911 ) : ss. 168, 169 wszystko .




INHALT

VORWORT DER WÜSTENROT STIFTUNG 7
STEIN FÜR STEIN - ANNÄHERUNG AN EINE
RENAISSANCEBRAUEREI
Das Schabbellhaus in Wismar 11
HOLLÄNDER AN DER HAVEL
Das Jan Bouman Haus in Potsdam 45
-EIN DEUTSCHES MAUSOLEUM SELTENER ART.
Die Fürstengruft in Weimar 89
MENS SANA IN CORPORE SANO
Das Stadtbad in Halle an der Saale 155
LABORATORIUM DER MODERNE
Neue Perspektiven für das Festspielgelände
in der Gartenstadt Hellerau 201
ANMERKUNGEN 247
BILDNACHWEIS 259





Die Wüstenrot Stiftung bekundet mit ihrem Denkmalprogramm ihr besonderes Interesse an der Erhaltung, Pflege und Weiterentwicklung des baukulturellen Erbes in Deutschland. In ihrer verantwortlichen Tätigkeit fühlt sie sich einem Denkmalbegriff verpflichtet, der die gesamte Bau- und Nutzungsgeschichte des Denkmals ernst nimmt und das "Wieder-in-Ordnung-bringen^ des Gebäudes, also die bauliche Instandsetzung, Sanierung und Restaurierung im Sinne einer behutsamen "Reparatur" auf der Grundlage umfangreicher Bauforschung und Befundsicherung, mit Blick auf die vorgesehene Nutzung in den Vordergrund der Bemühungen stellt.
Im ersten Abschnitt des Denkmalprogramms wurden ausgewählt und unter teilweise schwierigen Bedingun-
Igen wiederinstandgesetzt: - die Fürstengruft in Weimar (Thüringen) - das Stadtbad in Halle (Sachsen-Anhalt)
- die ersten beiden von vier Künstlerhäusern auf dem Festspielgelände der Gartenstadt Hellerau
bei Dresden (Sachsen)
- das Stadtmuseum (sog. "Schabbellhaus") in Wismar (Mecklenburg-Vorpommern)
- das Jan Bouman Haus im Holländischen Viertel in Potsdam (Brandenburg).
Nicht zuletzt um ihr Wirken auf diesem Feld als ermutigendes Beispiel herauszustellen, legt die Stiftung nicht nur Wert auf die Öffnung der instandgesetzten Baudenkmäler für ein breites Publikum, sondern begleitet ihre Denkmalarbeit auch durch Ausstellungen, Broschüren und Buchpublikationen. Dazu gehört diese Studie, die - wissenschaftlich fundiert, aber auf Allgemeinverständlichkeit ausgerichtet - den geschichtlichen Hintergrund und das kulturelle Umfeld der fünf Iim ersten Programmabschnitt aufgegriffenen Objekte beleuchtet. 1




VORWORT

Der Deutsche Eigenheimverein, Gründer und Träger der ersten deutschen Bausparkasse und über sie der Wüstenrot-Unternehmensgruppe, hat sich Anfang 1990 als gemeinnützige Stiftung verfaßt. Seitdem hat er die Mittel, die ihm nach fester Regel aus dem operativen Unternehmensbereich zufließen, ausschließlich für gemeinnützige Zwecke einzusetzen, und zwar nach den Vorgaben seiner Satzung überwiegend für Eigenprojekte auf den Gebieten Planen, Bauen, Wohnen und Umwelt.
Unmittelbar nach Beginn seines Stiftungswirkens beschlossen die Mitglieder des Vereins unter dem Eindruck der Wiedervereinigung und des großen Nachholbedarfs in den neuen Bundesländern zusätzlich ein Programm zur Wiederinstandsetzung von Baudenkmälern in der ehemaligen DDR unter Übernahme der verantwortlichen Bauherreneigenschaft durch den Stiftungsverein. Mit diesem Denkmalprogramm bekundet die Wüstenrot Stiftung ihr besonderes Interesse an der Erhaltung, Pflege und Weiterentwicklung des baukulturellen Erbes in Deutschland. In ihrer verantwortlichen Tätigkeit fühlt sie sich einem Denkmalbegriff verpflichtet, der die gesamte Bau- und Nutzungsgeschichte des Denkmals ernst nimmt und bei dem das -Wieder-in-Ordnung-bringen- des Gebäudes, also die bauliche Instandsetzung, Sanierung und Restaurierung im Sinne einer behutsamen "Reparatur- auf der Grundlage umfangreicher Bauforschung und Befundsicherung mit Blick auf die vorgesehene Nutzung im Vordergrund der Bemühungen steht. Beraten wird die Wüstenrot Stiftung von einem eigenen fachübergreifend besetzten Denkmalbeirat.
Für den ersten Programmabschnitt - und abgesehen von Ziffer 1 auch für die folgenden Abschnitte - sollten folgende Auswahlkriterien gelten:
- Aufzugreifen ist jeweils ein dringend sanierungsbedürftiges Baudenkmal in jedem der fünf neuen Bundesländer;
- das betreffende Denkmal muß unter historischen und gestalterischen Aspekten herausragend sein;
- es muß ein überzeugendes, mit den zuständigen Stellen verbindlich zu vereinbarendes Sanierungs- und Finanzierungskonzept erarbeitet werden können;
- das Denkmal muß im öffentlichen oder kirchlichen Eigentum stehen und bleiben und
- muß nach der Wiederinstandsetzung eine seiner Vergangenheit und seiner Bedeutung angemessene attraktive und auf Dauer gewährleistete Nutzung erhalten; außerdem muß es allgemein zugänglich sein.
Nach diesen Kriterien wurden im ersten Programmabschnitt folgende Baudenkmale ausgewählt und unter teilweise schwierigen Bedingungen wieder instandgesetzt:
- In Zusammenarbeit mit der Stiftung Weimarer Klassik wurde im September 1994 die Fürstengruft in Weimar (Goethe-Schiller-Gruft) wieder der Öffentlichkeit übergeben.
- In enger Zusammenarbeit mit der Stadt Halle hat die Wüstenrot Stiftung in der Zeit von 1994/95 die Fassaden von Vorderhaus. Seitenflügel und Fingangshalle des "Jugendstil-Stadtbads" übernommen und damit den Grundstein für den Beginn eines umfassenden Programms zur Revitalisie-rung und Modernisierung der überregional bekannten Badeanlage gelegt.
- Als drittes Projekt konnten im Oktober 1996 die ersten beiden nach Entwürfen von Heinrich Tessenqw errichteten Pensionshäuser auf dem Festspielplatzgelände in der Gartenstadt Hellerau bei Dresden den künftigen Nutzern, der Kulturstiftung Sachsen und dem Sächsischen Werkbund, übergeben werden.
- Das Schabbellhaus in Wismar, ein herausragendes Bürgerhaus im Stile der holländischen Renaissance, welches das bedeutende stadtgeschichtliche Museum Wismars beherbergt, wurde im März 1997 eröffnet,
- und im April 1999 konnte das Haus Mittelstraße 8 im Holländischen Viertel in Potsdam (das Jan Bouman Haus) ebenfalls als Geschenk der Stiftung an die Bürger Lind die zahlreichen Besucher der Stadt Potsdam übergeben werden.
Inzwischen hat die Stiftung weitere Vorhaben aufgegriffen. Sie wird ihr Denkmalprogramm auch in Zukunft fortsetzen. Nicht zuletzt um ihr Wirken auf diesem Feld als ermutigendes Beispiel herauszustellen, legt die Stiftung nicht nur Wert auf die Öffnung der instandgesetzten Baudenkmäler für ein breites Publikum, sondern begleitet ihre Denkmalarbeit auch durch Ausstellungen, Broschüren und Buchpublikationen.
So ist das erste Buch einer Reihe "Baudenkmale der Moderne- fertiggestellt, das zuerst vom Einsteinturm die -Geschichte einer Instandsetzung" erzählt. Es handelt sich um das Offenlegen der Begleitforschung zur technischen Umsetzung der Denkmalpflege - eine Publikation, die Ergebnisse dieser Art zum ersten Mal zugänglich macht. In der Reihe werden das "Haus Schminke-und das ..Muche-Schlemmer-Haus" folgen.
Zur Information der Öffentlichkeit gehört auch diese Studie, die - wissenschaftlich fundiert, aber auf Allgemeinverständlichkeit ausgerichtet - den
geschichtlichen Hintergrund und das kulturelle Umfeld der fünf im ersten Programmabschnitt aufgegriffenen Objekte beleuchtet. Die Wüstenrot Stiftung freut sich, für diese anspruchsvolle Aufgabe mit Ira Mazzoni eine ausgewiesene Kennerin der Materie gewonnen zu haben. Sie dankt der Autorin für ihr großes Engagement und wünscht dem Buch eine freundliche Aufnahme in der Öffentlichkeit und die Aufmerksamkeit eines interessierten Leserkreises.
Dr. Erich Bracher Vorsitzender des Vorstands der Wüstenrot Stiftung




BILDNACHWEIS

Baur, Max, Aschau: S. 61.
Bens, Christiane, Amtsrestauratorin, Amt für Denkmalpflege, Wismar: S. 27. Berlin, Deutsche Staatsbibliothek: S. 73. Berliner Kupferstichkabinett, Berlin: S. 47. Berlin, Stadtarchiv: S. 12 u.
Beyer, Constantin: S. 88, 90, 91, 117, 118 li. o., 118 li. u., 119, 146, 149, 150, 151. Borchert, Christian, Berlin: S. 10, 25 re. o., 25 u., 37 li., 37 re., 40 o., 40 u., 82 li., 82 re., 83 li-, 83 re., 85 li. u., 86, 200, 236 o., 236 u., 237 o., 237 u., 240. Brandenburgisches Landesamt für Denkmalpflege, Waldstadt: S. 57, 71, 72o., 73 re. u. Bundesarchiv, Koblenz: S. 139 (Foto: Illus/Rudolph), 240.
Coudrays Bauten in Weimar, Stadtwanderungen auf den Spuren des Baumeisters. Weimar 1995: S. 101 u., 102.
De Michelis, Marco, Heinrich Tessenow 1[zasłonięte]876-19 - Das architektonische Gesamtwerk. Stuttgart 1991: S. 213, 214 obere Reihe, 215 o., 217, 218, 219, 231 u. Deutsche Renaissance, 59. Abt.: Mecklenburg, C: Wismar/Wien/Leipzig 1887, Bl. 23: S. 13. 29.
Deutsches Literaturarchiv, Marbach, Schiller-Nationalmuseum: S, 130 li. Durth, Werner (Hrsg.), Entwurf zur Moderne, Hellerau: Stand Ort Bestimmung. Stuttgart 1996: S. 214 u.
Goethe-Nationalmuseum. Anton-und-Katharina-Kippenberg-Stiftung. Düsseldorf: S. 95 li. o.. 95 re., 95 li. u., 9n li.. S. 108 (Foto: Walter Klein). Goethe-Nationalmuseum, Kunstsammlung, Düsseldorf: S. 98 re. (Foto: Angelika Knittel).
Gundert. Klaus Dietrich. Vom Prinzenpalais zur Humboldt-Universität - Die historische Entwicklung des Universitätsgebäudes in Berlin. Berlin 1985: S. 72 u., 73 o. Halle, Stadtarchiv: S. 172 re, 173. 174, 175 o., 175 u., 177, 178 re., 179 li., 179 re., 183 o. li., 183 o. re., 186, 190 re., 194 li., 194 re.
Hansestadt Wismar. Stätte wechselvoller Geschichte, Denkmal der Stadtbaukunst, hrsg. vom Bürgermeister der Stadt Wismar. Wismar 1997: S. 20. Hitchcock, Henry Rüssel, Netherlandish Scolle Gables of the Sixteenth and Early Seventeenth Centuries. New York 1978: S. 26.
Jericke/Dolgner, Der Klassizismus in der Baugeschichte Weimars. Weimar 1975: S. 101 o.
Jost, Wilhelm, Entwurf des neuen Schwimmbades zu Halle a. d. Saale, Bericht des städtischen Hochbauamtes vom Juni 1913: S. 174, 175, 177, 178 re, 184. Kieling. Uwe, Berlin. Baumeister und Bauten. Berlin 1987: S. 73 li. u. Kunst und Handwerk 52, München 1901/02: S. 181 li., 181 re., 182 o.. 182 u. Landeszentrale für politische Bildung Mecklenburg Vorpommern (Hrsg.), Historischer und geographischer Atlas von Mecklenburg und Pommern. Bd. 2. 1997; S. 17. Langenberger, Das städtische Volksbad in München (Sonderdruck des Baumeisters). Berlin 1903: S. 183 u.
(Leipziger) Illustrirte Zeitung: S. 128 (Holzstich, Ausgabe: 3. 12. 1859), 145 (Holzstich, Ausgabe: 21. 11. 1896). Legrand. René, Rühn: S. 25 li. o.
Mai Zill Kuhsen Architekten BDA: S. 28, 38 o., 38 u., 39, 41. Marburg, Bildarchiv Foto: S. 172 li., 215 u. (Foto: Franz Stoedtner), 216. 233 li. (Foto: Franz Stoedtner), 233 re. (Foto: Franz Stoedtner). Mazzoni. Ira, München: S. 80, 229, 231 o., 232, 23^.
Mazzoni, Leandro, München: S. 176 re , 196. 205. 206 o. li., 206 o. re..206 u.,208,
209 o., 209 u., 210, 211, 221, 223 o., 223 u., 224 alle, 225, 227.
Mielke, Friedrich, Konstein: S. 48, 52.
Nerdinger. Winfried (Hrsg.). Revolutionsarchitektur. München 1990: S. 94 li.
(Kai. Nr. 69e), 94 re. (Kat. Nr. 70a).
Potsdam Museum: S. 54, 63, 77.
Rijksdienst voor de Monumentenzorg, Zeist (NL): 58 li., 58 re., 59.
Nachrichtenagentur Reuters, Berlin: S. 45.
Sammlung Karl Friedrich Rode. Wismar: S. 35.
Schinck, H. Ch./PUNCTUM, Leipzig: S. 154, 157 li., 157 re.. 176 li., 178 li., 185.
188 li., 188 re., 189 o. li., 189 o. Mitte, 189 re., 189 u., 192 o.. 192 u., 195, 197.
Schlie, Friedrich, Die Kunst- und Geschichtsdenkmäler des Großherzogtums
Mecklenburg-Schwerin, Bd. II. Schwerin 1898: S. 19, 32 o.
Starke Foto Dokumente, Dresden: S. 241 li., 241 re.
Stiftung Weimarer Klassik. Weimar: S. 97 re. (Foto: Angelika Kittel). 98 (Foto:
Angelika Kittel), 107, 110 (Foto: Angelika Kittel), 114 (Graphische Sammlung), 120
(Foto: Reno E./Fa. Held), 121 o. (Fa. Held 1932), 124 (Fa. Held, etwa 1[zasłonięte]910-19),
128 o. (Schwier. Karl, ca. 1890), 130 re., 132 li. (Fa. Held 1932), 132 re.. 138, 141
(Foto: Schäfer 1956).
Stadiverwaltung Potsdam. Kulturamt: S. 64 o.
Szambien, J.-N.-L. Durand 1[zasłonięte]760-18, De l'imitation ŕ la norme. Paris 1984:
S. 95 re. o., 99.
Weimar, Stadtarchiv: S. 123-
Wendland, Christian, Potsdam: S. 64 u., 65 li.u., 65 u. re. . 66, 67 o., 67 u., 70. 85 o.,
85 re. u.
Wendland, Dieter, Berlin: S. 44, 65 o., 84, 87.
Wismar, Stadtgeschichtliches Museum: S. 18, 22, 24, 26 li, 33.
Wismar, Stadtarchiv: S. 31 li . 31 re.. 32 u, 34.
Wolff, Paul, Weimar (1922): S. 121.
Wüstenrot Stiftung, Ludwigsburg: S. 235 li.. 2.35 re.. 239.
Zentralblatt der Bauverwaltung Stadtbad in Halle (1911): S. 190 li.
Zentralblatt der Bauverwaltung Badanlage Bad Nauheim (1909): S. 170.
Zentralblatt der Bauverwaltung Badanlage Bad Nauheim (1911): S. 168, 169 alle.



WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


Możesz dodać mnie do swojej listy ulubionych sprzedawców. Możesz to zrobić klikając na ikonkę umieszczoną poniżej. Nie zapomnij włączyć opcji subskrypcji, a na bieżąco będziesz informowany o wystawianych przeze mnie nowych przedmiotach.