Muza, która inspirowała i zniszczyła autora Wielkiego Gatsby’ego.
I jego ofiara…
Równocześnie z premierą filmu Wielki Gatsby
W kinach 17 maja
W rolach głównych: Leonardo di Caprio, Carey Mulligan i Tobey Maguire
Zelda i Francis Scott Fitzgerald byli piękni i przeklęci – jak bohaterowie jego powieści z 1922 roku, która wydaje się proroczą wizją ich własnych losów. Przeklęci kochankowie, których burzliwe życie wypełnione miłością i zdradą, zazdrością i obsesją nieuchronnie wiodło do tragedii…
Ich życie było jak niezwykła powieść. Z ich życia narodziły się jego powieści.
Francis Scott Fitzgerald, jeden z największych pisarzy amerykańskich XX wieku, autor słynnych powieści Wielki Gatsby, Ostatni z wielkich, Czuła jest noc, został nazwany kronikarzem epoki jazzu i straconego pokolenia – zbuntowanego, rozczarowanego powojenną rzeczywistością. Postacie z jego książek uosabiają rozterki swojej epoki, a bohaterem jest często mężczyzna, którego miłość do kobiety doprowadza do zguby. Dla Wielkiego Gatsby’ego taką kobietą fatalną okazała się Daisy Buchanan. Czy dla Scotta była nią jego żona Zelda?
Piękni, bogaci i beztroscy wiedli bajkowe życie. Byli najsłynniejszą parą Ameryki szalonych lat 20. Olśniewający, utalentowani, skąpani w blasku fleszy królowali na pierwszych stronach gazet i wśród elit intelektualnych. Pławili się w luksusie, bawili w najelegantszych klubach Nowego Jorku i Paryża, przy dźwiękach jazzowych big bandów i strzelających korków szampana. Prowokowali ekstrawagancją, rzucali wyzwanie dawnej moralności, przekraczali granice, byli bohaterami niezliczonych plotek i skandali – najsławniejszymi „celebrytami” lat 20. i początku lat 30.
Tymczasem tragedia zbliżała się nieuchronnie: pogłębiający się alkoholizm Scotta, niespełnione ambicje artystyczne Zeldy - pisarki, malarki, tancerki - a wkrótce jej choroba psychiczna…
Napisano wiele biografii Fitzgeraldów, ale świetnie udokumentowana literacka opowieść Therese Fowler to subtelna, szczegółowa i bardzo osobista eksploracja życia i duszy niewyobrażalnie skomplikowanej i intrygującej kobiety.
„Library Journal”
W lirycznej prozie Therese Fowler przepięknie portretuje szaleńcze życie swoich bohaterów i ich burzliwy związek. Ta powieść otwiera oczy i umysły na postać tak bardzo niezrozumianej i tak wyjątkowej kobiety.
„RT Book Reviews”
Z.Powieść o Zeldzie Fitzgerald to jedna z najbardziej oczekiwanych powieści 2013 roku.
„Huffington Post”
Pochłaniająca opowieść, pełna uroku i smutku.
„Kirkus Reviews”
W roku 1918 piękna, beztroska siedemnastoletnia Zelda Sayre spotyka porucznika Francisa Scotta Fitzgeralda i zakochuje się bez pamięci. Lekkomyślny młodzieniec bez pieniędzy, za to z aspiracjami, by zostać słynnym pisarzem, nie jest odpowiednim kandydatem do ręki młodej damy z Południa. Lecz Zelda sprzeciwia się rodzicom i buntuje przeciwko tradycji. W 1920 roku biorą ślub. Równocześnie pierwsza powieść Scotta odnosi sukces… i wywołuje skandal.
Zelda rozpoczyna nowe życie – oszałamiające, wypełnione zawrotnym tempem, szaloną zabawą i podróżami pomiędzy Manhattanem a Riwierą Francuską, wśród nowych znajomych, do których należy Ernest Hemingway, Sinclair Lewis, Lilian Gish, Isadora Duncan, James Joyce.... Lecz wkrótce pojawiają się pierwsze rysy. Scott coraz częściej popełnia pijackie ekscesy, Zelda urządza coraz bardziej gwałtowne, coraz bardziej szokujące sceny zazdrości. Wciąż czuje, że pozostaje w cieniu swojego sławnego męża i rozpaczliwie walczy, żeby zaznaczyć swoje miejsce w jego świecie.
A jednak ich niezwykłe, namiętne, piękne i straszne uczucie trwa – przez rozstania i powroty, okrutną chorobę, aż po tragiczny koniec. I dowodzi, jak wielka, jak budująca i niszczycielska jest siła miłości...