Spis treści
Wystąpienie rektora
Bałtyckiej Wyższej Szkoły Humanistycznej
prof. dra Zdzisława Dubielli
Wstęp
Ks. Jan Wiśniewski
Średniowieczna sieć miejsc sakralnych - kościołów
parafialnych, filialnych i kaplic - na terenie diecezji
pomezańskiej 11
Krzysztof Maciej Kowalski
Średniowieczne inskrypcje elbląskie 35
Beata Możejko
Najdawniejsze pieczęcie i herb miasta Elbląga 55
Wiesław Długokęcki
Przyczynki do dziejów szpitali elbląskich
w średniowieczu 67
Grażyna Nawrolska
Badania archeologiczne Starego Miasta w Elblągu 89
Janusz Hochleitner
Stanisław Hozjusz a elblążanie - przyczynek
do zmagań religijnych w drugiej połowie XVI wieku
w Prusach Królewskich 1Oi
Józef Włodarski
Stosunek elektora Fryderyka Wilhelma II do Elbląga
w latach 1[zasłonięte]655-16 t 115
Andrzej Groth
Elbląg w świetle sprawozdania Rady Miejskiej
z października 1772 roku do Kamery Domen i Wojny
w Kwidzynie i króla pruskiego z 19 marca 1773 roku .... 137
Ks. Mieczysław Józefczyk
Polityka wyznaniowa w Elblągu w latach 1[zasłonięte]945-19 147
Wstęp:
Miasta zawsze były i są przedmiotem zainteresowań historyków, były i są częściej i chętniej opisywane niż osady wiejskie, bowiem jak trafnie to ujęła kancelaria królewska Jana Kazimierza w przywileju dla Elbląga z 23 kwietnia 1662 roku: „Nikt nie może się nie zgodzić lub zaprzeczyć, jak sądzimy, że miasta, a szczególnie nąjznaczniejsze wśród nich, stanowią podporę i ozdobę królestw i wszelkich rzeczypospoli-tych. Z miast mianowicie, jakby z jakiegoś składu żywności pochodzi wszystko, co jest potrzebne do utrzymania powszechnego dobrobytu, z nich, jak z jakiegoś bardzo obfitego źródła wypływają na wszystkich i każdego z osobna dobrodziejstwa i pożytki pokoju, z nich wyrasta owa siła napędowa wojny - pieniądz, który obracany jest na wszyst¬kie potrzeby z wielkim pożytkiem dla publicznego dobra"1.
W dniach 19-20 czerwca 1998 roku w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Elblągu odbyła się konferencja naukowa Z przeszłości Elbląga. Jej organizatorem była Bałtycka Wyższa Szkoła Humanistycz¬na w Koszalinie, a honorowy patronat objął poseł na Sejm RP i prezy¬dent miasta Elbląga Witold Gintowt-Dziewałtowski. Referaty wygłosili historycy z Gdańska i Elbląga. Celem spotkania w zabytkowych po¬mieszczeniach dawnego szpitala św. Ducha była zarówno chęć pre¬zentacji problemów z przeszłości miasta znajdujących się aktualnie na warsztacie historyków, jak i uzupełnienie stanu wiedzy o nowe wątki i epizody, nieznane dotąd historiografii. Formułę Z przeszłości
Elbląga z całą świadomością potraktowano bardzo szeroko. Równym zainteresowaniem cieszyły się najdawniejsze, jak i niemal nam współ¬czesne dzieje miasta, sprawy konkretne, lokalne, jak i spojrzenie sze¬rokie, ukazujące Elbląg na tle przemian i procesów dokonujących się w Rzeczypospolitej i krajach ościennych.
Prezentowane artykuły stanowią plon tej pożytecznej i ważnej sesji naukowej. Jej organizatorzy i autorzy referatów mają nadzieje, że po¬szerzą one wiedzę o przeszłości i roli dziejowej Elbląga oraz pogłębią świadomość historyczną jego dzisiejszych mieszkańców, zbliżając ich do jakże bogatych tradycji ich miasta.
Andrzej Groth
WIELKOŚĆ 21,5X15CM,LICZY 155 STRON+45 ILUSTRACJI.
STAN :OKŁADKA BDB/BDB-,ŚRODEK BDB.
KOSZT WYSYŁKI WYNOSI 8 ZŁ - PŁATNE PRZELEWEM
/ KOSZT ZRYCZAŁTOWANY NA TERENIE POLSKI,BEZ WZGLĘDU NA WAGĘ,ROZMIAR I ILOŚĆ KSIĄŻEK - PRZESYŁKA POLECONA PRIORYTETOWA + KOPERTA BĄBELKOWA / / W PRZYPADKU PRZESYŁKI ZAGRANICZNEJ PROSZĘ O KONTAKT W CELU USTALENIA JEJ KOSZTÓW / .
WYDAWNICTWO BWSH KOSZALIN 1999.
INFORMACJE DOTYCZĄCE REALIZACJI AUKCJI,NR KONTA BANKOWEGO ITP.ZNAJDUJĄ SIĘ NA STRONIE "O MNIE" ORAZ DOŁĄCZONE SĄ DO POWIADOMIENIA O WYGRANIU AUKCJI.
PRZED ZŁOŻENIEM OFERTY KUPNA PROSZĘ ZAPOZNAĆ SIĘ Z WARUNKAMI SPRZEDAŻY PRZEDSTAWIONYMI NA STRONIE "O MNIE"
NIE ODWOŁUJĘ OFERT KUPNA!!!
ZOBACZ INNE MOJE AUKCJE
ZOBACZ STRONĘ O MNIE