Adres e-mail do kontaktu: [zasłonięte]@poczta.onet.pl
wysyłkę dokonuję:
|
ZA MORZEM KORALOWYM
Za Morzem Koralowym - Podróże po dawnych imperiach poł-zach. Pacyfiku
Tytuł oryginalny: Beyond the Coral Sea. Travels in the Old Empires of the South-West Pacific Autor: Michael Moran Wydawnictwo: PIW Oprawa: Miękka ze skrzydełkami Format: 13.5x20.5cm Ilość stron: 424 Rok wydania: 2008/2013 ISBN:[zasłonięte]978-83-03060-0 EAN: 978[zasłonięte][zasłonięte]60306 Ciężar: 0,48 kg
OPIS:
Fascynująca wyprawa do ostatniego chyba zakątka globu, gdzie dotarli Europejczycy – wysp południowo-zachodniego Pacyfiku. Michael Moran wędruje śladami rosyjskiego badacza „Barona” Nikołaja Mikłucho-Makłaja i polskiego antropologa Bronisława Malinowskiego. Świetnie napisany zbeletryzowany reportaż odsłania tajniki frapujących kultur, wnika w życie codzienne mieszkańców tej wciąż słabo znanej części świata. Moran, korzystając ze swej rozległej wiedzy o historii i kulturze wysp Melanezji, opowiada o tym, jak nowoczesność walczy a zarazem współżyje z głęboką tradycją i wierzeniami. Wędrówka Morana w głąb kultur tyleż nieznanych, co fascynujących w 2004 roku znalazła się na tzw. krótkiej liście nominowanych do prestiżowej Thomas Cook Travel Award.
Michael Moran urodził się i zdobył wykształcenie w Australii. Młodość spędził na odkrywaniu wysp Polinezji i Melanezji. Wreszcie osiadł na wyspie Norfolk wśród potomków słynnych buntowników z „Bounty”. Pomagał założyć lokalną radiostację. Jego zainteresowania są szerokie: w Londynie studiował grę na fortepianie i klawesynie; fascynuje go zarówno muzyka Fryderyka Chopina, sztuka i architektura brytyjskiej, jak i historia i kultura regionu południowego Pacyfiku. Obecnie Michael Moran mieszka w Polsce, rodzinnym kraju Bronisława Malinowskiego, który stał się patronem jego niezwykłych wypraw.
„Ta książka wieńczy lata mojej młodości, które strawiłem na włóczęgach po baśniowym świecie Oceanii. W czasach, w których nasza planeta nieustannie się kurczy, a odpady przemysłowe pojawiły się już nawet w Patagonii, autorzy literatury podróżniczej z coraz większym trudem potrafią odnaleźć niespenetrowane terytoria. Odizolowane od świata wyspiarskie prowincje Papui-Nowej Gwinei przetrwały do dziś w stanie niezmienionym. Mają one bogatą historię kolonialną, zarazem jednak ich odrębne kultury wciąż żyją i przechodzą często zaskakujące przemiany”.
Dzieło Morana zawiera wszelkie ingrediencje, jakie mogą się znaleźć w dobrej książce podróżniczej... Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o kanibaliźmie, ale boicie się zapytać. Gavin Bell „Daily Telegraph”
Opowieści Morana o Condradowskim piekle niosą wielce humanistyczne przesłanie. Sally Thomson, magazyn podróżniczy „Wanderlust”
Wielka książka, pełna cudów, nostalgii i opisów niezwykłych ludzkich zachowań... Anthony Sattin, „Sunday Times”
„Ku pamięci, z miłością” Napis na nagrobku we wsi Panafiluva Nowa Irlandia, Archipelag Bismarcka
|