Dzieje Żydów, przepełnione są falami wygnań, prześladowań, pogromów i wielu innych nieszczęść. Ponoć są wytrzymali
i zahartowani na groźne przypadki losu, na życie w otoczeniu często nieprzyjaznym, wrogim.
Zły powiew nienawiści pojawił się nawet ze strony hierarchów wiary, mającej swe korzenie w judaizmie. Oddajemy więc do rąk czytelników książkę, która nie przynosi rewelacyjnych odkryć, dotyczących tych przeklętych lat, ale przez pryzmat wyobraźni i odczuć przypomni, czym był Holocaust, wielka, bez precedensu w dziejach ludzkości-katastrofa.
Marian Fuks
Z DZIEJÓW WIELKIEJ KATASTROFY NARODU ŻYDOWSKIEGO
Wydanie: SORUS Poznań 1999
Książka ukazała się dzięki pomocy finansowej: Fundacji Jacka Mandelbauma USA
Liczba stron: 344 strony, kilkaset ilustracji na dodatkowych wkładkach
Książka stanowi kompetentne, choć nie wolne od emocji autorskiej, kompedium wiedzy o Holocauście - zagładzie Żydów, zaplanowanej i realizowanej z żelazną konsekwencją przez hitlerowską machinę. Sposród ponad 6 milionów obywateli polskich, którzy zginęli w drugiej wojnie światowej, połowę stanowili Żydzi.
Wywołuje reflekcję nad aspektem psychologicznym sytuacji ofiar Holocaustu i odbioru informacji o zbrodniach hitleryzmu przez postronnych obserwatorów.
Autor analizuje genezę hitleryzmu i jego zbrodniczej ideologii oraz opisuje wybuch i przebieg drugiej wojny światowej. Omawia początek prześladowań Żydów (rozwój agitacji antysemickiej w prasie już od 1935 r., tolerowanie głoszonych idei rasistowskich) oraz ich apogeum w gettach i eksterminację w obozach zagłady, a także sytuację i walkę Żydów w powstaniu w getcie warszawskim i w innych gettach, w powstaniu warszawskim w 1944 r. oraz ich udział w armiach sojuszniczych i w Wojsku Polskim. Zwraca uwagę, że w Katyniu ok. 6 procent zamordowanych tam oficerów było pochodzenia żydowskiego. Ważną część pracy stanowią aneksy: Żydowska prasa podziemna 1[zasłonięte]940-19. Żydzi na liście katyńskiej (ponad 280 nazwisk). Żydzi w armiach sprzymierzonych walczący na frontach II wojny światowej. Szacunkowe straty Żydów w Holocauście; oraz obfity (ok. 150 ilustracji), często wstrząsający materiał dokumentacyjny: fotografie ludzi, przykłady artykułów prasowych, listy polityków i znanych osobistości, obwieszczenia; obrazy z gett i obozów zagłady.
Korzystanie z książki ułatwiają indeksy (indeks osobowy zawiera aż 720 nazwisk). Książka napisana jest przystępnym językiem.