Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Złoty dukat Austriae Imperator 1915r

14-05-2014, 23:36
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Najwyzsza cena licytacji: zł      Aktualna cena: 455 zł     
Użytkownik made_moiselle
numer aukcji: 4233054584
Miejscowość Szczyglice
Licytowało: 10    Wyświetleń: 211   
Koniec: 14-05-2014 23:29:47
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Przedmiotem aukcji jest moneta - złoty dukat z 1915 roku przedstawiony na zdjęciach poniżej:

 

 

 

 

 

 

Real foto. Wysyłam przesyłką ubezpieczoną na kwotę końcową licytacji. Moneta pochodzi z mojej prywatnej kolekcji.

 

OPIS:

Oryginalny złoty Dukat bity przez Mennicę Austriacką charakteryzuje się bardzo wysoką zawartością szlachetnego kruszcu, co czyni go nie tylko atrakcyjną monetą kolekcjonerską, ale i doskonałą inwestycją.

 

Rys historyczny

 

Złote dukaty były bite od początku XVI wieku. Ich produkcję przerwały zawirowania I Wojny Światowej, stąd data 1915 roku, która zdobi wszystkie edycje monety wznawiane do dnia dzisiejszego.

Moneta przedstawia podobiznę cesarza Franciszka Józefa I, który sprawował władzę w Austrii od 1848 roku. W związku z unia personalną, w 1867 r.  stał się również królem Węgier. Swoje funkcje sprawował do śmierci w 1916 roku.

Warto zauważyć, że inaczej niż Korony i Floriny, w tym okresie będące pełnoprawnym środkiem płatniczym w Austrii, od 1857 roku Dukaty były używane jedynie jako środek wymiany towaru na podstawie wartości kruszcu.  Mimo swojego nominału, te złote monety nie posiadały wartości pieniężnej.

 

Wygląd monety

 Na awersie Dukata znajduje się podobizna cesarza Franciszka Józefa I, w otoku widnieją słowa: „Franciscvs Iosephvs IDG Austriae Imperator” (Franciszek Józef I, z łaski Bożej, cesarz Austrii).

Rewers monety zdobi wizerunek godła Austrii, orła o dwóch głowach i ogonach. Wokół niego widzimy napis „HUNGAR BOHEM GAL LOD ILL REX A A”, razem z  datą 1915, symbolizującą rok ostatniej klasycznej emisji monety.