Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Złoty Medalik z Perydotem

06-03-2012, 22:06
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 163.90 zł     
Użytkownik klugex-jewelry
numer aukcji: 2100179300
Miejscowość Budapeszt, Węgry
Wyświetleń: 14   
Koniec: 05-03-2012 15:11:55
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

HTML clipboard
 
 

 

 

MT2231

 

Złoty Medalik z Perydotem

 

 

 

  Opis:
Materiał:złoto ct.10k
Kamienie:   perydot
Łańcuszek 450 mm
Medalik:   Ø 12 mm
Waga:    0.7 gramm

 

 

 

 

Złoty medalik z perydotem: 14*Ø 2 mm.
Perydot
- szlachetna odmiana oliwinów. Nazywany także chryzolitem, choć można się spotkać z użyciem nazwy chryzolit dla amieni żółto zielonych. Chociaż oliwin jest dość często spotykanym minerałem, perydot jest rzadki. Perydot znaleziono w próbkach pyłu kosmicznego z sondy Stardust. Znajduje się go w: Australii, Brazylii, Chinach, Kenii, Meksyku, Birmie, Norwegii, Pakistanie, RPA, Sri Lance, Tanzanii i USA (stany: Arizona, Hawaje, Newada i Nowy Meksyk). Perydot jest wydobywany w celach komercyjnych w Arabii Saudyjskiej. Wydobywany był już 3500 lat temu, na wyspie św. Jana (Egipt) leżącej na Morzu Czerwonym. Jest to poszukiwany i wysoko ceniony kamień szlachetny. Szczególnie efektowne są oliwiny o intensywnej zieleni oraz o zabarwieniu złocistozielonkawym; także oliwinowe kocie oko i oliwin gwiaździsty. W jubilerstwie stosuje się szlif schodkowy, brylantowy, rzadziej kaboszonowy. Większe okazy gemmologiczne są cenne i eksponowane w muzeach. Największy znaleziony kryształ znajduje się w Smithsonian Institution w Waszyngtonie, ma 310 karatów (62 g). Znana odmiana perydotu, nazywana kaszmirską, pochodzi z Pakistanu. Wielkość tych kamieni pozwala jubilerom na otrzymanie klejnotów ponad 100 karatowych. Kolekcja 954 oliwinów właściwych znajduje się w zbiorach muzeum Topkapi w Stambule w Turcji (kamienie ozdabiają tron). Jego nazwa pochodzi prawdopodobnie od arabskiego słowa faridat oznaczającego kamień szlachetny, lub francuskiego peritot oznaczającego nieczysty. Nazywany jest szmaragdem ubogich. Używany był do wyrobu biżuterii sakralnej. Znaleziono egipską biżuterię z II tysiąclecia p.n.e., w której klejnoty pochodziły z wyspy św. Jana. Hawajczycy uważają, że te kamienie to łzy Pele, boga ognia. Perydot znaleziono w próbkach pyłu kosmicznego z sondy Stardust. Znana odmiana perydotu, nazywana kaszmirską, pochodzi z Pakistanu. Wielkość tych kamieni pozwala jubilerom na otrzymanie klejnotów ponad 100 karatowych. Dawni medycy radzili pić wszelkie napoje zdrowotne z naczyń wykonanych z tego kamienia. Miało to zapewnić szybsze i skuteczniejsze działanie.
Złoto (Au, łac. aurum)
– pierwiastek chemiczny, metal przejściowy. Występowanie: złoto występuje w skorupie ziemskiej w ilości 1,1×10-3 ppm. Występuje ono w przyrodzie w stanie rodzimym. Złoto jest odporne na działanie czynników atmosferycznych i prawie wszystkich kwasów. Rozpuszcza się: w wodzie królewskiej (1 część kwasu azotowego i 3 części kwasu solnego), w mieszaninie kwasu azotowego i siarkowego, w kwasie selenowym, w rtęci tworząc tzw. amalgamat, w kwasie solnym w obecności ozonu, w cyjankach tworząc cyjanek złota. Związki złota są stosowane jako środek leczniczy w reumatoidalnym zapaleniu stawów (podawane domięśniowo). Hamują one proliferację limfocytów, uwalnianie enzymów lizosomalnych oraz produkcję reaktywnych form tlenu w makrofagach, a także produkcję interelukiny-1. Działaniem ubocznym mogą być: fotosensytywne wysypki, zaburzenia żołądkowe oraz uszkodzenie nerek. Izotop 198Au (czas połowicznego rozpadu – 2,7 dnia) jest używany w terapii niektórych nowotworów, a także w innych chorobach. Złoto od tysięcy lat posiadało olbrzymią wartość (obecnie również - ponad 900 $ za uncję jubilerską), a wraz z rozwojem cywilizacji doceniono jego użyteczność w systemie monetarnym. Według konserwatywnej i libertariańskiej ekonomii obecność złota (lub innego rzadkiego i niepodrabialnego materiału) nie ma wymiaru tylko czysto użytkowego, gdyż z czasem monety złote zostały zastąpione banknotami wypieranymi obecnie przez pieniądz elektroniczny. Złoto ma stanowić zabezpieczenie realnej wartości papierowego pieniądza. Do najważniejszych zalet takiej roli złota konserwatyści zaliczają: Żadna władza nie może złota dodrukować czy zmienić poprzez naciski polityczne jego kursu. Ma to zapewnić stabilność gospodarki opartej na zabezpieczeniu w złocie. Od tysięcy lat jego podaż jest stała (ok. 1-2% w skali roku), kształtowana czynnikami niepolitycznymi. Stanowiło w tym czasie czynnik porządkujący i stabilizujący ekonomię. Jest trwałą, niemal niezniszczalną i akceptowalną w każdej epoce i miejscu formą kapitału.
źródło: artykuł [Złoto] w Wikipedii, licencja:[GNU FDL], autorzy: [wikipedyści]